Aktualności

W Gminie Oborniki powstał klaster energetyczny – Czysta Energia Oborniki

W Gminie Oborniki powstał klaster energetyczny – Czysta Energia Oborniki

Gmina Oborniki wspólnie ze swoimi spółkami bardzo mocno angażują się w rozwój odnawialnych źródeł energii. Pomóc w tym ma założony 4 kwietnia 2024 r. klaster energetyczny, którego głównym celem jest rozwój energii odnawialnej, którą będzie można wykorzystać nie tylko na potrzeby spółek i Gminy Oborniki, ale także dostarczyć do innych podmiotów, które zostaną członkami klastra. W ramach współpracy stworzona zostanie sieć podmiotów publicznych i prywatnych, które będą mogły współpracować ze sobą w ramach klastra w tematach zarządzania energią.  Podpisanie umowy pozwoli rozpocząć prace mające na celu, między innym pozyskiwanie środków (do 90%) na budowę instalacji odnawialnych źródeł energii. Utworzenie klastra energetycznego Czysta Energia Oborniki, przyniesie nie tylko korzyści ekonomiczne (tańsza energia), ale także pozytywnie wpłynie na lokalną społeczność, tworzenie nowych miejsc pracy, oraz inwestycję w infrastrukturę.

W imieniu organu założycielskiego umowę powołującą klaster energetyczny podpisali: Burmistrz Obornik Tomasz Szrama w imieniu Gminy Oborniki, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach Krzysztof Nowacki i prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej – Sławomir Haraj. Przy podpisaniu umowy obecni byli także główna księgowa PGKiM Agnieszka Busza i nadzorujący prace nad powołaniem klastra kierownik Jednostki Realizującej Projekt z PWiK Michał Bogacz.

Podpisana umowa zakłada, ze koordynatorem klastra Czysta Energia Oborniki została spółka Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach.  Gmina Oborniki ma w planach choćby budowę instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej – mówi burmistrz Tomasz Szrama. Nasza spółka już w tej chwili  pracuje nad projektem budowy biogazowni oraz rozbudową małej elektrowni wodnej, a spółka choćby na oczyszczalni ścieków produkuje już 25% energii na potrzeby jej pracy – mówi Krzysztof Nowacki prezes PWiK. Dla nas to duża szansa budowy instalacji fotowoltaicznych na terenie naszej bazy, oraz na terenie planowanego punktu przeładunkowego i PSZoK – dodaje prezes PGKiM Sławomir Haraj.  W tej chwili ruszamy z pracami związanymi złożeniem wniosku o rejestrację Klastra do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, oraz na określeniu lokalnego zapotrzebowania i lokalnych możliwości wytwórczych odnawialnych źródeł energii – mówi w imieniu koordynatora spółki PWiK prezes Krzysztof Nowacki.