
Modlitwa na cmentarzach ewangelickich
Ziemia Obornicka kryje w sobie prochy wielu ludzi różnych narodowości i wyznań. Okres przed Świętem Zmarłych sprzyja refleksji nad przemijaniem i motywuje do podejmowania działań na rzecz pamięci o tych, którzy odeszli.
Na terenie gminy Oborniki zachowało się wiele cmentarzy ewangelickich z XVIII- XX wieku i są one świadectwem wielokulturowości minionej epoki. W latach 2012- 2016 odnowiono, uporządkowano, postawiono krzyże i kamienie pamięci na dawnych cmentarzach w Ślepuchowie, Kiszewie, Bąblinie, Nowołoskońcu, Obornikach, Podlesiu I i II , Kiszewku i Stobnicy.
Również i bieżącym roku społeczności lokalne pod kierownictwem sołtysów i wsparciu wolontariuszy – Ludzi Dobrej Woli i pracowników interwencyjnych z Urzędu Miejskiego w Obornikach w ciągu rekordowo krótkiego czasu podjęła się trudu uporządkowania cmentarzy.
W poniedziałek, 7 osób w tym Andrzej Strugała jako kierownik grupy interwencyjnej, Marek Szczurek – członek Rady Sołeckiej w Kowanówku doprowadzili do porządku zapomniany i zaniedbany, kryjący wiele tajemnic cmentarz ewangelicki. Dwa dni wcześniej dr Jerzy Szuman nadesłał online napisane w latach 1995 i 2010, wydrukowane w Kronice Wielkopolski artykuły o dziejach Kowanówka.
Jeszcze w tym samym dniu przystąpił do pracy nowo wybrany Sołtys Bogdanowa Mariusz Kozłowski.
Równolegle do tych działań w Słonawach pracował pan Zbigniew Arciszewski, który postawił wykonany własnoręcznie drewniany krzyż, ustawiono je również na cmentarzach w Bogdanowie i Kowanówku dzięki życzliwej pomocy księdza dziekana Józefa Kamzola z parafii NMP w Obornikach.
W piątek, o godzinie 15 ksiądz dziekan Józef Kamzol wspólnie z pastorem Helmutem Brauerem przy udziale okolicznych mieszkańców modlili się za zmarłych na bogdanowskim cmentarzu ewangelickim. Pastor Brauer w swoim kazaniu skupił się na motywie opublikowanego na stronie Urzędu Miejskiego światełka zapalonej świecy w dłoniach człowieka, uznanego za symbol naszej pamięci.
O godzinie 16.00 na dawnym cmentarzu ewangelickim pięknie uporządkowanym i przyozdobionym zapalonymi zniczami na zachowanych nagrobkach zgromadzili się mieszkańcy Kowanówka. Modlili się z nimi pastor Helmut Brauer i ksiądz proboszcz parafii Św. Józefa Rafał Banaszak. Wspólną modlitwę zakończyło udzielone zgromadzonym błogosławieństwo udzielone przez obu duchownych.
Ekumeniczne spotkanie w Kowanówku podsumowała Sołtys Karina Wojdanowicz informując o zamiarach dalszych prac postawienia kamienia pamięci i tablicy informacyjnej.
W drodze do Słonaw pastor Brauer zatrzymał się przy kościele Miłosierdzia Bożego w Obornikach i zwiedził pomieszczenia Stowarzyszenia Wolontariatu Hospicyjnego ” Ludzki Gest ” im. Św. Jana Pawła II.
W trakcie odbywającej się w świątyni modlitwy różańcowej dzieci, ksiądz proboszcz Zbigniew Urny zaprosił pastora Helmuta Brauera i poinformował wszystkich obecnych o modlitwie ekumenicznej na dawnym cmentarzu ewangelickim w Słonawach.
O godzinie 17.30 duchowni z Obornik: z parafii Miłosierdzia Bożego ks. proboszcz Zbigniew Urny i pastor z Lubeki modlili się na dawnym cmentarzu ewangelickim w Słonawach.
Po wspólnej modlitwie i udzielonym błogosławieństwie sołtys Słonaw Marek Wąsowicz opowiedział pastorowi o historii miejscowości.
Uwieńczeniem tak bogatego w emocje dnia była Msza Św. w kościele Św. Józefa m.in. z okazji jubileuszu 75- lecia chrztu pastora Helmuta Brauera urodzonego w październiku 1942 roku w klinice przy ul. Polnej w Poznaniu. Jakże wzruszające dla Jubilata było wręczenie pamiątkowej świecy z tej pięknej rocznicy.
Wieczorem podczas rozmowy z księdzem proboszczem parafii Św. Józefa pastor Brauer przyznał, że 10 lat temu był poważnie chory i świadomość modlitw w kościele Św. Józefa dodawała mu sił w pokonaniu choroby, wyraził swoją wdzięczność za tę duchową łączność w wyjątkowo trudnym momencie życia.
Adam Maliński