Aktualności

Pełna wiary, wolna i niepodległa…

Pełna wiary, wolna i niepodległa…

Świętowaliśmy odzyskanie niepodległości: oficjalnie i obywatelsko, ale również biegowo. 11 listopada punktualnie o godzinie 11 w „Biegu Niepodległości” wystartowało 380 biegaczy z całej Polski. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą za Ojczyznę w Kościele Farnym. Po nabożeństwie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II.

Ulicami Obornik przeszedł kolorowy tłum wiwatujący na cześć odzyskania niepodległości. Na trasie przemarszu pojawił się Marszałek Józef Piłsudski, który z balkonu wygłosił fragment Dekretu Rady Regencyjnej. Natomiast przy budynku Urzędu Miejskiego odczytana została Odezwa opublikowana po raz pierwszy w języku polskim.  95 rocznicę obchodów 11 listopada wspólnie z mieszkańcami świętowali również parlamentarzyści: Adam Szejnfeld oraz Jakub Rutnicki.

Główna uroczystość odbyła się przy obelisku Ignacego Jana Paderewskiego, gdzie burmistrz Tomasz Szrama przypomniał  okres wielkiego, narodowego zrywu na Ziemi Obornickiej  –  …To co wydawało się niemożliwe – stało się. Przyszła nagle, pełna nadziei, pełna wiary, wolna niepodległa Polska… …Ten czas skłania, by pamięcią wrócić do wydarzeń, które rozgrywały się na Ziemi Obornickiej i w Wielkopolsce. Obelisk upamiętniający przejazd Ignacego Jana Paderewskiego przez Oborniki przypomina nam o przełomowej dla wybuchu Powstania Wielkopolskiego wizycie w Poznaniu. Stała się ona również impulsem dla mieszkańców naszego miasta, którzy przejęli władzę z rąk zaborczych i przywrócili Oborniki Polsce, a także utworzyli kompanie powstańcze. To nasi przodkowie z ziemi obornickiej dzielnie walczyli na frontach Powstania Wielkopolskiego m.in. walnie przyczyniając się do wyzwolenia Chodzieży. To w Obornikach swoją siedzibę miało Dowództwo Okręgu Wojskowego jedno z dwóch znajdujących się po między Poznaniem, Szamotułami, Czarnkowem i Chodzieżą.