
28.06.2024 r.
Zdjęcie główne oborniczanie na biegu w Obrzycku 🙂 rok 2009
- 28 czerwca 1936 – BBWR, w Obornikach utworzył się Tymczasowy Komitet Obozu Demokratycznego, który stał się zalążkiem przyszłego Obozu Zjednoczenia Narodowego (OZN). Na jego czele stanął Antoni Kruszka.
- 28 czerwca 1978 r. urodził się Jacek Wosicki – bramkarz wychowanek Sparty Oborniki w której debiutował jako nastolatek. W swojej przygodzie z piłką Jacek grał także w takich klubach jak: Amica Wronki, Odra Szczecin, Arka Gdynia, Warta Poznań, Nielba Wągrowiec. Aktualnie Jacek jest trenerem rocznika 2015 w Akademii Piłkarskiej Oborniki, oraz prowadzi w niej zajęcia typowo bramkarskie. Przebieg kariery według 90minut.pl
- 28 czerwca 1986 r. OSiR wspólnie z wodniakami przygotował Wianki nad rzeką Wartą, a w nich m.in. wyścig dwóch mostów
- 28 czerwca 2000 r. na cmentarzu komunalnym w Obornikach odbył się pogrzeb Stanisława Olecha Sochy Naczelnika Gminy Oborniki w latach 1972 – 1975 i zastępcy naczelnika w latach 1975 – 1981. W uroczystościach pogrzebowych udział wzięły władze Obornik burmistrz Janusz Kurowski i jego zastępca Henryk Dykcik.

Głos Obornicki nr 93 z 2000
- 28 czerwca 2004 r. w sali sportowej obornickiego Liceum Ogólnokształcącego odbyły się Powiatowe Mistrzostwa Aerobiku Szkół Średnich . Zawodnicy podzieleni byli na dwie kategorie: grupy trzy- i dziesięcioosobowe.. I miejsce, w kat. grup trzyosobowych zdobyła reprezentacja obornickiego LO w składzie: Ilona Tadla, Michalina Borowiak, Marta Kluczyńka. W kat. gr. dziesięcioosobowych zwycięstwo wywalczyła również reprezentacja rodzimego liceum. Gwoździem programu był pokazowy występ wielokrotnej laureatki mistrzostw aerobiku i fitness, dumy obornickiego liceum, Ilony Tadli. Występ ten był powtórką pokazu zaprezentowanego na Wielkopolskich Mistrzostwach Aerobiku i Tańca w Swarzędzu, na których młoda oborniczanka zajęła I miejsce. Organizatorem zawodów była mgr Miłosława Janecka, która również brała udział w występach.
- 28 czerwca 2006 r. w Kościele Miłosierdzia Bożego odbył się koncert poświęcony tragicznym wydarzeniom Poznańskiego Czerwca 1956r. Poruszające dzieło zaprezentowali uczniowie obornickiego Gminazjum nr 3 im. Mikołaja Kopernika. Część artystyczna, na którą składały się opisy przyczyn i przebiegu czerwcowego buntu robotników, oraz utwory muzyczne m.in. Jacka Kaczmarskiego, dodatkowo wzmocniona była prezentacją multimedialną. Grupę młodzieży przygotowali: Ewa Farmuz, Teresa Roguszka, Arletta Zmyślińska, Krzysztof Łapigrosz przy współpracy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy
- 28 czerwca 2006 r. przy Kościele Miłosierdzia Bożego odbyło się przywitanie gen. Kamińskiego w Obornikach, połączone z uroczystym zakończeniem przez niego czynnej służby w Państwowej Straży Pożarnej. Z okazji tej uroczystości ulicami miasta przejechał korowód samochodów bojowych, a następnie od Szkoły Podstawowej nr 3 do Kościoła Miłosierdzia Bożego przeszedł uroczysty capstrzyk. W uroczystości udział wzięły władze samorządowe ze wszystkich gmin i z powiatu, Orkiestra Dęta z Rogoźna i Obornik. Nadbrygadier Ryszard Kamiński urodził się 2 kwietnia 1950r. w Obornikach Wielkopolskich, gdzie ukończył szkołę średnią, a następnie podjął naukę w szkole Oficerów Pożarnictwa w Warszawie, którą ukończył w 1972r. Całe swoje życie zawodowe związał z Wielkopolską. Pierwsze