Śladami historii

Oborniki

Kolebką miejscowości był zamek zbudowany u ujścia Wełny, w miejscu, gdzie wpływa ona do Warty, blisko drogi do Kołobrzegu. Nie wiadomo, kiedy miasto zostało założone, ale w latach 1525-1572 z inicjatywy księcia Bolesława Pobożnego I jego żony Jolenty, węgierskiej księżniczki założono klasztor Franciszkanów w Obornikach. Dlatego też przypuszcza się, że miasto założono przed rokiem 1272. Zazwyczaj klasztory zakładane były w tym samym czasie, lub też zaraz po otrzymaniu praw miejskich. Założony klasztor długi czas stał opuszczony, ale Franciszkanie powrócili do Obornik około roku 1292.

Z miastem tym wiążą się różne podania i legendy. I tak dla przykładu, gdy w roku Pańskim 1299, odwiedził to miejsce Władysław Łokietek, na niebie dała się ujrzeć bladoczerwona łuna, którą starzy magowie i wróżbici odebrali jako dobrą wróżbę. Po rozbiciu dzielnicowym, które zapoczątkował w roku 1138 Bolesław Krzywousty, upatrywano, że nastaną czasy kiedy to Rzeczpospolita znów będzie zjednoczonym państwem.

Dlatego też Łokietek, książę kujawski, był jedyną nadzieją dla wszystkich Polaków, co ziściło się za jego sprawą w roku 1320. Do dnia dzisiejszego krąży w Obornikach legenda o tym, jak to Łokietek modlił się do Pana Jezusa w pobliskim kościele franciszkańskim, w którym złożył jako dar wotywny piękny złoty pierścień z rubinem w środku. Podobno pierścień ten, zmienia swój kolor, gdy naszej ojczyźnie zagrażają obce mocarstwa, jak to miało miejsce w 1772 roku. Od roku 1394 do 1428, w historii Obornik zapisały się dziesięciokrotne odwiedziny króla Władysława Jagiełły. Ukochał on to miasto, a swojej żonie Soni, kazał właśnie tam zakupywać drogie materie na jej strojne suknie.

Kolejną osobą, która zapisała się w dziejach Polski i pochodziła ona z Obornik był Piotr Wedelicki, który podjął studia w Akademii Krakowskiej, a następnie został nadwornym lekarzem króla Zygmunta Starego. Podobno w każdą noc, poprzedzającą Zaduszki, straszy po ulicach duch Wedelickiego. Oborniki, od zawsze cechowały się ogromnym patriotyzmem. Zatem gdy w roku 1458, naszej ojczyźnie znów zagrażała potęga zakonu krzyżackiego, miasto to wysłało oddział piętnastu pieszych rycerzy, aby wspomógł on chorągiew kaliską w toczonej walce. Przed każdą wigilią, ulicami miasta, przechodzi się orszak wspomnianego rycerstwa, aby nawet po śmierci doglądać je i sprawować nad nim pieczę.

Wszystkich, którzy pragną poznać więcej historii naszego miasta, odwiedzić najciekawsze zabytki, bądź poznać owiane tajemnicą zakątki regionu poprowadzi Obornicki Szlak Tajemnic. Jest to ścieżka historyczno-edukacyjna, w skład której wchodzą 32 tablice, prezentujące wyjątkowe miejsca z terenu miasta i gminy Oborniki. Na każdej z plansz oprócz opisu zwiedzanego obiektu znajdziemy mapkę z informacją o aktualnej lokalizacji oraz spis pozostałych miejsc szlaku. Skanując znajdujący się na tablicy kod QR przeniesiemy się na poświęconą projektowi stronę internetową, gdzie zamieszczone są tłumaczenia tekstów na język angielski i niemiecki oraz poszerzone informacje o przedstawianych obiektach. Brzmi ciekawie? Nie czekaj! Już dziś wyrusz w Obornicki Szlak Tajemnic!

 

Najmłodszym historię, także tę trudną, wojenną pomogą poznać i zrozumieć questy.

