19.07.2024 r.

19.07.2024 r.

#kalendariumobornickie 

Zdjęcie główne to zakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 3 w Obornikach w roku 2005 🙂 

  • 19 lipca 1936 r. Ogólny Związek Podoficerów Rezerwy koło w Obornikach urządził w Strzelnicy Bractwa Kurkowego strzelanie z broni małokalibrowej

  • 19 lipca 1937 r. w Miłodowach nieznani złodzieje zakradli się przez okno do pokoju pana Schmidta i skradli około 700 zł gotówki, złoty zegarek i inne drobne przedmioty

  • 19 lipca 1938 r. urlop wakacyjny rozpoczął powiatowy komendant Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego kapitan Formanowicz, w jego zastępstwie działał podporucznik rezerwy Stefan Jędrasiak.

  • 19 lipca 1938 r. w Gazecie Obornickiej ukazała się informacja dotycząca budowy nad Warta w okolicach klasztorka przystani wioślarskiej. Przystań miała być budowana ze środków Związku Strzeleckiego, a w ramach inwestycji powstać miał ośrodek sportowo – wodny nad Wartą wraz z pomieszczeniem na świetlicę i strzelnice małokalibrową. Do dnia 19 lipca na budowę zebrano kilka tysięcy złotych w gotówce oraz zadeklarowano bezpłatną zwózkę żwiru.

  • 19 lipca 1938 r. samochód osobowy ziemianina Paliszewskiego z Hutki, wyjeżdżając z ulicy Czarnkowskiej na Rynek przejechał około 13 letnią dziewczynkę przez obie nogi. Samochodem odwieziono ją do szpitala w Poznaniu. Jak pisała miejscowa praca na skrzyżowaniu przy firmie Weichman ruch pojazdów i pieszych jest dość ożywiony i nie trudno o zderzenie czy najechanie przechodniów. Dla bezpieczeństwa obywateli pożądany byłby w tym miejscu posterunkowy regulujący ruch uliczny.

  • 19 lipca 2006 r. rozpoczęła się budowa fontanny na rondzie na skrzyżowaniu ulicy Polnej i Sanatoryjnej

  • 19 lipca 2008 r. przygotowujący się do sezonu 2008/2009 piłkarze nożni Sparty Oborniki zmierzyli się w meczu kontrolnym z III ligową Jarotą Jarocin

  • 19 lipca 2011 r. został ogłoszony przetarg na kompleksową modernizację Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach. W ramach przedsięwzięcia zostanie wykonane docieplenie ścian wraz z wykonaniem elewacji, budowa podjazdu dla wózków inwalidzkich, adaptacja hollu na potrzeby wystawiennicze oraz zakup specjalistycznego sprzętu, umożliwiającego korzystanie z zasobów biblioteki osobom słabo lub niedowidzącym.

Inwestycja będzie realizowana dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Infrastruktura Kultury”.

  • 19 lipca 2012 r. Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach poinformował, że zostały zakończone prace przy układaniu sieci wodociągowej w ulicy Piłsudskiego. Ostatni etap prac prowadzony będzie w pasie drogi gminnej i nie będzie powodował utrudnień w ruchu drogowym. Ponadto na odcinku od ulicy Starorzecznej do Poczty przystąpiono do odtwarzania krawężników i chodników. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych w przyszłym tygodniu planuje się położenie tu warstw wiążącej i ścieralnej jezdni.

Przejezdny jest również odcinek od ulicy Kopernika do Chłopskiej (przy Policji).  Zakończono już układanie chodnika i krawężników przy ulicy Kasztanowej, wkrótce sfinalizowane zostaną też prace na ulicy Kowanowskiej. Na obu po ukończeniu chodników odtworzone dywaniki jezdni. Aktualnie trwają prace przy odtwarzaniu ulicy Garażowej – zakończenie robót w tym miejscu planuje się do końca lipca.

 

  • 19 lipca 2014 r. 60 lat temu powstała „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” jednostka OSP w Dąbrówce Leśnej. Ten wyjątkowy jubileusz świętowano w sobotę, 19 lipca.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji wszystkich strażaków. Głównym punktem uroczystości było wręczenie wyróżnień oraz podziękowań. Uhonorowani zostali: Mateusz Grządzielewski, Tomasz Cegielski, Michał Andrzejewski, Adrian Wójcik, Krzysztof Dymek, Zdzisław Drzewiecki, Henryk Matelski, Marian Budziński, Józef Budziński, Piotr Chwał, Wojciech Nowak, Roman Kamiński, Franciszek Kołodziejczak, Jan Cegielski oraz Stanisław Kania. Dyplomy uznania otrzymali także najbardziej zasłużeni druhowie-seniorzy, dla których słowa przysięgi strażackiej mówiące o poświęceniu, odpowiedzialności i mężnej postawie stały się treścią życia. A są to: Józef Cegielski, Stanisław Kania, Zbigniew Drzewiecki i Bogdan Napierała. Były gratulacje, słowa uznania i podziwu. W imieniu Burmistrza Obornik Tomasza Szramy jubileuszowe życzenia przekazał radny Zenon Talar.

