Kalendarium

23.05.2019 r.

23.05.2019 r.

#kalendariumobornickie

 

 • 23 maja 1626 r. Andrzej i Jadwiga Oborniccy otrzymali zezwolenie na cesję dzierżawy starostwa na rzecz Jana Sokołowskiego, kasztelana bydgoskiego.

 • 23 maja 1937 r. Sparta Oborniki zmierzyła się w meczu piłkarskim z Admirą Poznań, jedną z najstarszych drużyn poznańskich. Mecz rozpoczął się w niedzielę o 16.30. Mecz zakończył się remisem 1:1. Sparta nawet górowała na drużyną z Poznania, jednak od porażki uchronił gości świetnie dysponowany bramkarz. W drużynie Sparty wyróżnił się Adamski.

 • 23 maja 1937 r. w niedzielę w kościele św. Krzyża w Obornikach uroczyste ślubowanie solidacyjne złożyła młodzież gimnazjalna. 18 sodalistek i 13 sodalistów ( Sodalicja Mariańska jest stowarzyszeniem religijno – społecznym. Została ona zorganizowana przez jezuitę, O. Jana Leunisa w 1563 r. Rozwijała się dzięki jezuitom przy szczególnym poparciu papieży. Jej zadania i program najlepiej wyraża hasło: Przez Maryję – wszystko na większą chwałę Boga (Per Mariam ad maiorem Dei gloriam) Sama ceremonia ślubowania rozpoczęła się o godz. 9.00, po czym ksiądz prefekt Mikołajczyk wygłosił krótkie kazanie do młodzieży gimnazjalnej. Podczas mszy śpiewał chór św. Cecylii z Obornik oddział młodszy. Po nabożeństwie podczas którego wszystkie sodaliski i wszyscy sodaliści przystąpili do stołu pańskiego odbyła się krótka akademia sodalicyjna w auli szkoły podstawowej nr 2.

 • 23 maja 1937 r. oddział PCK zorganizował dla członków drużyny ratowniczo – sanitarnej wycieczkę końmi do Radzimia

 

 • 23 maja 1994 r. w Sali Cechu Rzemiosł Różnych w Obornikach odbyło się walne zgromadzenie członków. Zebraniu przewodniczył jednogłośnie wybrany cechmistrz Henryk Eichler.

Foto: Tartak Łukanowskiego – ul. Ogrodowa 

 • 23 maja 1998 r. odbył się XII Ogólnopolski Konkurs Młodych Pianistów w Sulechowie III miejsce jury przyznało Agnieszce Matuszewskiej i Agnieszce Popielas. Obie laureatki były uczennicami Prywatnej Szkoły Muzycznej I stopnia w Obornikach, klasy fortepianu prof. R. Stryckiej.

 

 • 23 maja 2004 r. piłkarze nożni Orkanu Objezierze w meczu o mistrzostwo B klasy pokonali u siebie Orkan Ryczywół 1:0

 

 • 23 maja 2004 r. w meczu o mistrzostwo A klasy Tęcza Lulin przegrała na wyjeździe ze Spójnią Strykowo 1:4, a Rożnovia Rożnowo przegrała u siebie 1:5 z Wartą Wartosław

 

