31.05.2024 r.

31.05.2024 r.

#kalendariumobornickie

Zdjęcie główne to Mistrzostwa Polski Dzieci w piłce ręcznej i rok 2010 🙂 

  • 31 maja 1970 r. po kilku wykładach w Szkole Podstawowej w Uścikowie odbył się egzamin na kartę rowerową. W jego wyniku otrzymała ją 78 uczniów od klasy III – VIII. Młodzież zdawała przed komisją składająca się reprezentanta Milicji Obywatelskiej i nauczycieli. Karty wręczono dzieciom w Dzień Dziecka, jak czytamy w kronice szkoły, „były one darem od Milicji Obywatelskiej”

  • 31 maja 1975 r. na Rynku w Obornikach postawiony został samolot S1 Bożena, replika samolotu wybudowanego przez Władysława Stelmaszyka w gospodarstwie rolnym jego brata Franciszka w Lipie. Jego budowę rozpoczął w lutym 1974 r. Władysław Stelmaszyk był dyrektorem i założycielem przedwojennej Lubelskiej Wytwórni Części lotniczych

  • 31 maja 1989 r. na Rynku w Obornikach obył się wiec wyborczy, a właściwie wielka patriotyczna demonstracja, w której uczestniczyło bardzo wielu działaczy opozycyjnych, często bezimiennych, którzy dziś pozostają zapomniani, jednak bez których ruch opozycyjny w Obornikach nie byłby możliwy. Wówczas to do naszego miasta przybyli in.: późniejsza premier Hanna Suchocka, prof. Janusz Ziółkowski, oraz prof. Ryszard Ganowicz.

  • 31 maja 1990 r. zamknięto oficjalnie działające w Obornikach kino Goplana, ostatnim wyświetlanym filmem była „Marjuca albo śmierć”

  • 31 maja 1994 r. z okazji Dnia Dziecka Szkoła podstawowa w Objezierzu zorganizowała miting lekkoatletyczny.

  • 31 maja 1995 r. w sali Cechu Rzemiosł Różnych odbyło się spotkanie rzemieślników emerytów z aktualnym zarządem cechu. 

 

  • Głos Obornicki nr lipiec 1995

     

  • 31 maja 1999 r. w Obornikach gościła posłanka SLD Krystyna Łybacka

  • 31 maja 2000 r. w Obornikach gościł prezes Stronnictwa KL Jan Maria Rokita 

  • 31 maja 2003 r. piłkarze Sparty Oborniki w meczu o mistrzostwo IV ligi zremisowali u siebie z Wartą Śrem 1:1. Bramę dla Sparty zdobył Goliwąs, a dla gości Piątek.

  • 31 maja 2004 r. w Dąbrówce Leśnej odbyła się wielka jubileuszowa impreza. Powodów było kilka, po pierwsze jubileusz 80 – lecia Lasów Państwowych, po pożegnanie Nadleśniczego Napartego, który przechodził na zasłużoną emeryturę, a po trzecie przywitanie Włodzimierza Kowala, który został tego dnia oficjalnie nadleśniczym. Organizowanie gospodarki leśnej na obszarze Puszczy Noteckiej rozpoczęło upaństwowienie przez władze pruskie w 1796 r. lasów koronnych i w 1810 r. lasów klasztornych i kościelnych. W latach 1816 – 1836 wprowadzono podział na nadleśnictwa administrowane przez leśników. Po 1840 roku rozpoczęto zastępowanie odnowienia naturalnego zrębami zupełnymi i obniżono kolej rębu ze 120 do 100 lat. W okresie panowania pruskiego kilka razy opracowywano plany urządzeniowe, o czym świadczą zachowane operaty. Nadleśnictwo Oborniki wchodzi w skład największego zwartego kompleksu leśnego na Nizinie Wielkopolskiej – wschodniej części Puszczy Nadnoteckiej, określanej jako „Puszcza Obornicka”. Nadleśnictwo Oborniki powstało w 1893 r. z części lasów własności państwowej oraz lasów prywatnych. Ogólna powierzchnia wynosiła wówczas 7.088 ha. W 1910 r. sporządzono operat, który był aktualny do 1.10.1930 r. Operat ten stracił znaczenie z chwilą rozpoczęcia (1924 r.) eksploatacji drzewostanów obumarłych wskutek żeru sówki choinówki na powierzchni kilku tysięcy hektarów. W 1930 r. opracowano plan gospodarczy na okres od 1930 do 1940 r. Po wojnie, w 1945 r. Nadleśnictwo Oborniki powiększyło swe granice o przyłączone lasy większej i mniejszej własności prywatnej.(jest foto) I rewizja urządzania lasu przeprowadzona na okres 1.X.1969 – 30.IX.1979 r. W czasie obowiązywania tych planów dokonano następujących zmian organizacyjnych: z dniem 1 stycznia 1973 r. włączono do Nadleśnictwa Oborniki nadleśnictwa Boruszynek i Obrzycko,  z dniem 1 stycznia 1979 r. przekazano części obrębów położone w województwie pilskim do nadleśnictw Durowo, Sarbia i Wronki,  z dniem 1 stycznia 1979 r. do Nadleśnictwa Oborniki Przyłączono obręb Biedrusko z Nadleśnictwa Łopuchówko.