QUESTY – (z ang. quest – zadanie, zagadka) to gry terenowe polegające na poszukiwaniu skarbów. Nie wymagają one obsługi ani znakowania w terenie, dlatego, w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich, można w nie grać niemal w każdej chwili. Podstawą zabawy jest wędrówka trasą questu w terenie. Może to być spacer po miejscowości, jazda rowerem przez las, spływ rzeką czy zwiedzanie muzeum. Ulotki są dostępne do pobrania ze strony internetowej questy.org.pl lub  regionwielkopolska.pl

Czytając wierszowane wskazówki, uczestnik podąża questem w terenie i poznaje sekrety danego miejsca. Na końcu drogi na odkrywców czeka „skarb” – pojemnik finałowy, a w nim pamiątkowa pieczątka i Księga Questu. Odcisk pieczęci i wpis do Księgi potwierdzają przebycie trasy.

Na terenie naszej gminy aktywne są dwie takie gry terenowe.

Tajemnica Rożnowskich Lasów opowiada o tragedii, jaka miała miejsce w okolicach Rożnowa w czasie II wojny światowej.

Literackie Objezierze opowiada o Objezierzu, jego mieszkańcach i gościach wśród których było wielu słynnych literatów i podróżników.

Franciszek Mickiewicz z Nowogródka do Rożnowa Głównym bohaterem questowej opowieści jest Franciszek Mickiewicz, brat słynnego Adama. Jako powstaniec listopadowy trafił do niewoli i dzięki pomocy brata udało mu się z niej wydostać. Do końca życia pozostał u gościnnych przyjaciół w wielkopolskim Łukowie, a potem w Rożnowie. Wędrując z questem uczestnik zabawy pozna historię Franciszka oraz jego związki w Wielkopolską (aplikacja)

Włodzimierz Krzyżanowski bohater z Rożnowa Rożnowo jak niewiele wsi, jest bogate w niezwykłych mieszkańców. Na przestrzeni dziejów swoje losy związali z Rożnowem min. Mikołaj Skrzetuski – pierwowzór powieściowego Jana Skrzetuskiego z Ogniem i mieczem, Franciszek Mickiewicz – brat Adama oraz Włodzimierz Krzyżanowski. I właśnie o tym trzecim bohaterze opowiada quest, przy pomocy którego można zwiedzić miejscowość (aplikacja)

Wyprawa po Maniewie, królewsko-rycerskiej wsi to wyprawa po Maniewie, która pozwala poznać jego historię oraz ciekawostki związane z wsią (aplikacja)

Oborniki – wolność pomnikami pisana wyprawa po Obornikach, podczas której dowiesz się o postawie ludzi walczących o wolność zarówno tych ziem, jak i całego kraju (aplikacja)

Warto spływać Wartą to spływ kajakowy po Warcie, podczas którego dowiesz się o miejscach położonych nad brzegami rzeki oraz zapoznasz się z przyrodą i znakami żeglugowymi (aplikacja)

Oborniki szlakiem zaczarowanych miejsc Quest opowiada o Obornikach przy pomocy postaci z podań i legend ze Szlaku Zaczarowanych Miejsc.

Obornicki Szlak Zaczarowanych Miejsc to propozycja zupełnie innej wycieczki po mieście. Każdy może opracować własny szlak zwiedzania, którym podąży, by na własne oczy zobaczyć bohaterów opowieści i poznać obiekty z nimi związane. Poczuć baśniową atmosferę, odkrywając jednocześnie prawdziwą historię miejsc, które do dziś stanowią ważne znaki dziejów i pobudzają wyobraźnię. Szlak zaczarowanych miejsc powstaje, aby zaciekawić zwiedzających walorami architektonicznymi i historycznymi miasta, wzbudzić przywiązanie i miłość do małej ojczyzny oraz zachęcić najmłodszych do poznawania serca ich gminy.

Jak zwiedzać?

Wejdź na stronę zaczarowanemiejsca.pl i zobacz gdzie znajdziesz figury z bohaterami legend lub samodzielnie poszukaj ich w miejskiej przestrzeni. By wysłuchać legend zeskanuj znajdujący się przy każdej z postaci kod QR. W zakładce Ziarno Prawdy znajdziesz natomiast garść autentycznych informacji o miejscu z jakim związana jest legenda.