Kalendarium

13.11.2019 r.

13.11.2019 r.

#kalendariumobornickie 

 • 13 listopada 1832 r. w Wypalankach gmina Oborniki urodził się Ludwik Rzepecki. Doktor filozofii, pedagog, publicysta i działacz społeczny. Właściciel księgarni i drukarni w Poznaniu. Brał czynny udział w wydarzeniach 1848 r. Studia ukończył w 1877 r. we Wrocławiu. Współzałożyciel Towarzystwa Czytelni Ludowych, związany z Wydawnictwem Dobrych i Tanich Książek ks. Błażyńskiego. Zmarł 1 lutego 1894 r. w Poznaniu.

By MOs810 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15259900

 • 13 listopada 1994 r. piłkarze ręczni Sparty Metalplast pokonali Energetyk Poznań 21:16

 

 • 13 listopada 1999 r. piłkarze ręczni Metalplastu Oborniki przegrali w meczu o mistrzostwo I ligi z Pol Kres Biała Podlaska 31:11

 • 13 listopada 2004 r. piłkarze ręczni SKF KPR Sparta Oborniki w meczu o mistrzostwo I ligi pokonali WKS Grunwald Poznań 27:26

 • 13 listopada 2010 r. piłkarki ręczne SKF KPR Sparta Oborniki w meczu o mistrzostwo I ligi uległy na wyjeździe AZS AWFiS Gdańsk 33:22

 • 13 listopada 2010 r. 25 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych zostało przekazanych jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z Wielkopolski, podczas uroczystości, która odbyła się   na obornickim rynku.Przekazanie samochodów odbyło się w obecności Eugeniusza Grzeszczaka Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,  Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W ramach tego projektu także jednostka OSP w Uścikowie otrzymała samochód ratowniczo-gaśniczy. Zakup pojazdów zrealizowany został w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa środowiskowego i ekologicznego na obszarze Województwa Wielkopolskiego poprzez zakup samochodów dla OSP w ramach KSRG – etap II”. Dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013 to 2, 271  mln zł, przy koszcie całkowitym projektu wynoszącym 3, 8 mln zł.

 

 • 13 listopada 2011 r. w ramach Powiatowych Obchodów Święta Niepodległości 11 Listopada odbyła się Wieczornica Patriotyczna z udziałem Jacka Kowalskiego i zespołu Monogramista JK. Jacek Kowalski, w latach 80-tych był laureatem Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie zasłynął swoimi Pieśniami Sarmackimi, nawiązującymi do kultury baroku.
  Inspiracji literackich i muzycznych szuka jednak również w dorobku innych epok.
  W trakcie koncertów, obok utworów autorskich wykonywał tradycyjne polskie pieśni, zachęcając publiczność do wspólnego śpiewania.
  Wysmakowana aranżacja (gitara, wiolonczela, fagot, flet) nadała im szczególnego blasku.
  Tego dnia wystąpiła również grupa młodzieży z obornickich szkół średnich, Jarosław Mączyński, dzieci z zespołu Małe Oborniki. Z zaproszenia na uroczystość skorzystali Starosta Adam Olejnik oraz Burmistrz Tomasz Szrama.

13 Listopada

Imieniny obchodzą: Krystyna, Eugeniusz, Liwia

Słońce znajduje się w znaku Skorpiona

Święta:

Międzynarodowy Dzień Niewidomych

Polska- Święto Służby Uzbrojenia i Elektroniki

Kościół katolicki: Pięciu Braci Męczenników, św. Stanisław Kostka

Osoby urodzone 13 listopada analizują wszystko co się dookoła nich dzieje. Cechuje ich poczucie własnej niezależności. Nie lubią się poddawać władzy innym. Pragną przeniknąć wnętrze człowieka.

Urodzeni 13 listopada: Julia Kamińska- aktorka, Robert Moskwa- aktor

Zmarli 13 listopada: Michał Gajownik (2009)- kajakarz

1976- Studio 2: wyemitowano recital szwedzkiego zespołu ABBA

Opracowanie: Krzysztof Nowacki