  • 31 maja 2004 r. doszło do groźnego pożaru w Stobnickich Lasach. Ok. godziny 15 Leśnicy zauważyli ze swych ambon dym unoszący się nad lasem, natychmiast powiadomiona został Komenda Straży Pożarnej w Obornikach. Reakcja była natychmiastowa i na akcję udały się jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Całe szczęście, że pożar wcześnie wykryto i udało się go ujarzmić w jego pierwszej fazie, ponieważ w innym przypadku gdyby ogień poszedł w górę i zaatakował wierzchołki drzew, skutki mogły by być przeogromne. Z wstępnych ustaleń wynika, że prawdopodobnie było to podpalenie, ponieważ nie ma obecnie sezonu na grzyby, czy maliny, a pożar powstał w głębio lasu. Przypuszczalnie podpalacz, chciał podpalić  młodnik, lecz nie przewidział zmiany kierunku wiatru, który rozprzestrzenił pożar w głąb lasu. Jest to drugie podpalenie lasu w tej właśnie okolicy. Po usunięciu zagrożenia, Strażacy oraz Straż leśna zabezpieczyli teren i czuwali jeszcze kilka godzin na miejscu akcji. Akcja w Stobincy udowodniła po raz kolejny jak ważne jest Centrum Dowodzenia, które sprawnie potrafi rozdysponować jednostki państwowe i ochotnicze. 

  • 31 maja 2005 r. na sesji rady powiatu, starosta Antoni Żuromski oficjalnie powitał nowego komendanta w Obornikach Komendy Powiatowej Policji w Obornikach Wojciecha Spychałę. Nowy komendant podinspektor Wojciech Spychała, mówił, że zamierza zmniejszyć w powicie falę wandalizmu, ponieważ to jest obecnie największą bolączką mieszkańców. Wojciech Spychała liczy również na dobrą współprace z radnymi, ponieważ to właśnie często do nich pierwszych docierają sygnały od społeczeństwa.

  • 31 maja 2005 rozpoczęły się trwają eliminacje piłkarskiego turnieju o VII Puchar Wielkiej Dziury . Wszystkie mecze rozgrywane były na boisku przy Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego . Głównym organizatorem i pomysłodawcą turnieju jest wielki przyjaciel dzieci i młodzieży Ksiądz Proboszcz Zbigniew Urny .Trudy organizacyjne przejął na swe barki Tadeusz Ratajczak , ale najwięcej potu wylewali sędziowie wszystkich spotkań Marian Lembicz i Michał Ćwikliński. Nad zdrowiem uczestników czuwał DR Eugeniusz Gacek. To już siódma edycja turnieju Wielkiej Dziury, której inicjatorem jest proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Obornikach, Zbigniew Urny. Jest to jeden z największych, jeśli nie największy turniej parafialny organizowany w Polsce, których adresatami są dzieci – mówił Tadeusz Ratajczak, prowadzący całe zawody. Do rozgrywek  zgłosiły się 42 zespoły, które podzielone były na kilka grup. W zawodach brały udział drużyny dziewcząt z klas II – III oraz IV – VI i gimnazjum. Chłopcy podzieleni byli na cztery grupy wiekowe. Każda z nich dodatkowo jeszcze na A i B. Do dalszych gier półfinałowych awansowały: „Grube Repety” i „Tygrysy” (klasy II), „Ananasy”, „Rekiny”, „Błyskawica”, „Krasnale” (klasy III – IV). Decydujące mecze o awansie do dalszych gier w klasach V – VI oraz gimnazjach odbędą się w poniedziałek 13 czerwca. Finały, wpisane są w obchody Dni Obornik i zaplanowane zostały na 23 dzień czerwca.

