Aktualności

Książki na długie zimowe wieczory

Książki na długie zimowe wieczory

W zasobach Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Obornikach pojawiło się wiele nowych tytułów z zakresu pedagogiki i dziedzin pokrewnych. Nowości stanęły także na półkach z literaturą piękną i tę chcemy zaproponować naszym czytelnikom na długie zimowe wieczory.

 

Można wyróżnić książki nagrodzone i nominowane do nagród polskich i międzynarodowych, w tym noblistów z ostatnich lat – Mario Vargasa Llosy, Orhana Pamuka, Mo Yana i Alice Munro. Warto też zwrócić uwagę na trzy powieści polskich autorów – Joanny Bator, Wiesława Myśliwskiego i Jerzego Pilcha – wszyscy są laureatami prestiżowej Nagrody Nike.

 

Najnowsza książka Joanny Bator – „Ciemno, prawie noc” – to zwyciężczyni tegorocznego konkursu, utwór wielowątkowy i skomplikowany, ale ubrany w atrakcyjną formę kryminału. Towarzyszymy dziennikarce Alicji w prowadzeniu śledztwa, które wiedzie ją do rodzinnego miasta – Wałbrzycha. Wyprawa okazuje się ważna również dla niej samej – musi zmierzyć się  z rodzinnymi tajemnicami, poznać wydarzenia z przeszłości, odnowić dawne znajomości. Autorka czyni liczne aluzje do aktualnej sytuacji  naszego kraju, w Wałbrzychu, jak w soczewce, skupiają się konflikty społeczne, a spory i różnice w poglądach prowadzą do sytuacji niebezpiecznych,
a czasem groteskowych. Niezwykły jest klimat utworu – wraz z bohaterką wędrujemy przez ciemne, podziemne miasto przypominające labirynt, poznajemy historię zamku Książ i jej właścicielki, a także głęboko skrywane traumy z  czasów II wojny światowej.

 

Kolejny tytuł – „Ostatnie rozdanie” Wiesława Myśliwskiego – to pełna refleksji opowieść o najważniejszych kwestiach ludzkiego życia – miłości, śmierci, samotności, poczuciu niespełnienia. Powodem do rozważań jest stary, zapisany numerami telefonów notes, który główny bohater próbuje uporządkować. Kolejno odczytywane nazwiska uświadamiają mu własne zaniechania i klęski, prowokują do pytania o sens istnienia, przemijania.  Najpiękniejsze w utworze są portrety kobiet – zawsze wiernych, bezwarunkowo oddanych i kochających.

To z pewnością mądra i wzruszająca lektura, choć także wyjątkowo pesymistyczna – bohater nieustannie ponosi  porażki, ucieka od ludzi – a może od siebie –  i nie potrafi zamknąć swego życia w spójną całość. Ludzki  los porównuje do prucia starych ubrań, zajęcia, które w młodości wykonywał, terminując u krawca.

 

Ostatnia propozycja – to powieść Jerzego Pilcha „Wiele demonów”. Kto lubi prozę tego autora, nie zawiedzie się i tym razem, znajdzie wątki znane z wcześniejszych utworów, humor, a także charakterystyczny, dobrze rozpoznawalny styl pisarza. Akcja została umieszczona w latach pięćdziesiątych na Śląsku Cieszyńskim w miejscowości Sigła, która do złudzenia przypomina Wisłę i jej „luterską” społeczność. Spotkamy tu niezwykłe postaci, odkryjemy rodzinne sekrety, ludzkie wady, namiętności i uprzedzenia.
W opowiedzianej przez Pilcha historii splotą się miłość i śmierć, wierność i zdrada, a wszystko to przy okazji śledztwa prowadzonego w sprawie zniknięcia atrakcyjnej córki pastora…

 

            Życzymy wielu spokojnych chwil i miłej lektury.