kroki w służbie pożarniczej jako oficer zaczął stawiać w swojej rodzinnej miejscowości w Komendzie Powiatowej. Pełniąc służbę, awansował na wyższe stanowiska służbowe, m. in. pełnił służbę na stanowisku Komendanta Powiatowego w Nowym Tomyślu, Komendanta Rejonowego w Szamotułach i rodzinnych Obornikach. Systematycznie uzupełniał i doskonalił swoje kwalifikacje zawodowe. Jest absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. W 1993 r. został powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego w Poznaniu, a w 1995 r. objął stanowisko Komendanta Wojewódzkiego. Po reorganizacji administracyjnej kraju w 1999 r. zostaje powołany na stanowisko Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Odznaczony Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrnym i Brązowym Medalem za Zasługi Dla Obronności Kraju, Żonaty, żona Renata, ma dwie córki Agnieszkę i Annę oraz dwie wnuczki Martę i Monikę. Szczególną zasługą Nadbryg. Ryszarda Kamińskiego jest renowacja zabytkowej strażnicy zlokalizowanej w najstarszej części Poznania a stanowiącej siedzibę Komendy Wojewódzkiej, Komendy Miejskiej w Poznaniu oraz podległej jej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 Poznań – Stare Miasto. Sprawując bezpośredni nadzór nad ochroną przeciwpożarową województwa osobiście zaangażował się w pozyskiwanie środków finansowych na wyposażenie jednostek w nowoczesny sprzęt ratowniczy. W latach 1999- 2000 zakupionych zostało, w znacznej części ze środków pozabudżetowych, 71 samochodów gaśniczych i 65 specjalnych. Ryszard Kamiński jest doskonałym jest doskonałym organizatorem, oddziałującym integrujaco na całe Środowisko pożarnicze. Jest członkiem Zarządu Wielkopolskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz członkiem Zarządu Głównego ZOSP RP. W czasie wolnym po służbie najbardziej lubi przebywać na łonie natury i z pasją pielęgnuje zieleń na działce rekreacyjnej.
- 28 czerwca 2009 r. w Obrzycku w ramach spartakiady letniej odbył się Otwarty Bieg Przełajowy na dystansie 7 km. Na starcie zjawiła się bardzo liczna bo prawie dwudziesto osobowa grupa z Obornik, a w tym i trzy panie. Oborniczanie rzucali się w oczy bowiem ubrani byli w równe koszulki, które z przodu miały herb Obornik, a z tyłu napis Klub „AA” – Aktywni Amatorzy z Obornik. Przy tak licznej grupie prawie pewne było, że ktoś z Obornik stanie na podium. Tak też się stało, jako pierwszy bieg ukończył Kacper Sadowski, drugi przybiegł zastępca burmistrza Wronek Robert Zimny, a jako trzeci oborniczanin Damian Kołodziej. W kategorii kobiet medale otrzymały wszystkie oborniczanki, bowiem tylko one reprezentowały kobiety w tym biegu. Medalami podzieliły się więc panie: Anna Staśkiewicz, Dorota Błażejewska i Sylwia Cebulska. Największym jednak szczęściarzem tego dnia okazał się Krzysztof Lizewicz, który wylosował kuchenkę mikrofalową. Pozostali reprezentanci Ambitnych Amatorów, którzy wzięli udział w biegu to: Krzysztof Nowacki, Mariusz Drewicz, Michał Simiński, Jarosław Szymański, Jarosław Paulus, Waldemar Cyranek, Marcin Radziwołek, Tomasz Kujawa, Jacek Wosicki, Wojciech Muszyński.
- 28 czerwca 2012 o godzinie 18.00 w Bibliotece Publicznej w Obornikach odbył się wieczór poetycko-muzyczny zatytułowany „Poeci strun swojemu miastu”. Na uroczystości wystąpili znani i uwielbiani członkowie Towarzystwa Literackiego ” Poetycki wędrowiec”.
