Kalendarium

27.07.2024 r.

27.07.2024 r.

#kalendariumobornickie

Zdjęcie główne to Obornicka Orkiestra Dęta podczas Dożynek w Objezierzu w 2003 r. 🙂 

  • 27 lipca 1936 r. w Strzelnicy Bractwa Kurkowego odbyło się plenarne zebranie Braci Kurkowej pod przewodnictwem prezesa Mieczysława Łukanowskiego. W trakcie spotkania ustalono pomiar gruntów bractwa, celem parcelacji i sprzedaży a także terminy strzelań.

  • 27 lipca 1936 r. w uzdrowisku w Miłowodach odbył się koncert popołudniowy urozmaicony występami znanych pieśniarzy Ireny Polcynówny i Karola Szaniawskiego. Wieczorem odbył się tradycyjny dancing, gości było bardzo wielu.

  • 27 lipca 1936 r. w lokalu pana Mańkowskiego z okazji święta patronki piekarzy św. Anny odbyło się zebranie miejscowego Cechu Piekarskiego. Zebraniu przewodniczył cechmistrz Małecki.

  • 27 lipca 1939 r. na targu w Obornikach obowiązywały następujące ceny: masło – 1,6 zł, twaróg 25 gr, ziemniaki – 5 zł, pomidory 80 gr,

 

  • 27 lipca 1995 r. Wojewoda poznański podpisał decyzję o prywatyzacji Zakładów Mięsnych w Obornikach. Oznaczało to wszczęcie postępowania likwidacyjnego i rozpoczęcie rozmów na temat sprzedaży. Ówczesnym dyrektorem Zakładów Mięsnych był zastępca przewodniczącego rady miejskiej w Obornikach Grzegorz Cieślowski.

  • 27 lipca 2006 r. trwały prace związane z przebudową Rynku w Obornikach

  • 27 lipca 2012 r. odbyła się uroczystość zorganizowana dla funkcjonariuszy i pracowników Komendy Powiatowej Policji w Obornikach. Podczas tej uroczystości wręczono akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Spotkanie swoją obecnością zaszczycili Starosta Obornicki Adam Olejnik, Wicestarosta Andrzej Okpisz, Zastępca Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Obornikach Konrad Frąckowiak, Zastępca Burmistrza Obornik Piotr Woszczyk, Zastępca Burmistrza Rogoźna Krzysztof  Ostrowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki Włodzimierz Kowal oraz Zastępca Komendanta Komendy Powiatowej PSP w Obornikach Dariusz Szrama.

Podczas uroczystości funkcjonariusze, którzy awansowali na wyższe stopnie policyjne odebrali akty nominacyjne.

Nominację na wyższe stopnie policyjne otrzymali funkcjonariusze:

Na stopnie w korpusie aspirantów Policji:

– na aspiranta sztabowego Leszek Mikołajczak
– na starszego aspiranta Paweł Kaniewski
– na aspiranta Marcin Modrzyk
– na młodszego aspiranta Tomasz Owczarczak 
– na młodszego aspiranta Jarosław Nowak

Na stopnie w korpusie podoficerów Policji:

– na sierżanta sztabowego Łukasz Piechaczyk
– na sierżanta sztabowego Szymon Zydorczak
– na sierżanta sztabowego Łukasz Ignac
– na sierżanta sztabowego Marcin Marcinkowski
– na sierżanta sztabowego Waldemar Perlicjan 
– na sierżanta sztabowego Wojciech Stoiński
– na sierżanta sztabowego Norbert Bałdyga
– na sierżanta sztabowego Dariusz Sawiak
– na sierżanta sztabowego Maciej Wesołowski

– na starszego sierżanta Aneta Stróżewska
– na starszego sierżanta Sabina Szpulewska

– na sierżanta Bartosz Januchowski

-na starszego posterunkowego Piotr Borkowski
-na starszego posterunkowego Michał Cieślak
-na starszego posterunkowego Paweł Chudziński
-na starszego posterunkowego Bartosz Nagórny
-na starszego posterunkowego Agnieszka Sławińska
-na starszego posterunkowego Paweł Witzberg
-na starszego posterunkowego Michał Noak

Komendant Wojciech Spychała uroczystość rozpoczął od podziękowania wszystkim funkcjonariuszom za dotychczasową pracę. Słowa uznania skierował także w stronę zaproszonych gości, którzy działają na rzecz bezpieczeństwa i wspierają pracę obornickiej Policji. Miłym akcentem uroczystości były przemówienia zaproszonych gości, którzy podziękowali policjantom za dobrą pracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu obornickiego. Ponadto niejednokrotnie podkreślali, że służba w Policji jest trudna i wymaga wielkiego poświęcenia.

