
15.09.2024 r.
Zdjęcie główne to rodzice którzy zabiegali w roku 2004 o utworzenie dodatkowego oddziału w Szkole Podstawowej nr 3 w Obornikach
- 15 września 1938 r. Gazeta Obornicka zamieściła informację o zamiarze budowy na Rynku w Obornikach poczekalni autobusowej. Poczekalnię zbudować miała Wielkopolska Spółka Komunikacyjna w Poznaniu.
- 15 września 1989 roku, w ramach upamiętnienia dostojnego jubileuszu 650-lecia miasta, bibliotece nadano imię Antoniego Małeckiego. Stało się to dzięki staraniom wielu osób z Komitetu Obchodów 650-lecia miasta oraz dyrektor biblioteki Hilarii Brust. Podczas okolicznościowego spotkania, które odbyło się w 30. rocznicę tych wydarzeń, pani dyrektor Hilaria Brust wspominała genezę pomysłu na uhonorowanie patronatem biblioteki prof. Małeckiego. Wybór syna ziemi obornickiej był z jednej strony konsekwencją działalności regionalnej, a z drugiej wynikał on z woli czytelników pragnących uczcić pamięć tego wielkiego Polaka. Po kilkumiesięcznych staraniach, decyzją Wojewody Poznańskiego nr 78/88 nadanie imienia stało się faktem. Uroczystość, która odbyła się 15 września 1989 roku miała bardzo uroczystą oprawę. Jej najważniejszym punktem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej z popiersiem Antoniego Małeckiego. Tablica został zaprojektowana przez znanego plastyka środowiska poznańskiego, doc. Józefa Stasińskiego, a jej prezentacja odbyła się przy akompaniamencie chóru młodzieżowego pod kierownictwem Józefa Czypka. Tablicę, która wcześniej znajdowała się na ścianie frontowej budynku, można dziś podziwiać w holu biblioteki. Jeszcze jedną ważną pamiątką, która pozostała po jubileuszu 650-lecia miasta jest gobelin z panoramą Obornik. Panorama do dziś budzi zainteresowanie wśród odwiedzających gmach przy ulicy Kopernika. Antoni Małecki z całą pewnością jest godnym patronem biblioteki, a co najważniejsze – wybitną postacią związaną z ziemią obornicką

Występ młodzieży z Ogniska Pracy Pozaszkolnej /sala Wielkopolskich Fabryk Mebli/
- 15 września 1997 r. w obornikach odbył się mecz bokserki po między zawodnikami Olimpii Poznań i Gwardii Warszawa. Głównym wydarzeniem pojedynku była walka aktualnego wówczas mistrza świata Roberta Ciby z Olimpii Poznań.

Gazeta Obornicka nr 11 z 3 października 1997 r.
- 15 września 2001 r. piłkarze Sparty Oborniki przegrali w meczu o mistrzostwo IV ligi na wyjeździe 0:1 z Polonią Środa Wielkopolska
- 15 września 2001 r. w meczu o mistrzostwo ekstraklasy mężczyzn w piłce ręcznej drużyna Metalplastu Oborniki pokonała Olimpię Piekary Śląskie 30:27
- 15 września 2006 r. trwały prace remontowe elewacji budynku Urzędu Miejskiego w Obornikach
- 15 września 2006 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Obornikach sprzątali świat
- 15 września 2009 r. dokonano uroczystego otwarcia nowej drogi gminnej prowadzącej do cmentarza w Kiszewie. Prawie 95 metrowy odcinek utwardzono kostką brukową, a na końcu drogi wykonano plac do zawracania. Wzdłuż drogi wykonano miejsca postojowe z płyt ażurowych, które wypełniono ziemią roślinną i obsiano trawą. Oficjalnego otwarcia drogi dokonała Burmistrz Obornik, wraz z księdzem z miejscowej parafii oraz mieszkańcami Kiszewa i sołtysami okolicznych miejscowości.
- 15 września 2010 r. w Urzędzie Miejskim odbyła się niecodzienna uroczystość. W imieniu Prezydenta RP Burmistrz Obornik, Anna Rydzewska oraz Kierownik USC, Krzysztof Tomaszewski wręczyli mieszkańcom ziemi obornickiej medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Pośród czterech wyróżnionych par znaleźli się Gabriela i Bogusław Białkowie, Alicja i Leszek Gochowie, Ewa i Henryk Kraftowie oraz Barbara i Stanisław Widyńscy.
- 15 września 2012 r. na boisku sportowym w Objezierzu odbył się już V turniej o nazwie „Wymysłowo trzech województw na start”.
W imprezie oprócz naszej gminy wzięły udział reprezentacje miejscowości o nazwie Wymysłowo z gmin Krobia, Mieścisko, Więcbork i Kuślin. Zawodnicy rywalizowali w takich konkurencjach jak: przeciąganie liny, strzelanie z wiatrówki, wolna jazda na rowerze, pchnięcie kulą.
W klasyfikacji ogólnej I miejsce zajęła reprezentacja gminy Kuślin, II – Więcbork, III – Mieścisko, IV – Oborniki, V – Krobia. Puchary wręczali Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, Zastępca Burmistrza Więcborka Iwona Sikorska oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Obornikach Krzysztof Hetmański. Reprezentacja Kuślina otrzymała dodatkowo puchar przechodni.
Po zmaganiach sportowych wszyscy mogli skosztować kiełbasek, grochówki i wypieków gospodyń naszego Wymysłowa.
W celu zaprezentowania swoich walorów turystycznych i regionalnych każda gmina ustawiła niewielki pawilon, w którym można było obejrzeć zdjęcia, foldery tematyczne, stroje regionalne oraz skosztować lokalnych potraw.
15 Września
– Słońce znajduje się w znaku Panny
– Imieniny obchodzą: Katarzyna, Maria, Nikodem
– Osoby urodzone 15 września są bardzo wrażliwe. Interesują się wszystkim co romantyczne i niezwykłe. Żyją we własnym świecie, rzadko liczą się z poglądami otoczenia. Lubią podróżować za granicę.
Święta:
Gwatemala, Honduras, Kostaryka, Nikaragua, Salwador- Dzień Niepodległości
Wielka Brytania- dzień upamiętniający bitwę o Anglię
Polska- Dzień Opakowań
Słowacja- święto Matki Boskiej Bolesnej, patronka Słowacji
Kościół katolicki- Święto Matki Boskiej Bolesnej
Urodzeni 15 września: Harry Windsor- brytyjski książę, Konrad Gołoś- piłkarz
Zmarli 15 września: Richard Wright (2008)- muzyk zespołu Pink Floyd
1984- klub piłkarski New York Cosmos rozegrał swój ostatni mecz
https://youtu.be/x_7e59wDxl8
Opracowanie: Krzysztof Nowacki