
Kolejna umowa w ramach pożytku podpisana
Działająca od listopada 2015 roku Spółdzielnia Socjalna „Uciec Dysforii” oferuje swoje usługi głównie dla osób starszych, samotnych i niesamodzielnych. Twórcom spółdzielni przyświecała idea zaangażowania do wspólnej pracy zespołu osób narażonych na wykluczenie społeczne, niezależnie od ich stopnia sprawności oraz wykształcenia. Termin „dysforia” oznacza nastrój człowieka, którego źródłem jest głównie poczucie niemożności radzenia sobie z otaczającą rzeczywistością, a w konsekwencji niezdolność do odczuwania przyjemności, stan rozżalenia, drażliwości, wybuchów złości i agresji nieadekwatnych do sytuacji. Swoją działalnością spółdzielnia pragnie nie dopuszczać do zaistnienia takich stanów zarówno u swoich członków jak i odbiorców jej usług.
Spółdzielnia Socjalna „Uciec Dysforii” kolejny już rok świadczy usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne w miejscu zamieszkania przyznawane po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego przez Ośrodek Pomocy Społecznej, zatrudniając w tym celu prawie 50 opiekunek. Dla starszych mieszkańców gminy realizowane są za pośrednictwem Spółdzielni usługi „Złotej Rączki”, a mieszkańcy zainteresowani wszczęciem postępowania upadłościowego osób fizycznych mogą w tym zakresie skorzystać z usług doradcy, zapewnionego także w ramach zadania realizowanego przez Spółdzielnię Socjalną „Uciec Dysforii”.
„Usługi fizjoterapeutyczne dla mieszkańców Gminy Oborniki dotkniętych utratą zdrowia” to kolejne zadanie zaoferowane przez Spółdzielnię w konkursie ogłoszonym przez Burmistrza Obornik na realizację zadań publicznych zmierzających do poprawy funkcjonowania w społeczności lokalnej osób niepełnosprawnych. Do końca czerwca od poniedziałku do piątku każdy zakwalifikowany beneficjent będzie mógł skorzystać nieodpłatnie z 10 zabiegów dostosowanych do indywidualnych potrzeb zgodnie ze wskazaniami lekarza lub fizjoterapeuty. Bogate zaplecze sprzętowe oferenta, jak: rotory, stoły do masażu, kabina UGUL z osprzętem, aparat do krioterapii, magnetoterapii, do terapii ultradźwiękami, elektroterapii i laseroterapii, wirówka kończyn dolnych, lampa bioptron i sollux oraz wiele innych zorganizowano w sposób, umożliwiający jednoczesną pracę z więcej niż jednym pacjentem.
Zawarcie umowy (14 stycznia) na realizację tego zadania to przykład współpracy organów administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi z myślą o zaspokajaniu potrzeb mieszkańców gminy.