20.05.2022 r.

20.05.2022 r.

#kalendariumobornickie 

Dzisiejsze główne zdjęcie to zakończenie roku szkolnego w Gimnazjum nr 1 w Obornikach w roku 2004 🙂 

 • 20 maja 1937 r. w auli gimnazjum w Obornikach otwarta została wystawa obrazów salonu artystów malarzy polskich z Krakowa. Organizatorem wystawy było Towarzystwo Naukowe w Obornikach. Wstęp kosztował 50 gr, a dla uczniów 20 gr.

 • 20 maja 1937 r. odbyła się lekcja śpiewu do wszystkich głosów „Dźwięku”, oraz siódma lekcja muzyki.

 • 20 maja 1938 r. o godz. 19.15 w Szkole Powszechnej nr 1 w Obornikach odbyło się miesięczne zebranie Koła Szybowcowego Ligi Obrony Przeciw Powietrznej. Prezesem zarządu był W. Kramer.

 • 20 maja 1994 r. o północy minął termin zgłaszania kandydatów w wyborach do Rady Miejskiej. Na 28 wolnych miejsc zgłosiło chęć kandydowania aż 133 kandydatów

 • 20 maja 1995 r. piłkarze ręczni Sparty Oborniki wygrywając rewanżowy mecz barażowy z Górnikiem Złotoryja 20:18 wywalczyli awans do II ligi. Na tak upragnionym awans sympatycy szczypiorniaka w Obornikach czekali 23 lata.

Tak awans Sparty relacjonował Tadeusz Ratajczak na łamach Ziemi Obornickiej. 

 • 20 maja 1997 r. rada miejska w Obornikach podjęła uchwałę o sprzedaży udziałów Gminy w Przedsiębiorstwie Produkcyjno Handlowym Bet – Rol w Obornikach niemiecko – polskiej firmie Baumat.

 • 20 maja 2001 piłkarze nożni Sparty Oborniki w meczu o mistrzostwo IV ligi pokonali na wyjeździe Olimpię Poznań 3:0

 • 20 maja 2005 roku Wielkopolskie Fabryki Mebli S.A. złożyły w Sądzie Okręgowym w Poznaniu Wydziale I Cywilnym pozew przeciwko Miastu i Gminie Oborniki o wypłatę odszkodowania w kwocie 1.958.290,78 złotych z odsetkami ustawowymi od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty. Odszkodowanie objęte pozwem dotyczy szkód jakie były następstwem działań Miasta i Gminy Oborniki w wyniku, których WFM S.A. cofnięto pozwolenie na budowę co skutkowało wygaśnięciem umowy przedwstępnej zawartej dnia 21. 03. 2003 r, dotyczącej sprzedaży działki na której miał stnąć market. Cała wartość odszkodowania objętego pozwem przekracza 10 % kapitałów własnych WFM S.A. . Już na komisjach radny Jacek Koralewski i Witold Żółć zastanawiali się czy Meble złożą pozew do sądu. Radcy prawni urzędu zapewniali m.in. radną Walerię Liczak, że wszystko od strony urzędu jest w porządku. 

 • 20 maja 2005 r. w Bibliotece Publicznej w Obornikach odbyła się uroczystość 100 lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego.

 • 20 maja 2006 r. piłkarze nożni Sparty Oborniki przegrali na wyjeździe z KS Luboń 0:1. Kontuzji zerwania więzadeł krzyżowych nabawił się w tym spotkaniu wychowanek Sparty grający do dziś w klubie Bartosz Cyranek 

 • 20 maja 2007 r. piłkarze nożni Rożnovii Rożnowo w meczu o mistrzostwo A klasy przegrali na wyjeździe z Tarnovią Tarnowo Podgórne 4:0

 • 20 maja 2011 r. Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, Starosta Powiatu Obornickiego Adam Olejnik oraz Komendant Straży Miejskiej Jacek Klawiter przekazali na ręce Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Obornikach sprzęt komputerowy o wartości ponad 17 tysięcy złotych.