 

  • 27 lipca 2014 r. nad Wartą, wędkarze z Koła PZW nr 32 Oborniki Miasto rozegrali konkursu o największą rybę w 10-ciu gatunkach.

W konkursie startowało 22 zawodników i złowiono 7 gatunków ryb. Największą rybą był jaź złowiony przez Mateusza Nogalskiego o wadze 874 g. Karol Koszalik złowił leszcza o wadze 862 g. oraz największą ukleje. Podobnie w dwóch gatunkach zwyciężył Tadeusz Zydorczak-łowiąc największą płoć i krąpia. W kat. okoń zwyciężył Nowicki Jarosław.

Zawody zakończono poczęstunkiem z ogniska, natomiast dalsza część imprezy odbyła się przy stołach pod wiatą, gdzie można było obserwować dwóch młodych ratowników medycznych, którzy omawiali oraz prezentowali sposoby udzielenia pierwszej pomocy.

 

  • 27 lipca 2016 r. przeprowadzono zebranie wiejskie, niestety jednak z powodu braku chętnych nie zakończyło się ono sukcesem. W związku z tym Burmistrz Obornik Tomasz Szrama (do czasu wyboru nowego sołtysa) powołał administratora wsi.

Został nim były sołtys Łukowa, Radny Rady Miejskiej Adam Stańko. Będzie on pełnił obowiązki sołtysa wsi, aż do wyboru nowego.

  • 27 lipca 2019 r. zmarł Zenon Begier wybitny sportowiec ziemi obornickiej w świecie sportu znany pod pseudonimem „Olbrzym” ze względu na swój wzrost (202 cm). Dziś jego zasługi szczególnie dla lekkiej atletyki w Obornikach są trochę zapomniane, dlatego warto przypomnieć sobie tę wybitną postać.

Zenon Begier urodził się 23 listopada 1935 r., mieszkał wraz z rodzicami i rodzeństwem przy ul. Lipowej 6. Kolejno był pracownikiem Młyna Dalhmanna i Państwowego Przedsiębiorstwa Robót Kolejowych. Swoją przygodę ze sportem rozpoczął w latach 50-tych w tzw. „Klasztorku”, gdzie wówczas była sala i boisko. Organizacją życia sportowego w Obornikach zajmował się wówczas Zygfryd Maćkowiak. Pod jego okiem trenował ten przyszły reprezentant i rekordzista Polski, dwukrotny olimpijczyk. Wszystkich którzy trenowali w klasztorku nazywano „Maćkami”. Wówczas największą karierę Zenonowi wróżono na piłkarskim boisku w roli bramkarza. Dlatego wstąpił w szeregi obornickiego klubu „Sparta”. Będąc już jako nastolatek bardzo wysokim chłopcem rozpoczął swoją przygodę jako bramkarz. Jak sam wspominał po latach przez kontuzję ręki jego bramkarska przygoda się zakończyła. Będąc młodym zawodnikiem próbowali zwerbować go w swoje szeregi poznańscy trenerze koszykówki oraz bosku. W 1956 r.  wszystko się zmieniło z chwilą powołania do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Tam rozpoczęła się przygoda z dyskiem. Najpierw na mistrzostwach jednostki, następnie w Mistrzostwach Polski wojsk lot niczych, gdzie uzyskał wynik ponad 38 metrów. Po powrocie do Obornik najpierw sam przygotował sobie bazę treningową, a następnie z powodu braku trenera na miejscu trafił do poznańskiej „Warty”. Życie sportowca chcącego solidnie trenować nie było łatwe. Pana Zenona nie omijały wtedy chwile zwątpienia i załamania. Zwyciężyła jednak chęć osiągnięcia sportowego sukcesu. Pomógł w tym ówczesny dyrektor Fabryki Mebli Pan Henryk Kaliszan, otaczając Zenona szczególną osobistą opieką, która pozwoliła na regularne treningi, wyjazdy na obozy i właściwe przygotowanie się do Igrzysk Olimpijskich. W 1960 r. osiągając podczas zawodów wynik ponad 55 metrów został zauważony przez trenera Jana Mulaka.  Nowy okres w sportowej karierze rozpoczął się z chwilą poślubienia wspaniałej sportsmenki Janiny Wytyk i zmiany barw klubowych na WKS „Zawisza” Bydgoszcz. Swoją karierę sportową kontynuował w latach 1957- 1970. 


