Wychowaniec

Sołtys: Krystyn Łój

Wieś Wychowaniec znajduje się w odległości 12 km od Obornik. W środku wsi stoi figura Chrystusa; usunięta w czasie okupacji, wróciła na swoje miejsce po wojnie, odnowiona i przebudowana.

Cóż takiego mogło dziać się dawno temu w tej miejscowości, że tak ją nazwano? Popularnonaukowe dywagacje doprowadziły któregoś z regionalistów do wniosku, że w tutejszym folwarku, oddalonym od większych osad, „wychowywano”… źrebięta.

Jest to prawdopodobne, bo w Wychowańcu zachował się stary, ogromny budynek byłego folwarku. Majątek ten, wymieniany w źródłach historycznych, był częścią dóbr w Popówku, które należały do rodziny Żółtowskich z Myszkowa.
Dawno temu, jak pamiętają najstarsi mieszkańcy, były w Wychowańcu jeszcze wcześniej wzniesiony budynek, wykonany z gliny – dom ze stodołą i oborą. Został rozebrany po I wojnie światowej. Do tego, który pozostał do dziś, po ostatniej wojnie wprowadzili się osiedleńcy z województw kieleckiego i krakowskiego. Zakorzenieni tu od pokoleń ludzie mówią, że do “krzoków” dołączyły “ptoki”. Stąd bliziutko jest do miejsca, gdzie był kiedyś inny folwark – Zagaj, przypisany do majątku w Urbaniu. Dziś pozostała po nim już tylko droga wysadzona po obu stronach lipami. Miłośnicy przyrody nie będą żałować, że tu zbłądzili – zwłaszcza latem. Wieś, jest typowo rolnicza. Gospodarstwa rolników indywidualnych są niewielkie, mają powierzchnię od kilku do kilkunastu hektarów, tylko jedno ma areał przekraczający 20 ha. Przeważa w nich hodowla trzody chlewnej.

W miejscowości Wychowaniec znajduje się również Ranczo Kacperkowo, gdzie spotkać można a także pogłaskać zwierzęta gospodarcze. Celem  gospodarstwa jest nie tylko świetna zabawa ale przede wszystkimi wyuczenie u najmłodszych odpowiedniego zachowania wśród zwierząt, poznania ich życia, rozróżniania gatunków, karmienia i opieki nad nimi. Ponadto, goście mogą zapoznać się z przedmiotami codziennego użytku z dawnych czasów.