Aktualności

Ekonomia społeczna – dobry sposób na rozwój

Ekonomia społeczna – dobry sposób na rozwój

Ekonomia społeczna to taki obszar działalności gospodarczej, który łączy w sobie cele społeczne i ekonomiczne. Do pomiotów ekonomii społecznej zalicza się: organizacje pozarządowe, spółdzielnie, spółdzielnie socjalne, warsztaty terapii zajęciowej, centra integracji społecznej, kluby integracji społecznej, zakłady aktywności zawodowej, a także … spółdzielnie uczniowskie.

Przedsiębiorstwa społeczne różnią się od firm komercyjnych przeznaczeniem zysku, którego nie dzielą pomiędzy założycieli. Służy on reintegracji członków, może być inwestowany w rozwój wspólnoty lokalnej lub utworzenie nowego miejsca pracy.

Władze powiatu obornickiego, w tym władze samorządowe poszczególnych gmin, sprzyjają rozwojowi ekonomii społecznej na swoim terenie. W Obornikach działa, wyjątkowa w skali Wielkopolski forma działania partnerstwa lokalnego,  jaką jest Rada Inicjatyw Społecznych.

Spółdzielnia Socjalna „Uciec Dysforii” z Obornik, swoją ofertę kieruje szczególnie do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności i tych, które wracają na rynek pracy. Spółdzielnia zatrudnia głównie  opiekunki. Realizuje różne projekty.  Prowadzi dystrybucję żywności z Banku Żywności, poradnictwo w zakresie upadłości konsumenckiej. Ściśle współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy. Natomiast Spółdzielnia Socjalna  MeSym, powstała 1 grudnia 2017 r., zatrudnia obecnie 6 osób i planuje dalszy rozwój. Spółdzielnia świadczy usługi wynajmu samochodów osobowych. Jej atutem jest to, że nie pobiera kaucji, nie nalicza kilometrów oraz dostarcza auta do klientów. Kolejne obornickie przedsiębiorstwo społeczne Brat-But sp. z o.o. zajmuje się  głównie  świadczeniem usług brukarskich, ale także  usług ogólnobudowlanych. A jesienią 2018 r. zainaugurowała działalność Spółdzielnia Uczniowska „Staszek na Wypasie” w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego. Zespół założycielski Spółdzielni  wcześniej wygrał Konkurs o Ekonomii Społecznej dla Młodzieży Film-ES. Natomiast działające od 2016 r. Centrum Integracji Społecznej w Rogoźnie mocno się już wpisało w krajobraz miasta, realizując zlecenia z zakresu oczyszczania miasta, utrzymania zieleni, wykonywania zleceń budowlano- remontowych, dbania o miejsca pamięci. CIS ściśle współpracuje ze Spółdzielnią Socjalną Opus, która  zajmujemy się m.in. utrzymaniem terenów zielonych oraz remontami klatek schodowych i mieszkań.

Wielkopolska jest regionem, gdzie jest najwięcej spółdzielni socjalnych, gdzie działa wiele podmiotów reintegracyjnych.  W ramach projektu Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej- Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka pomogła utworzyć wyżej wymienione podmioty, a w ramach obecnej edycji projektu może wesprzeć osoby zagrożone  wykluczeniem społecznym. Oferta WCES skierowana jest również do już istniejących przedsiębiorstw społecznych oraz organizacji pozarządowych w celu ich dalszego rozwoju , np. poprzez szkolenia , doradztwo biznesowe i specjalistyczne (finansowe, prawne, księgowo-podatkowe, osobowe  i marketingowe).