  • 31 maja 2005 r. w Szreniawie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie II edycji konkursu organizowanego przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Gazetę Poznańską na Najlepszego Samorządowca. W plebiscycie tym wyróżniona została burmistrz Anna Rydzewska. W nagrodę pani burmistrz otrzymała statuetkę „Piastowskie Gniazdo”.  Czytelnicy Gazety Poznańskiej przyznali również Pani Burmistrz tytuł Najlepszego Samorządowa z powiatu obornickiego. W tej okazji na sesji rady miejskiej w Obornikach, przewodniczący Ryszard Ciszak wręczył Annie Rydzewskiej przepiękny bukiet kwiatów.

  • 31 maja 2008 r. piłkarze Sparty Oborniki zmierzyli się w Obornikach w meczu barażowym o awans do II ligi z Aluminium Konin. Na mecz do Obornik przyjechało ponad 100 kibiców z Konina. W przerwie meczu doszło do zamieszek na stadionie i interweniować musiała policji. Mecz zakończył się porażką oborniczan 0:1. Na stadionie obecnych było około 1000 kibiców.

  • 31 maja 2008 r. w  8 kolejce spotkań trampkarze Sparty odnotowali pierwszą porażkę w rundzie. Tym samym została przerwana świetna passa 7 zwycięstw z rzędu! Po 8 kolejkach spotkań młodzi Spartanie nadal zajmują pierwsze miejsce w tabeli.  Skład Sparty: Szymański – Stolarczyk , Nowak , Kaczmarek F. , Kaczmarek M. , Kaźmierczak (kapitan) , Konieczny , Leśnicki (Matczak), Nowicki , Sadowski (Klopsteg) , Ostrowski (Wolniewicz).

  • 31 maja 2009 r. w Bogdanowie po raz pierwszy odbył się „Dzień Dziecka”. Dzięki hojności sponsorów oraz zaangażowaniu Sołtysa i Rady Sołeckiej każde dziecko w wieku 1-12 lat otrzymało paczkę pełną słodkich upominków

 

  • 31 maja 2011 r. odbyło się Walne Zgromadzenie Spółek Wodnych. Spotkanie miało charakter sprawozdawczo – wyborczy podczas którego odbyło się podsumowanie prac spółek za 2010 rok.

 

  • 31 maja 2014 seniorzy z Bogdanowa obchodzili swoje święto. Na zaproszenie sołtysa Andrzeja Majkowskiego oraz Rady Sołeckiej odpowiedziało jak co roku spore grono najstarszych mieszkańców, dla których, jak sami przyznają, tego typu uroczystości są często jedyną okazją do spotkania dawnych sąsiadów, przyjaciół, czy znajomych. Pełen humoru program artystyczny przygotowała mieszkanka Bogdanowa, choć metrykalnie jeszcze nie seniorka, Jolanta Grabowska. Przytoczyła ona szereg ciekawych i zabawnych historii o seniorach, a z Barbarą Gallas, także mieszkanką tej wsi, zaprezentowały żartobliwe limeryki, wprowadzając zebranych w doskonały nastrój. O oprawę muzyczną zadbał natomiast niezastąpiony Mariusz Kozłowski. Gościem specjalnym imprezy był Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, który złożył seniorom gorące życzenia, wręczając każdemu słodkie upominki. Wspaniała atmosfera i pyszny poczęstunek sprawiły, że bogdanowscy seniorzy świętowali do późnych godzin wieczornych, rozstając się słowami „do zobaczenia za rok!”

 

  • 31 maja  do 2 czerwca 2019 r.  w Żorach odbywał się turniej 1/4 Finału Pucharu ZPRP Młodzików. Zespół prowadzony przez trenerów Marka Arciszewskiego, Jana Okpisza i Tomasza Witaszaka spisał się rewelacyjnie. Dwie wygrane z SKS Kusy Kraków i MKS Ustroń oraz jedna porażka (po rzutach karnych) z Anilaną Łódź dała młodym Spartanom zwycięstwo w zawodach i awans do grona najlepszych czterech zespołów w Polsce.

 

31 Maja

Słońce znajduje się w znaku Bliźniąt

Imieniny obchodzą: Kamila, Marietta, Ksawery

Święta:

Dzień bez Papierosa

Światowy Dzień Rozwoju Kulturalnego

Polska- Dzień Bociana Białego

Kościół katolicki: Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny

Osoby urodzone 31 maja dążą do przezwyciężenia swoich wad. Chętnie służą pomocą innym i poświęcają się dla nich. Wykazują zdolności w kierunku medycyny. Mogą osiągnąć powodzenie, dzięki małżeństwu.

Urodzeni 31 maja: Colin Farrell- aktor, Andrzej Grabarczyk- aktor

Zmarli 31 maja: Stanisław Królak (2009)- kolarz szosowy

1981- odbył się pogrzeb prymasa Stefana Wyszyńskiego

 

Opracowanie: Krzysztof Nowacki