Kalendarium

09.08.2020 r.

09.08.2020 r.

#kalendariumobornickie 

Zdjęcie główne to drużyna SKF KPR Sparta Oborniki w sierpniu 2010 r. z trenerem Wojciechem Konitzem 🙂 

 • 9 sierpnia 1936 na Strzelnicy ( teren dzisiejszego OOK ) odbyły się Dożynki obornickie zorganizowane przez Kółko Rolnicze i Związek Rezerwistów. O godz. 10.15 pochód wyruszył z Sali Narożyńskiego na nabożeństwo. Mszę św. Celebrował ks. wikariusz Hełka, a kazanie wygłosił ks. Proboszcz Szymański. Po sumie pochód rolników udał się do Strzelnicy Bractwa Kurkowego na uroczyste zebranie jubileuszowe. O godz. 13.00 wyruszył konny korowód dożynkowy, Ekonomem z parobkami konno, dalej drabiniaste wozy z orkiestrą i nadobnemi oborniczanami, oraz żniwiarze, cyganie, żydzi itp.

 • 9 sierpnia 1986 r. urodził się Krzysztof Lizewicz, wychowanek MKS Sparta Oborniki z którą to drużyną przeszedł wszystkie szczeble szkolenia młodzieżowego oraz awansował do III ligi kujawsko – pomorsko – wielkopolskiej. 

 • 9 sierpnia 2003 r. piłkarze nożni Sparty Oborniki w meczu o mistrzostwo IV ligi pokonali na wyjeździe Wełnę Rogoźno 2:1. Bramki dla Sparty zdobywali Wojciech Goliwąs już w 1 min i Czesław Owczarek w 9. Dla Wełny bramkę zdobył Karol Figura, który niedługo później zasilił kadrę oborniczan.

 • 9 sierpnia 2006 r. z transportu uciekła jedna świnia i grasowała na parkingu przy Starostwie Powiatowym w Obornikach. Nie obyło się bez interwencji służb

 • 9 sierpnia 2008 r. nie udał się piłkarzom Sparty Oborniki wyjazd do Grudziądza, po fatalnych błędach szczególnie w obronie, oborniczanie przegrali z Olimpią 3:1. Relacja prasowa z tego spotkania wyglądała następująco:  Początek meczu nie zapowiadał takiego wyniku, oba zespoły grały bardzo zachowawczo, a gra toczyła się w środku pola. W 18 min meczu Sparta objęła prowadzenie, z rzutu wolnego w pole karne piłkę dośrodkował Brauza, a Florek głową pokonał bramkarza Olimpii. Po utracie bramki, piłkarze Olimpii zaczęli walczyć z większym animuszem, jednak ich akcje były bardzo chaotyczne. Sparta nastawiła się na grę z kontry jednak tych nie wyprowadziła zbyt wiele. W 40 min meczu Głowacki decyduje się na rajd z piłką przez pół boiska, ostatecznie ją traci a goście wyprowadzają kontrę i będą w ustawieniu 3 na 2 obrońców Sparty strzelają wyrównująca bramkę. Pierwsza połowa kończy się remisem, a o drugiej jak najszybciej powinni zapomnieć piłkarze Sparty, bowiem ich szkolne błędy tylko ułatwiły strzelanie kolejnych bramek zawodnikom Olimpii. W 55 min meczu kolejny w tym meczu błąd popełnia obrona Sparty i Olimpia obejmuje prowadzenie. W 57 min meczu kolejną szansę ma Olimpia na szczęście nie potrafi jej wykorzystać. Od 60 do 70 min meczu Olimpia gra koncertowo, a Sparta gdyby nie kojenie dobre interwencje bramkarza oborniczan powinna przegrywać 5:1 !!! W 71 min meczu Wosicki nie ma już jednak szans na obronę strzału po fatalnym błędzie Jujeczki i Olimpia prowadzi 3:1. W 75 min meczu ponownie groźnie kontruje Olimpia, jednak nie potrafi strzelić bramki. Do końca spotkania Sparta nie potrafi strzelić drugiej bramki i na szczęście dla oborniczan również Olimpia nie strzela mimo wielu dogodnych sytuacji kolejnego gola. Warto wspomnieć jeszcze że Olimpia strzeliła 3 bramki których nie uznał sędzia, ponieważ strzelone zostały ze spalonych.
  Sparta przegrywa pierwszy mecz w III lidze, a trener ma na pewno o czym myśleć przed kolejnym spotkaniem. Szkolne błędy i przegrana na własne życzenie tak w skrócie można podsumować sobotnie spotkanie. Miejmy nadzieję, że w następnym meczu będzie lepiej.

  Skład Sparty:

  Wosicki – Gendera, Jujeczka (75 min Stadnik), Głowacki, Smuniewski, Brauza (60 min Cyranek), Daniel, Szpalik, Dachowski, Florek, Błędkowski (55 min Kamoda)

  Bramka dla Sparty:
  18 min – Florek – 1:0

  Żółte kartki:
  60 min – Szpalik
  88 min – Daniel

Trener Sparty Mariusz Drewicz w taki oto sposób podsumował to spotkanie: do 40 minuty spotkanie układało się po naszej myśli, na trudnym terenie prowadziliśmy 1:0 a dodatkowo skutecznie rozbijaliśmy ataki Olimpii w środku pola. Niestety po błędach środkowych obrońców straciliśmy bramki. Mam nadzieję, że w kolejnym spotkaniu będzie lepiej i to co cechowało nasz zespół w minionym sezonie, czyli solidna gra defensywna ponownie zacznie solidnie funkcjonować.

