Aktualności

Uścikowo świętuje odzyskanie Niepodległości

Uścikowo świętuje odzyskanie Niepodległości

 W przededniu oficjalnych obchodów, 10 listopada w świetlicy wiejskiej w Uścikowie z inicjatywy druhów OSP Uścikowo, Rady Sołeckiej oraz sołtysa Pawła Dregera odbyła się „Wigilia Niepodległości”.

Uroczystość rozpoczęła się wezwaniem sołtysa Uścikowa do odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Po nim w krótkiej przemowie, Paweł Dreger opowiedział o inicjatywie oraz wystawie poświęconej mieszkańcom sołectwa Uścikowo i OSP Uścikowo w Senacie RP. Po nim głos zabrał Prezes OSP Uścikowo dh Marian Mitręga, który podziękował dh Tomaszowi Węgrzakowi oraz sołtysowi Pawłowi Dregerowi za zaangażowanie i trud włożony w organizację wystawy i transportu dla delegacji. Z inicjatywy prezesa oraz OSP Uścikowo dh Tomasz Węgrzak oraz Paweł Dreger otrzymali upominki, ogromne oklaski od mieszkańców sołectwa, a także tort, który pokroili dla zebranych gości. Z kolei dh Tomaszowi Węgrzakowi mieszkańcy odśpiewali spontaniczne „100 lat”. Ten miły akcent wzbudził wśród organizatorów wiele pozytywnych emocji.

Tomasz Węgrzak w kilku słowach opowiedział o powstaniach wielkopolskich i poznańskich na terenie Wielkopolski od 1794 do 1918 roku, a także o zaangażowaniu mieszkańców Uścikowa w umacnianie polskości w warunkach Kulturkampfu. O postępującej germanizacji na terenie powiatu obornickiego, ze szczególnym uwzględnieniem walki w obronie ziemi (Koło Rolnicze w Obornikach) oraz zaangażowania w organizacje społeczne odpowiedzialne za podnoszenie edukacji i zwalczania analfabetyzmu (Towarzystwo czytelni Ludowych). Mieszkańcy mieli również możliwość zapoznania się z wystawą o Uścikowie i OSP Uścikowo, którą Tomasz Węgrzak 9 listopada przywiózł z Warszawy, a także z publikacjami wydawanymi przez Gminę Oborniki, w tym z „Obornickimi Zeszytami Historyczno-Kulturalnymi”. Zainteresowani mogli zapoznać się również z kilkoma artykułami poświęconymi Powstaniu Wielkopolskiemu oraz z fragmentem monografii o Uścikowie, w której opisano zaangażowanie poszczególnych mieszkańców – Powstańców Wielkopolskich – na froncie północnym i w walkach w okolicach Chodzieży, Czarnkowa, Szubina, w tym ze zdobyciem pociągu pancernego. Pierwszego takiego pojazdu w późniejszym wojsku polskim.

Mieszkańcy wspólnie z członkami OSP Uścikowo, Radą Sołecką oraz sołtysem odśpiewali „Rotę” oraz „Bogurodzicę”. Na zakończenie części oficjalnej, zebrani obejrzeli film o Powstaniu Wielkopolskim z 1918 – 1919, pt. „Zapomniane powstanie”. Spotkanie zakończono biesiadą, która trwała do późnych godzin wieczornych.

Ideą organizacji uroczystości było przywrócenie tradycji organizacji tego typu wydarzeń, które OSP Uścikowo realizowała w latach międzywojennych. Poza akademiami z okazji odzyskania Niepodległości, w latach 30. XX wieku obchodzono w Uścikowie również „Imieniny Pana Marszałka”, „Imieniny Pana Prezydenta” i wiele innych, podczas których łączono część oficjalną z licznymi akademiami wraz z częścią biesiadną. Jak podkreślali niektórzy ze starszych mieszkańców: „takiej uroczystości w Uścikowie jeszcze nie było”, co dodatkowo utwierdziło organizatorów w przekonaniu, że była to dobra decyzja i że istnieje zapotrzebowanie na organizację podobnych uroczystości w Uścikowie.