
30 kwietnia – Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci
30 kwietnia obchodziliśmy „Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci”, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem stosowania przemocy wobec dzieci oraz promowanie metod wychowawczych opartych na szacunku, empatii i dialogu.
Inicjatywa ta została zapoczątkowana w 1998 roku przez amerykańską organizację EPOCH-USA, działającą na rzecz ochrony praw dzieci. Wydarzenie to miało początkowo uświadamiać rodziców oraz opiekunów o konieczności wychowania dzieci bez używania przemocy, jako narzędzia wychowawczego. Z czasem dzień ten stał się okazją do szerzenia wiedzy na temat alternatywnych metod wychowawczych oraz zachęcania społeczeństw na całym świecie do rezygnacji z kar fizycznych.
W tym roku do kampanii przyłączyli się pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Obornikach. 30 kwietnia pracownicy socjalni pracujący w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej oraz asystenci rodziny pełnili dyżur, podczas którego przekazywali informacje dot. korzyści ze stosowania metod wychowawczych, które szanują godność i potrzeby dzieci. Ponadto w tym dniu pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej na znak sprzeciwu wobec bicia dzieci ubrali się na biało – jako symbol niewinności dzieci, gdyż one nie potrafią się same obronić, potrzebują naszego głosu i pomocy.
Warto zaznaczyć, że pracownicy socjalni oraz asystenci rodziny odgrywają kluczową rolę w przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci. Ich działania obejmują:
– rozpoznawanie sygnałów przemocy – poprzez wywiady środowiskowe i współpracę
z placówkami oświatowymi oraz ochroną zdrowia,
– wszczynanie procedury „Niebieskie Karty” – w przypadkach podejrzenia przemocy domowej.
– wsparcie rodzin – poprzez poradnictwo, pomoc w dostępie do specjalistycznych usług, podejmowanie działań pomocniczo – interwencyjnych,
– edukację społeczną – organizowanie szkoleń, kampanii informacyjnych na temat alternatywnych metod wychowawczych itp.,
– współpracę z organizacjami pozarządowymi i instytucjami, aby zwiększać świadomość społeczną na temat skutków przemocy wobec dzieci.
Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci to zadanie całego społeczeństwa. Warto pamiętać, że zgodnie z artykułem 40 Konstytucji RP z 1997 r. „ Nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu”. Dlatego każdy z nas ma odegrać rolę w ochronie najmłodszych – poprzez reagowanie na niepokojące sygnały, wspieranie rodzin w trudnej sytuacji oraz promowanie pozytywnych metod wychowawczych. Pamiętajmy: dzieci mają prawo do wychowania bez przemocy.