 • 9 sierpnia 2012 r. dokonano odbioru prac związanych z projektem „Jestem bezpieczny i legalny”.W wyniku przeprowadzonego audytu bezpieczeństwa informacji stwierdzono, że Urząd Miejski w Obornikach spełnia wymogi bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych i tym samym uzyskał certyfikat „Jestem Bezpieczny”. Drugim etapem wspomnianego projektu będzie uzyskanie certyfikatu legalności oprogramowania, wydawanego przez firmę CompNet (audytora) oraz Microsoft. Obecnie trwają jeszcze prace nad wynikami audytu oraz wdrożeniem wymaganych procedur.

 • 9 sierpnia 2014 r.  Rodzinny Ogród Działkowy im. mjra Mikołaja Dobrzyckiego obchodził 50-lecie istnienia. Powstał on inicjatywy czterech obornickich zakładów pracy (Zakłady Mięsne, PKP, Obornicka Fabryka Mebli, Zakłady Drobiarskie) w 1964 roku, na obszarze 8,5 ha gruntów należących do gminy Oborniki. Jubileusz był okazją do wspólnej zabawy, ale też podsumowań i podziękowań. W sentymentalną przeszłość zabrał wszystkich prezes Jan Molski przybliżając historię powstania ogrodu. Dla wszystkich przygotowana została okolicznościowa ulotka, którą rozdawały Oliwia Pietz i Kaja Wendlandt – zwyciężczynie konkursu plastycznego  pt. „Skrzydlaci i czworonożni mieszkańcy naszych działek”.

  Okrągłe urodziny stały się okazją do wręczenia srebrnych i brązowych odznak „Zasłużony Działkowiec” otrzymali je: Andrzej Byczyński, Maria Klemke-Jakubowska, Ryszard Pankiewicz, Władysław Sobański oraz Zofia Andrzejewska, Danuta Grabarczyk, Krystyna Ostrowska, Józef Polcyn, Jerzy Szymczak, Maria Wadzińska, Edmund Warguła, Zdzisław Zbierski.

  Uhonorowano też „Ogrodowych Seniorów”, czyli: Andrzeja Byczyńskiego, Danutę Grabarczyk, Zdzisławę Grabarczyk, Franciszka Janygę, Władysława Kołodzieja, Annę Krzyżaniak, Danutę Mantaj-Morkę, Józefa Polcyna, Jerzego Szymczaka, Zofię Śramę, Edmunda Wargułę, Zofię Woźniak, Mariana Wrzesińskiego.

  Podsumowano  konkurs „Moja działka- moje zdrowie” oraz fotograficzny „Nasze ekologiczne plony” i nagrodzono: Eugeniusza Głowackiego, Zdzisławę Grabarczyk, Jadwigę Łukaszewicz, Piotra Nożewnika, Marię Sajnę, a także: Danutę Mantaj-Morkę, Krystynę Ostrowską, Marię Wadzińską, Dorotę Sudoł.

   
  W uroczystości oprócz działkowców ze swoimi rodzinami uczestniczyli też: poseł na Sejm RP Romuald Ajchler, w imieniu burmistrza Tomasza Szramy –zastępca Piotr Woszczyk, prezes Okręgowego Zarządu PZD Jerzy Kucznerowicz, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego Urszula Bak, prezes ROD Relaks Czesław Eliks oraz przedstawicielka ROD Łowiza z Szamotuł Magdalena Grzechowska,

  Po części oficjalnej rozpoczęła się biesiada ogródkowa, podczas której można było posmakować grochówki, pieczonych kiełbasek oraz placków, czy pobawić się przy muzyce zespołu Relax.

 • 9 sierpnia 2014 r. Piękna pogoda i wyśmienite nastroje towarzyszyły mieszkańcom Bogdanowa , którzy w sobotnie popołudnie (9 sierpnia) spotkali się na tradycyjnej Biesiadzie Bogdanowskiej przygotowanej przez sołtysa, radę sołecką i mieszkańców Bogdanowa, wspieranych przez załogę przedszkola EKORAJ.

Cześć pierwszą stanowiły atrakcje dla maluchów, w części drugiej co nieco przygotowano dla trochę starszych, a finał stanowiła trwająca do późnych godzin nocnych zabawa taneczna.

9 Sierpnia

Słońce znajduje się w znaku Lwa

Imieniny obchodzą: Edyta, Klara, Roman, Teresa

– Osoby urodzone 9 sierpnia są bardzo nieustępliwe- prędzej zginą, niż się poddadzą. Mogą osiągnąć duże powodzenie, zwłaszcza pod koniec swego życia. Lekceważą zdania innych, chcą być samodzielni.

Święta:

Republika Południowej Afryki- Narodowy Dzień Kobiet

Singapur- Święto Niepodległości

ONZ- Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na Świecie

Kościół katolicki- święto św. Teresy Benedykty od Krzyża

Urodzeni 9 sierpnia: Bartłomiej Grzelak- piłkarz, Whitney Houston- piosenkarka, Melanie Griffith- aktorka

Zmarli- Bogusław Madey- kompozytor

1483- otwarto Kaplicę Sykstyńską

2001- uruchomiono pierwszą polską telewizję informacyjną: TVN24

Opracowanie: Krzysztof Nowacki