Taka rocznica pozwala spojrzeć w przeszłość. Dzieje jednostki, która w lokalnej historii zajmuje szczególne miejsce przypomniał obecny prezes Stanisław Kania. OSP tworzyli z pełnym zaangażowaniem sami mieszkańcy, wyposażając druhów w umundurowanie i sprzęt gaśniczy. Pierwszymi założycielami OSP w Dąbrówce Leśnej z ramienia powiatu i Gromadzkiej rady Narodowej byli: Bernard Gacek z Nowołoskońca i Stanisław Klose z Obornik. Zarząd przez 15 lat tworzyli: Józef Matelski (prezes), Wiktor Sajna (naczelnik), Tadeusz Cegielski (skarbnik), Czesław Drzewiecki (sekretarz) i Tadeusz Drzewiecki (gospodarz). W 1969 roku powołano nowy Zarząd: Stanisław Kania (prezes), Czesław Ledzianowski (naczelnik), Tadeusz Cegielski (skarbnik), Bernard Gacek (sekretarz), Wiktor Sajna (gospodarz), Kazimierz Bliige (motorniczy). W tym czasie utworzono drużynę seniorów, która zdobyła dla Dąbrówki Leśnej pierwszy puchar, a ten sukces zapoczątkował cykliczne uczestnictwo w zawodach pożarniczych.

W 1983 roku reaktywowano jednostkę, głównym inicjatorem był chorąży Michał Ziemski. Powołany został nowy Zarząd: Stanisław Kania (prezes), Krzysztof Kalicki (naczelnik), Ireneusz Grządzelewski (skarbnik), Iwona Polcyn (skarbnik). Dla OSP 1984 to złoty rok w zawodach sportowych i konkursach wiedzy pożarniczej – drużyny z Dąbrówki Leśnej  były niepokonane. Zaangażowanie w działalność jednostki przyczyniło się do zajęcia w 1988 roku II miejsca w systemie gotowości bojowej w województwie, w nagrodę rok później przekazany został upragniony samochód Star 244. W tym samym roku, czyli w 1989 oddano do użytku remizę strażacką.

Dziesięć lat temu z okazji jubileuszu wmurowana została tablica pamiątkowa. Ostatni Zarząd powołano 15 lipca 2008 roku: Stanisław Kania (prezes), Roman Kamiński (naczelnik), Michał Andrzejewski (z-ca naczelnika), Henryk Matelski (skarbnik), Natalia Matelska (sekretarz), Magdalena Wójcik (kronikarz), Przemysław Kowalski (gospodarz), Adrian Wójcik (kierowca), komisja rewizyjna: Krzysztof Dymek, Sebastian Fijałkowski i Grzegorz Sadek.
Dziś OSP w Dąbrówce Leśnej liczy 36 strażaków, z czego czynnych, przeszkolonych jest 16.

Pamiętajmy, że Ochotnicze Straże Pożarne, jako organizacje społeczne, nie tylko strzegą bezpieczeństwa, ale też mają znaczący wpływ na życie naszej wspólnoty. Podobnie jak w ubiegłych dziesięcioleciach, tak i teraz strażacy-ochotnicy biorą czynny udział w przedsięwzięciach społeczno-kulturalnych, organizują również spotkania integrujące mieszkańców. Choć czasy się zmieniają ich zadania pozostają takie same – spieszą ludziom na ratunek.

19 Lipca

Słońce znajduje się w znaku Raka

Imieniny obchodzą: Ambroży, Marcin, Teodor

Święta:

Birma- Dzień Męczenników

Osoby urodzone 19 lipca są dyskretne i ostrożne. Swoich bliskim obdarowują prezentami, życzliwie odnoszą się do innych. Mają bujną i bardzo aktywną wyobraźnię. Są uparci. Niezbyt powodzi im się w miłości.

Urodzeni 19 lipca: Patrycja Kosiarkiewicz- wokalistka, Adam Matysek- piłkarz, Anthony Edwards- aktor

Zmarli 19 lipca: Jack Warden (2006)- aktor

1978- oficjalne otwarcie Ogrodu Fauny Polskiej w Bydgoszczy

2003- Gdynia: rozpoczęła się Operacja Żagiel 2003

Opracowanie: Krzysztof Nowacki