 

 • 20 maja 2011 r. w Zespole Szkół w Rożnowie odbył się XI Międzyszkolny Turniej Gier ,,Dwa ognie” klas I – III. W rozgrywkach o puchar przechodni uczestniczyło 11 drużyn z ośmiu szkół podstawowych(Kiszewo, Chrustowo, Sycyn, Gościejewo, Długa Goślina, Parkowo, Objezierze, Rożnowo). Każdy mecz wzbudzał dużo emocji wśród młodych kibiców, a radosna atmosfera potęgowała znaczenie każdego zdobytego punktu. Do ćwierćfinału zakwalifikowały się drużyny: Parkowo, Sycyn 1, Rożnowo 1, Rożnowo 2, Chrustowo, Obiezierze 1. Rozgrywki w półfinale zakończyły się zwycięstwem młodych zawodników z Parkowa, Chrustowa, Rożnowa 1 i Objezierza 1. Te drużyny walczyły o medalowe miejsca. I miejsce i puchar przechodni zdobyło Rożnowo 1, II miejsce Chrustowo, III miejsce Objezierze 1, IV miejsce Parkowo. Wszyscy uczestnicy turnieju wyjechali z Rożnowa zadowoleni, zabrali ze sobą upominki i mnóstwo wrażeń ze zdrowych, sportowych zmagań. Organizatorki turnieju A. Majchrzak i E. Czechowska składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do radości uczestników rozgrywek.

 • 20 maja 2014 r. spotkali się uczniowie szkół podstawowych z terenu powiatu obornickiego. Do konkursu przyrodniczego organizowanego przez Kazimierza Paprzyckiego oraz dyrektor szkoły Lidię Polcyn przystąpiło 45 uczniów z 15 szkół podstawowych. Patronat nad zmaganiami objęli Starosta Obornicki Adam Olejnik, Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, Burmistrz Rogoźna Bogusław Janus oraz Wójt Ryczywołu Jerzy Gacek. Program spotkania nie ograniczał się tylko do testu, był połączony z poznawaniem walorów przyrodniczych naszej małej ojczyzny. Po zakończeniu testu wszyscy udali się w dalszą drogę. Dzięki uprzejmości i przychylności Nadleśnictwa Oborniki uczestnicy konkursu wraz z opiekunami poznawali walory przyrodnicze najbliższej okolicy. Spotkali się w Izbie Przyrodniczo-Leśnej, gdzie wysłuchali krótkiego wykładu dotyczącego historii Lasów Państwowych. Następnie wszyscy udali się do wieży widokowej, gdzie pod opieką Jerzego Gallasa – strażnika leśnego, podziwiali piękno krajobrazu i odszukiwali swoje miejscowości. Zakończenie spotkania odbyło się w Kwaterze Myśliwskiej w Dąbrówce Leśnej przy pysznej pieczonej przy ognisku kiełbasce. 

Uczniowie zostali uhonorowani dyplomami i licznymi upominkami. Zgodnie z tradycją główne nagrody otrzymało siedmiu najlepszych uczniów, którzy wykazali się dużą wiedzą przyrodniczą. Zwycięzcami zostali:

 • Mikołaj Charchuta – SP Pruśce
 • Michał Stachelek –  SP 2 Rogoźno
 • Franciszek Kornobis – SP 3 Rogoźno
 • Eliasz Szczepski –  SP 4 Oborniki
 • Równorzędna: Kinga Knopczyk – SP Ryczywół  oraz Hanna Mochejek – SP Ryczywół
 • Mikołaj Szubert – SP Ryczywół

 

 • 20 maja 2017 r. na placu przed Komendą Powiatową PSP w Obornikach odbył się Powiatowy Dzień Strażaka. Jak co roku była to okazja dla wspólnego świętowania zarówno dla strażaków z Państwowej jak i Ochotniczych Straży Pożarnych.

Po powitaniu przybyłych gości Komendant Powiatowy PSP w Obornikach Sławomir Zdrenka podkreślił rolę jaką pełnią strażacy zawodowej oraz ochotniczej straży pożarnej. 25 lat funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej jest następstwem rozwoju Ochotniczych Straży Pożarnych, które są i będą fundamentem polskiego ratownictwa.