 • 23 maja 2008 r. w Maniewie odbył się I Młodzieżowy Turniej Piłki Nożnej „Maniewo 2008”. Zawody zostały zorganizowane przez  Obornickie Centrum Sportu i firmę Euroimpex pana Piotra Kaźmierczaka. Uczestniczyły w nim 4 drużyny: UKS Kopernik Poznań rocznik 92, Euroimpex Maniewo rocznik 92, Sparta Oborniki rocznik 94, Gimnazjum nr.3  Oborniki Zawodnicy Dawida Orczykowskiego wygrali 2:0(1:0) z drużyną z Maniewa i    3:1(3:1) z Gimnazjum nr.3  Oborniki. Odnotowali także porażkę ze zwycięzcą turnieju Kopernikiem Poznań 3:1(2:1). Ostatecznie tabela po zakończeniu zawodów wyglądała następująco: 1. UKS Kopernik Poznań rocznik 92, 2. Sparta Oborniki rocznik 94, 3. Gimnazjum nr.3  Oborniki, 4. Euroimpex Maniewo rocznik 92. Kadra  trampkarzy Sparty na turniej: Ziemowit Szymański, Leśnicki Krystian, Ostrowski Michał, Kaźmierczak Marcin – kapitan, Mikołaj Orczykowski, Kamil Stolarczyk, Konieczny Daniel, Nowicki Patryk, Artur Klopsteg, Wolniewicz Dawid, Mikołaj Kaczmarek, Hubert Matczak, Braczyński Dominik, Sadowski Szymon

Foto: Młodziki Sparty Oborniki rok 2006 i trener Stefan Hoeft

 • 23 maja 2008 r. około godziny 0.30 w Lulinie doszło do wypadku samochodowego w wyniku którego ranna została jedna osoba.  Do wypadku doszło w wyniku wtargnięcia lisa na jezdnię. Samochód osobowy opel vectra wpadł w poślizg i zjechał na lewą stronę jezdni a następnie na pobocze drogi uderzając w drzewo. Na miejsce zdarzenia przybyła straż pożarna, pogotowie ratunkowe i policja

 

 • 23 maja 2009 roku w Śremie odbyły się Otwarte Mistrzostwa Polski w Karate Sportowym. Do udanych występów zaliczy je z pewnością obornicki karateka Paweł Grześkowiak, który to w konkurencji kumite indywidualne juniora młodszego w wadze +70kg wywalczył tytuł Mistrza Polski. Organizatorami mistrzostw byli: Śremski Klub Karate Do Shotokan, Polska Federacja Karate Sportowego, Wielkopolski Związek Karate. Celem zawodów było także wyłonienie kadry na Mistrzostwa Świata Seniorów World Union of Karate Do Federations  i Mistrzostwa Europy Dzieci, Kadetów i Juniorów.

 • 23 maja 2009 r. piłkarze nożni Sparty Oborniki w meczu o mistrzostwo III ligi kujawsko – pomorsko – wielkopolskiej przegrali na wyjeździe z Lechem Rypin 6:0. Kontuzje, kary za żółte kartki, oraz kilka innych przyczyn zadecydowało o tym że wyjazd Sparty do Rypina na mecz z miejscowym Lechem był trudnym przedsięwzięciem organizacyjnym. Na domiar złego oborniczanie pojechali na ten mecz bez trenera Mariusza Drewicza, którego starali się zastąpić wspólnie Maciej Brauza, oraz kierownik Tomasz Kujawa i sekretarz klubu Krzysztof Nowacki. Sparta pojechała na ten wyjazd z 12 piłkarzami czyli jedenastką meczową, oraz jednym rezerwowym. Skład Sparty:  Topolski – Dachowski, Głowacki, Radziwołek, Buczkowski, Brauza, Bukowski ( 30 min Cegielski), Cyranek, Błędkowski, Golon, Florek

23 Maja

Słońce znajduje się w znaku Bliźniąt

Imieniny obchodzą: Emilia, Renata, Julian

Święta:

Jamajka- Święto Pracy

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Osoby urodzone 23 maja interesują się sztuką. Nieraz wykazują zdolności poetyckie i muzyczne. W życiu czeka ich dużo szczęścia. Mogą osiągnąć karierę w kierunku politycznym. Liczą się ze zdaniem innych osób.

Urodzeni 23 maja: Agnieszka Chylińska- piosenkarka, Marcin Cabaj- piłkarz

Zmarli 23 maja: Kazimierz Górski (2006)- trener piłkarski, selekcjoner reprezentacji Polski

2009- klub piłkarski VfL Wolfsburg zdobył pierwszy w swej historii tytuł mistrza Niemiec

 

Opracowanie: Krzysztof Nowacki