Aktualności

W OOK wylądował Obornicki Wehikuł Czasu

W OOK wylądował Obornicki Wehikuł Czasu

Miłośnicy historii i miasta spotkali się wczoraj (12 marca) w Obornickim Ośrodku Kultury. Popołudniowe spotkanie zakończyło oficjalnie trwający niemal dwa lata projekt Obornicki Wehikuł Czasu. W sali OOK widzowie obejrzeli fragmenty filmu powstałego w ramach tego właśnie przedsięwzięcia. Po projekcji materiału omówił go krótko jeden z jego twórców – Krzysztof Nowacki, zachęcając gości do dyskusji zarówno na temat filmu, jak i całego projektu.

Obornicki Wehikuł Czasu wystartował wiosną 2011 roku. Przygotowany przy współpracy z Katarzyną Adamczak, Andrzejem Gintrowiczem oraz Krzysztofem Nowackim i dofinansowany ze środków unijnych zakładał gromadzenie dokumentów i wspomnień dotyczących historii Obornik, ich archiwizowanie oraz popularyzację w różnych formach. Zwieńczeniem niemal dwuletniej pracy jest publikacja elektroniczna, przedstawiająca niektóre aspekty życia oborniczan na przestrzeni ostatnich stu lat. Ta żywa, okraszona anegdotami i ciekawa pod względem graficznym narracja powinna znaleźć się w zbiorach domowych każdego oborniczanina.

„Obornicki Wehikuł Czasu” to pierwszy film przedstawiający dzieje Obornik. Płyta przygotowana przez Krzysztofa Nowackiego i Andrzeja Gintrowicza prezentuje cztery obszary życia mieszkańców, odtwarza historię miasta w XX i na początku XXI wieku

Z materiału, który podzielono na bloki tematyczne, dowiemy się m.in. jakie warsztaty rzemieślnicze i zakłady pracy działały na terenie Obornik, gdzie oborniczanie spędzali wolny czas oraz w jaki sposób kultywowali wartości patriotyczne.

Jesteśmy przekonani, że starsi mieszkańcy z nostalgią będą spoglądać na miasto z dawnych lat, zaś młodsi poznają lokalną historię; dowiedzą się na przykład, dlaczego obornickie łazienki są miejscem magicznym.

W publikacji zamieszczone zostały zdjęcia pochodzące z archiwów Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach, a także z prywatnych zbiorów mieszkańców. Oprócz fotografii wykorzystano liczne materiały filmowe oraz wspomnienia oborniczan: Elżbiety Kowalik, Józefy Łuczak, Urszuli Pertek i Romana Gierki. Całość dopełnia tekst historyczny prowadzący widza przez kolejne części filmu. Lektorem w „Obornickim Wehikule Czasu” jest młody uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach – Gracjan Hildebrandt, który chętnie podjął nowe wyzwanie.

Autorzy, zdając sobie sprawę niekompletności zebranego materiału, za jego pośrednictwem chcą rozpocząć dyskusję i skłonić do dalszej systematyzacji wiedzy dotyczącej dziejów naszego miasta.

Mimo że film trwa godzinę i 15 minut, po jego obejrzeniu odczuwa się pewien niedosyt… Być może zaspokoi go kiedyś kolejna publikacja dotycząca dawnych Obornik.