Jak co roku najbardziej zasłużonym i wyróżniającym się strażakom przekazano wyróżnienia, odznaczenia oraz wyższe stopnie służbowe:

Brązowy Medal za Długoletnią Służbę – Patryk Tasarz

Brązową Odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej: Janusz Biedka, Krzysztof Strykowski, Tomasz Przymusiński

Złoty Znak Związku – Eugeniusz Pawlicki OSP Parkowo

Honorowy Medal im. Bolesława Chomicza: Henryk Janus, Stanisław Kania

Honorowa Odznaka „Semper Vigilant”: Feliks Kaczmarek

Srebrny Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa: Małgorzata Odwrot, Jarosław Drzewiecki, Przemysław Kowalski, Adrian Pilarski

Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa: Waldemar Michałek, Monika Sajna, Bartłomiej Nowicki, Grzegorz Sadek

Odznaka „Strażak Wzorowy”: Marlena Sell, Romualda Chudzińska, Andrzej Skowron, Damian Mazurkiewicz

Stopień starszego aspiranta: Krzysztof Strykowski

stopień aspiranta: Łukasz Rajewski

stopień starszego ogniomistrza: Dariusz Kaczmarek

stopień ogniomistrza Maciej Botta, Michał Pilarski, Damian Przymusiński

stopień młodszego ogniomistrza: Szymon Korczyński, Leszek Sobański, Michał Burda, Rafał Martynek, Patryk Suszek, Alan Tasarz

stopień starszego strażaka: Cezary Doręda, Michał Obidowski

DYPLOM Komendanta Głównego PSP otrzymał: Jerzego Chmielewskiego

 

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach Sławomir Zdrenka wyróżnił druhów z gmin Oborniki, Rogoźno, Ryczywół:

 1. Mariusza Stachowiaka – OSP w Rożnowie
 2. Marlenę Sell – OSP Ryczywół

dh Pawł Felsmann – OSP w Rogoźnie.

Najaktywniejsi liderzy prewencji społecznej:

Pani Alina Mączyńska – pedagog Przedszkola nr 1 w Rogoźnie

Pan Janusz Mizera – członek OSP Owieczki

dh Kazimierz Fryc – Komendant Gminny OSP Ryczywół

W ramach plebiscytu pn. „Asy Bezpieczeństwa Wielkopolski” zorganizowanego przez Głos Wielkopolski wyłoniono „Najpopularniejszego Strażaka OSP powiatu obornickiego”, którym został Mariusz Stachowiak.

II miejsce w plebiscycie w kategorii: strażak zawodowy zajął Mariusz Walkowiak.

Zakończeniem części oficjalnej były wystąpienia zaproszonych gości, którzy podkreślili istotę pełnienia służby przez szeroką rzeszę Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, która jest głównym filarem funkcjonowania Krajowego Systemy Ratowniczo – Gaśniczego.

 

 • 20 maja 2017 r. w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu miało miejsce podsumowanie konkursu organizowanego przez Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej, którym patronował Ks. Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański.

Przesłuchania uczestników V Archidiecezjalnego Przeglądu Poezji i Pieśni Patriotycznej Kocham moją Ojczyznę, w których brali udział również uczniowie Gimnazjum nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Obornikach, odbyły się tydzień wcześniej. Statuetkę Brązowego Orła i tym samym pierwsze miejsce w kategorii Poezja: przyznano Darii Mysiak, uczennicy klasy III (opieka Brygida Szulczyk) za recytację tekstu Adama Mickiewicza „Reduta Ordona”. Nagrodę specjalną Jury – warsztaty muzyczne, otrzymał zespół Ardente (opieka Arleta Zmyślińska).

20 Maja

Słońce znajduje się w znaku Byka

Imieniny obchodzą: Dawid, Karol, Wiktoria

Święta:

Kamerun- Święto Narodowe

Timor Wschodni- Święto Niepodległości

Osoby urodzone 20 maja są zdecydowane, cierpliwe i wytrwałe. Im są starsi, tym bardziej zamykają się w sobie i są nieugięci. Zachwyca ich piękno przyrody, jak i w sztuce. Lubią robić rzeczy, które sprawiają innym przyjemność.

Urodzeni 20 maja: Cher- piosenkarka, Paweł Staszek- żużlowiec

Zmarli 20 maja: Lucy Gordon (2009)- aktorka

1983- premiera filmu „Około północy”

 

Opracowanie: Krzysztof Nowacki