- 28 czerwca 2013 r. Sparta Oborniki 1922 – 2013, taki tytuł nosi wystawa zdjęć, która w piątek, stanęła na Rynku. Na 10 dużych tablicach prezentuje się ok 100 zdjęć z różnych lat w historii piłki nożnej w Obornikach. Zdjęcia archiwalne pochodzą ze zbiorów Elżbiety i Tomasza Królczyków, a zdjęcia współczesne wykonane zostały przez Krzysztofa Nowackiego, który jest także autorem wystawy. Wśród zaprezentowanych fotografii znajdują się m.in. zdjęcia drużyny zrobione na boisku znajdującym się przed II wojną światową w okolicach ulicy Jagiellońskiej, a także współczesne zdjęcia najmłodszych grup dziecięcych które działają w klubie. Wystawa na Rynku postoi do końca lipca.
- 28 czerwca 2015 r. miłośnicy biegania zmierzyli się w drugim biegu tegorocznego Grand Prix Obornik. Bieg o Puchar Złotej Pyry to stały punkt obchodów Dni Obornik, tradycyjnie już rywalizowano również w Mistrzostwach Polski Samorządowców w Półmaratonie oraz Obornickim Marszu Nordic Walking. Zawody uroczyście otworzył Burmistrz Obornik Tomasz Szrama oraz Starosta Obornicki Adam Olejnik. Na wszystkich, którzy pokonali tę, 21. kilometrową pętlę Oborniki – Gołaszyn – Maniewo – Świerkówki – Oborniki czekały pamiątkowe koszulki, medale oraz posiłek regeneracyjny.
Tegoroczny półmaraton wygrał Dariusz Jankowski z Poznania z czasem 1:15:07, drugie miejsce zajął Łukasz Uldynowicz, a trzecie Krzysztof Nowacki.
- 28 czerwca 2015 r. podsumowano 11. edycję Halowej Ligi Piłki Nożnej sezonu 2014-2015, w której udział wzięło 18 drużyn.
Zwycięzcą i zdobywcą Superpucharu został zespół ASKON. Awans wywalczyli NIEPOKONANI i COTTA POLSTERWEKE, a z ekstraligą pożegnała się drużyna MEDUZA.
W czasie uroczystości Dyrektor Obornickiego Centrum Sportu Jacek Okpisz wręczył wszystkim pamiątkowe puchary, a zawodnikom trzech najlepszych drużyn medale. Kolejne rozgrywki rozpoczynają się jesienią.
- 28 czerwca 2018 r. odbył się pogrzeb Walerii Liczak. Zasiadała w Radzie Miejskiej w Obornikach w latach 1998-2010. Od 1998 roku była członkiem Komisji Gospodarki Terenowej i Inwentaryzacji Mienia Komunalnego oraz Komisji Rewizyjnej. Od 2002 do 2006 Komisji Planowania Gospodarczego i Budżetu. A w latach 2006-2010 pełniła funkcję Wiceprzewodniczącej Rady, była też członkinią komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego. Pełniła funkcję przedstawicielki Gminy do Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Obornikach. Przez wiele lat zasiadała też w Gminnej Komisji Mieszkaniowej oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Mowę pożegnalną wygłosił Burmistrz Obornik Tomasz Szrama.
28 Czerwca
Słońce znajduje się w znaku Raka
Imieniny obchodzą: Ireneusz, Marcela, Bolesław
Święta:
Ukraina- Święto Konstytucji
Polska- Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956
Osoby urodzone 28 czerwca są zwolennikami sztuk plastycznych. Przywiązani są do ogniska domowego, lubią harmonię. Są lekkomyślni i ekstrawaganccy. Odbywają częste podróże, dzięki nim mogą wiele osiągnąć w życiu.
Urodzeni 28 czerwca: Łukasz Surma- piłkarz, John Cusack- aktor
Zmarli 28 czerwca: Władysław Grotyński (2002)- piłkarz
1956- w Poznaniu doszło do demonstracji robotniczych (Poznański Czerwiec `56)
Opracowanie: Krzysztof Nowacki