
Wśród mieszkańców przeprowadzono badanie ankietowe
Skrzętnie wypełniająca się miejska przestrzeń ma jeszcze kilka niezagospodarowanych miejsc. Jednym z nich jest teren pomiędzy osiedlem mieszkaniowym, a linią kolejową przy ulicy Powstańców Wielkopolskich. O to, co mogłoby się tam znaleźć postanowił zapytać mieszkańców Radny Rady Miejskiej w Obornikach Henryk Brodniewicz.
Od 15 do 31 lipca odbyło się badanie ankietowe. Mieszkańcy osiedla otrzymali formularze, które wypełniając anonimowo mogli zaproponować sposób zagospodarowania nieużytku, położonego w sąsiedztwie torów kolejowych.
Jak wyjaśnia radny – Z urny wyjęto 107 ankiet co stanowi ok. 43% wysłanych ankiet. Jedną ankietę uznano za nieważną, pozostałe 106 były ważne. Biorąc pod uwagę okres wakacyjny i dość krótki czas na przeprowadzenie badania, frekwencję taką należy uznać za wysoką – podkreśla.
Zgodnie z pytaniami zawartymi w ankiecie, respondenci opowiedzieli się za następującymi projektami:
- parking samochodowy – 12 głosów
- boisko rekreacyjne – 35 głosów
- siłownia zewnętrzna – 41 głosów
- zieleń z ławkami – 22 głosy
- inne – 13 głosów, w tym in.:
- garaże – 3,
- plac zabaw dla dzieci – 2,
- miasteczko rowerowe dla dzieci – 1,
- Ochotnicza Straż Pożarna – dla drużyny młodzieżowej – 1
- bez zmian – 1,
W konkluzji badania ankietowego, najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się być połączenie wariantu siłowni zewnętrznej oraz zieleni z ławkami – w sumie 63 głosy, drugim wariantem najbardziej popularnym okazała się propozycja boiska rekreacyjnego. Należy tu jednak wspomnieć, iż na terenie omawianego osiedla istnieje już boisko rekreacyjne o sztucznej nawierzchni. Odnosząc się zaś do sugestii dotyczącej ewentualnego urządzenia miejsc parkingowych, należy pamiętać, iż miejsce to jest słabo dostępne ciągami dróg osiedlowych (jedna droga jednokierunkowa z osiedla i bardzo stromy wjazd od ulicy Powstańców Wlkp.), co znacznie utrudniałoby realne korzystanie z miejsc postojowych. Ponadto, niedaleko osiedla funkcjonuje nowy duży parking publiczny – podsumowuje Henryk Brodniewicz.
Reasumując – sugeruje się połączenie funkcji miejsca dla rekreacji czynnej (siłownia zewnętrzna) z miejscem rekreacji niewysiłkowej czyli terenu zielonego z ławkami. Całość wyposażona w oświetlenie i kosze na śmieci oraz kamery monitoringu, chroniące urządzoną przestrzeń przed „niepowołanymi” użytkownikami.
Warto pamiętać, że połączenie siłowni z terenem zielonym i ławkami znakomicie oswaja młodzież i dorosłych mieszkańców osiedla do aktywnego i zdrowego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, w bezpośredniej bliskości miejsca zamieszkania. Również, umożliwia jednoczesne korzystanie z terenu przez osoby ćwiczące, i te które chcą tylko pospacerować i odpocząć. Patrząc na całość infrastruktury osiedlowej warto zauważyć, że urządzona zieleń, trawnik i ławki to naturalna kontynuacja niedawno oddanego do użytku, biegnącego wzdłuż osiedla od strony Warty, nowego chodnika z ławkami, koszami i nowym oświetleniem – dodaje.