Aktualności

W poniedziałek będziemy świętować Niepodległość!

W poniedziałek będziemy świętować Niepodległość!

Tegoroczne Święto Niepodległości rozpocznie o godzinie 11:00 czwarty już Bieg Niepodległości. 15. kilometrowa trasa podobnie jak w latach poprzednich przebiegać będzie przez Oborniki, Kowanówko i Rożnowo. Biuro zawodów znajdować się będzie w budynku Szkoły Podstawowej nr 2 (wejście od strony boisk wielofunkcyjnych – ul. ks. Szymańskiego).
Każdy uczestnik naszych zawodów otrzyma specjalnie odlewany medal oraz pamiątkową koszulkę. Po biegu na wszystkich czekać będzie posiłek regeneracyjny. Szczegóły www.ocs.oborniki.pl

Po biegu na uczestników obchodów czekać będzie wiele nowości. „Postanowiliśmy wrócić do historii naszego miasta, która jest trochę nieznana i zapomniana” – mówi Burmistrz Obornik Tomasz Szrama. „W związku z tym nie pod pomnikiem Bohaterów II Wojny Światowej, ale pod obeliskiem Ignacego Jana Paderewskiego odbędzie się uroczysty apel” – dodaje.

Apel będzie jednak ostatnim elementem zupełnie nowego, tegorocznego programu. Wydarzenie rozpocznie „Uroczysty obchód ku uczczeniu 95. Rocznicy wskrzeszenia Niepodległości Państwa Polskiego”, który wyruszy po Mszy św. za Ojczyznę, odprawionej o godz. 16.00 w Kościele pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Obornikach. Trasa obchodu prowadzić będzie od pomnika Jana Pawła II na obornickim rynku, ulicami: Piłsudskiego, Staszica, Moniuszki aż do obelisku przy ulicy Paderewskiego. Nie będzie to jednak zwykły przemarsz – zapewniają organizatorzy. Jakie zatem atrakcje przygotowano? „Po drodze czekają nas dwie inscenizacje, a po uroczystości wojskowa strawa, zapewniam że warto świętować niepodległość razem z nami” – zaprasza Krzysztof Sroka, kierownik Referatu Promocji UM.

Do aktywnego udziału w obchodach Burmistrz postanowił zachęcić również naszą młodzież. W październiku ogłoszono konkurs dla reprezentacji szkół zatytułowany „Barwy Narodowe”. „Jestem przekonany, że uczniowie zachęceni przez nauczycieli historii i języka polskiego aktywnie zaangażują się w ten projekt, który stanie się dla nich żywą lekcją patriotyzmu i okazją do pogłębienia wiedzy na temat historii niepodległościowej naszej Ojczyzny” – podkreślał Burmistrz Obornik Tomasz Szrama. Zadaniem uczniów będzie zaprezentowanie barw narodowych. W jaki sposób? Dowolny! „Nasza młodzież jest bardzo pomysłowa, dlatego wierzę, że pozytywnie nas zaskoczy. A ich udział stanie się jedną z atrakcji tych wyjątkowych uroczystości” – dodaje burmistrz.

Dla każdego, kto weźmie udział w uroczystych obchodach Urząd Miejski w Obornikach przygotował pamiątkowe rozetki powstańcze, wzorowane na kokardach noszonych między innymi w czasie Powstania Wielkopolskiego. Wygląd rozetki został opracowany na podstawie książki dra Marka Rezlera „Powstanie Wielkopolskie”, który szczegółowo zaprezentował i omówił elementy uzbrojenia, a także umundurowania powstańców.

Według zaleceń kokarda narodowa powinna składać się z dwóch okręgów białego centralnego oraz okalającego go czerwonego. Zgodnie z heraldycznym znaczeniem barw kokarda odwzorowuje godło Królestwa Polskiego: białego orła na czerwonym polu. Pomimo takich ustaleń heraldycznych, powszechnym stało się noszenie kokard w odwróconej kolejności barw (czerwone serce z białym otokiem). „Nie jest to błędem! Polacy tworzyli rozetki z dostępnych materiałów, często odcinali po prostu kolor niebieski z rozet francuskich” – wyjaśniają pracownicy Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Kokarda narodowa to symbol patriotyzmu Polaków i ważne jest, by składała się z barw narodowych , nie jest tak istotne w jakiej kolejności. W źródłach możemy znaleźć informację, że na przykład w okresie Powstania Styczniowego noszono rozetki czerwone z białym otokiem. „Nie ważny jest zatem układ barw, a przywiązanie do Ojczyzny, którego wyrazem było noszenie narodowej kokardy” – dodaje historyk Krzysztof Nowacki.