Zenon Begier reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie 1960 roku oraz w 1964 roku w Tokio. Ponad czterdzieści razy reprezentował Polskę w bardzo popularnych meczach międzypaństwowych, trzy razy wystąpił w barwach narodowych na Mistrzostwach Europy w Belgradzie, Budapeszcie i Atenach. W roku 1965 ustanowił rekord Polski w rzucie dyskiem. Mając 202 cm wzrostu był chyba najwyższym dyskobolem na świecie. Po zakończeniu kariery sportowej Pan Zenon Begier zajmował się Szkoleniem młodzieży w rzutach. Jego wychowankowie zdobyli 86 medali Mistrzostw Polski. W latach 1980-1989 był trenerem kadry narodowej dyskoboli. Za wybitne osiągnięcia sportowe i działalność na rzecz klubu sportowego WKS Zawisza Bydgoszcz był wielokrotnie nagradzany i odznaczany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem „Za Zasługi dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego”. 

W 2006 r. podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji Dni Obornik Zenon Begier otrzymał medal Zasłużony dla Ziemi Obornickiej. Inicjatorem przyznania tego wyróżnienia był Tadeusz Ratajczak.

Uroczystość I Plebiscytu Sportowego Ziemi Obornickiej – 4 marca 1995 r, sala OOK. Drugi od lewej Zenon Begier 

 

Zenon Begier:

– Sparta Oborniki do 1956 

– Warta Poznań 1957 – 1961

– Zawisza Bydgoszcz – 1962 – 1970

– 40 – krotny reprezentant Polski

– 1 – krotny rekordzista kraju w rzucie dyskiem 60.49 z 22 lipca 1965 r. w Warszawie

– 2 – krotny Mistrz polski

– rekordy życiowe: w pchnięciu kulą – 16.10 (16 lipca 1964 Warszawa) i rzucie dyskiem  – 60.50 (22 września 1968 Frankfurt n/Odrą )

– największy sukces odniósł w Stuttgarcie (1965), kiedy zwyciężył w finale Pucharu Europy – 58.92 (dwa starty w mistrzostwach Europy w Belgradzie (1962) i Budapeszcie (1966) miał nieudane).

3-krotnie notowany był w rankingu światowym: 1964 (7), 1965 (3), 1966 (8). Mistrz Sportu (1961)

Źródło: www.olimpijski.pl, Gazeta Powiatowa, Tadeusz Ratajczak

 

27 Lipca

Słońce znajduje się w znaku Lwa

Imieniny obchodzą: Feliks, Jerzy, Julia, Natalia

Święta:

Korea Północna- Dzień Zwycięstwa

Kuba- 2. dzień Święta Rewolucji

Malediwy- 2. dzień Święta Niepodległości

Portoryko- Rocznica Urodzin Jose Celso Bartosa

Dzień Samotnych

Osoby urodzone 27 lipca są aktywni i praktyczni. Doskonale orientują się w tym co dla nich najkorzystniejsze, są ludźmi interesu. Cechuje ich wielka energia i mocna wola. Rzadko ulega napadom gniewu.

Urodzeni 27 lipca: Natalia Lesz- piosenkarka, Lucyna Malec- aktorka, Marek Sierocki- dziennikarz muzyczny

Zmarli 27 lipca: Ewa Krzyżewska (2003)- aktorka

1981- premiera filmu „Człowiek z żelaza”

Opracowanie: Krzysztof Nowacki