Aktualności

Bobas, czy przedszkolak? Starszak, czy uczeń?

Bobas, czy przedszkolak? Starszak, czy uczeń?

Sprawdź czeka nasze dzieci w związku z kolejną reformą oświaty.

W grudniu ubiegłego roku sejm opowiedział się za zniesieniem wprowadzonego w 2014 roku obowiązku szkolnego dla 6-latków. Decyzję w tej sprawie pozostawiono w rękach rodziców. Dzieci sześcioletnie zatem we wrześniu będą mogły powtarzać „zerówkę”, lub pójść do pierwszej klasy.

CO DALEJ?

Nowelizacja ustawy nie przewiduje obowiązku przedszkolnego dla tegorocznych trzylatków. Co zatem mają zrobić rodzice dzieci urodzonych w 2013 roku, dla których nie przewidziano miejsc w przedszkolach? Jak zagospodarować stworzone dla najmłodszych miejsce w szkołach? Kim zajmą się nauczyciele, gdy w podstawówkach zabraknie „pierwszaków”?

Z problemami tym musi zmierzyć się niejeden samorząd. Także nasz.

Podobnie jak większość miast zachęcamy rodziców sześciolatków do posłania swoich pociech do szkoły. Argumentem przemawiającym za tym jest przede wszystkim fakt, iż dzieci te odbyły już roczne przygotowanie przedszkolne i nabyły wymagane w podstawie programowej umiejętności – podkreśla Krzysztof Hetmański, dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół. Ponadto dzieci w przedszkolach już od ponad roku przygotowywane były do zmiany placówki, do bycia „pierwszakami”. Teraz dla wielu powtarzanie zerówki może być sporym rozczarowaniem – dodaje Hetmański.

W sytuacji takiej wielu rodziców zwyczajnie nie wie co zrobić, chcąc jak najlepiej dla dzieci, gubią się w gąszczu przepisów. Aby rozwiązać te kwestię obornicki samorząd postanowił wdrożyć skuteczne rozwiązanie.

ZERÓWKI W SZKOŁACH, W PRZEDSZKOLACH MIEJSCE DLA TRZYLATKÓW

Od września wszystkie klasy „0” przeniesione zostaną do szkół. Starszaki zwolnią tym samym miejsce dzieciom najmłodszym, a w naszej gminie do wszystkich przedszkoli publicznych zostanie przeprowadzony nabór 3-latków. Wnioski o przyjęcie do przedszkola należy złożyć 31 marca w wybranej przez rodzica placówce. Szczegóły w harmonogramach.

Szkolne zerówki będą miały nieco inny charakter niż dotychczas. Nauczycieli klas „O” obowiązywał będzie 10. godzinny czas pracy, co będzie dużym ułatwieniem dla pracujących rodziców. Podobnie jak w przedszkolach dzieci otrzymywać będą trzy posiłki. W ferie i wakacje odbywać będą się dyżury. Dzieci czeka upragniona zmiana, rodziców jeszcze rok bez szkolnych zasad.

A MOŻE JEDNAK SZKOŁA?

W sobotę, 27 lutego we wszystkich szkołach i przedszkolach gminy Oborniki odbędą się drzwi otwarte, podczas których rodzice i dzieci będą mogli zapoznać się z ofertą poszczególnych placówek. Jak można się domyślić, ze względu na deficyt pierwszaków, w tym roku będzie ona wyjątkowo atrakcyjna. Nabór do klas pierwszych przeprowadzony będzie również we wszystkich szkołach.

Aby zachęcić rodziców sześciolatków do posłania ich do szkoły na pierwszoklasistów będą czekały między innymi bezpłatne zajęcia dodatkowe.

TRUDNA DECYZJA

On jest jeszcze taki dziecinny, nie nadaje się do szkoły, nie usiedzi w miejscu przez 45 minut – skarży się mama sześcioletniego Kuby. Inna obawia się, że zbyt rozbrykany stanie się, znudzony powtórkowym materiałem Antek. Jeszcze inna jest przekonana, że po trzech latach przedszkola czas najwyższy na oczekiwaną przez jej córkę zmianę.

Trosk i rozterek jest wiele, ale jak podkreślają pedagodzy mimo, że to rodzice znają swoje dzieci najlepiej, czasem warto spojrzeć na nie z dystansu. Rodzicowi, zwłaszcza jedynaka trudno stwierdzić jak jego dziecko zachowuje się w grupie rówieśników. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porozmawiać z wychowawcą przedszkolaka, który dziecko w sytuacji edukacyjnej obserwuje na co dzień.

Warto też zatem zapoznać się z ofertą szkół i porozmawiać z nauczycielami.

Jestem zwolennikiem dzieci sześcioletnich w I klasach szkoły podstawowej. Od dwóch lat sześciolatki przebywające w naszej szkole doskonale radzą sobie z obowiązkami szkolnymi. Zdarzają się dzieci, które nie są emocjonalnie przygotowane do podjęcia nauki, jednak z doświadczenia wiem, że problemy pojawiają się również w grupie dzieci siedmioletnich rozpoczynających swą edukację. Sześciolatki w klasach I prawidłowo funkcjonują w codziennym życiu szkolnym oraz w grupie rówieśniczej. Są uśmiechnięte i zadowolone w relacjach z nauczycielami i koleżankami oraz kolegami. Potrafią odważniej przeciwstawić się sytuacjom problemowym. Wykazują wysoką gotowość szkolną. Szkoły są gotowe na przyjęcie dzieci sześcioletnich. W każdej sali lekcyjnej znajduje się miejsce do zabaw. Zajęcia organizowane są w płynnych ramach czasowych – dzieci nie siedzą w ławkach szkolnych przez 45 minut. Widząc zmęczenie dzieci nauczyciel dowolnie w swoim zespole klasowym organizuje przerwy, które przy sprzyjającej pogodzie dzieci spędzają na placu zabaw, na boisku szkolnym lub spacerach – wyjaśnia Aldona Święcichowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach.

PRAWO DO POWTÓRKI

Nowelizacja oświatowej ustawy umożliwia rodzicom dzieci siedmioletnich, którzy w ubiegłym roku szkolnym posłali je do I klasy, ponowne zapisanie ich do I klasy tym roku. Na złożenie takiego wniosku rodzice mają czas do 31 marca.

ośiwata plakat