13.10.2024 r.

13.10.2024 r.

#kalendariumobornickie

Zdjęcie główne to rok 2014  i Bieg Freedom Charity Run 2014 w Obornikach. Wyruszyli 24 września z Gdańska, by 3 października dotrzeć do Berlina. W sobotę w naszym mieście gościliśmy uczestników biegu Freedom Charity Run 2014, których powitał na rynku Burmistrz Obornik Tomasz Szrama. Biegacze pokonując 602 km chcą uczcić 25. rocznicę końca komunizmu w Europie. Podczas biegu zbierane są również środki na pomoc ukraińskim dzieciom. Uczestników tego wydarzenia z Ryczywołu do Obornik wprowadziła grupa biegaczy z naszego miasta Krzysztof Nowacki, Zenon Talar, Iwona Chmielarczyk,  oraz mieszkańcy rożnowickiego Monaru.

  • 13 października 1936 r. Sąd Grodzki w Obornikach skazał Marcina Nowaka za kradzież roweru na szkodę Stanisława Filipiaka na 7 miesięcy więzienia, Marię Wleklik z Stobnicka za kradzież porcelany Paulinie Zeisler z Szamotuł na 3 miesiące aresztu w zawieszeniu na 2 lata, Borysa Nowocowa z Sosnówca za oszustwo dokonane w Słonawach na 9 miesięcy aresztu w zawieszeniu na 2 lata, Józefa Stupera z Budzynia za kradzież roweru Pelagii Starościance z Kowanówka na 3 miesiące więzienia. Za kradzież żyta w majętności Gołaszyn skazano: Józefa Adamczaka, Franciszka Karolczaka, Kazimierza i Franciszka Zawała oraz Józefa Ratajczaka wszyscy z Obornik na 1 miesiąc aresztu.

  • 13 października 1946 r. w Tarnowie urodził się Edward Mączyński. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Rogoźnie, rozpoczął prace w 1965 r. w Szkole Podstawowej w rodzinnej miejscowości.

W 1970 r. został instruktorem Związku Młodzieży Wiejskiej w Obornikach. Jego praca w ZMW zakończyła się w 1972 r. W tym samym roku wrócił do zawodu nauczycielskiego i podjął pracę w Szkole Podstawowej nr 1 w Obornikach, jako nauczyciel matematyki. Ukończył studia na UAM w Poznaniu z zakresu matematyki i Podyplomowe Studium Organizacji i Zarządzania Oświatą. W latach 1976-1985 sprawował funkcję wicedyrektora szkoły.

W latach 1985-1995 powierzono mu obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Obornikach. Od 5 stycznia 1995 r. do 31 sierpnia 2013 r. był kierownikiem Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego.

Od 1 września 2012 r. reaktywował się Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół i jego dyrektorem został Edward Mączyński. Powierzono mu się także obowiązki Głównego Specjalisty ds. Oświaty w Urzędzie Miejskim w Obornikach. W ZNP od 1972 r. Pełnił różne funkcje. W latach 1976-1980 był Społecznym Inspektorem Pracy i przewodniczącym Komisji Rewizyjnej przy Zarządzie Oddziału ZNP w Obornikach, od 1983 r. pierwszym prezesem Zarządu Oddziału ZNP w Obornikach po stanie wojennym i w latach 1986-1990 wiceprezes Zarządu Oddziału ZNP oraz członkiem Zarządu Okręgu ZNP w Poznaniu i członkiem Komisji Rewizyjnej przy Zarządzie Okręgu.

Odznaczony: Złotą Odznaką ZNP w 1988 r., Złotym Krzyżem Zasługi w 1986 r., Medalem za zasługi dla rozwoju województwa Wielkopolskiego oraz Medalem im. Henryka Jordana – najwyższym odznaczeniem przyznanym przez TPD. Był wieloletnim radnym Miejsko-Gminnej Rady Narodowej w Obornikach, a także Prezesem Miejsko-Gminnej Organizacji TPD w Obornikach.

 

  • 13 października 1995 r. na stadionie OCS odbył się turniej piłki nożnej dzieci uczniów klas V i młodszych. W finale SP2 pokonała 7:0 SP1, trzecie miejsce zajęła drużyna z Objezierza.

  • 13 października 1995 r. odbyła się uroczystość 90 lecia istnienia Związku Nauczycielstwa Polskiego. W akademii uczestniczyły, obok nauczycieli czynnych i wielu emerytów i rencistów, także miejscowe władze z burmistrzem Jackiem Koralewskim na czele oraz prezes Zarządu Okręgu ZNP w Poznaniu, Marian Stróżyk. Referat okolicznościowy wygłosiła Maria Lisek, prezes Zarządu Oddziału ZNP w Obornikach. Czynni oraz emerytowani pracownicy oświaty otrzymali dyplomy okolicznościowe, a wyróżniający się w pracy nauczyciele nagrody burmistrza i kuratora.

Wyróżnieni zostali też członkowie Sekcji Emerytów i Rencistów: Irena Pietz, Edward Pietz, Barbara Nowaczyk, Józef Hanyż, Maria Majchrzak, Elżbieta Kowalik i Emilia Nowak. Jubilaci: Bolesław Kita, Franciszek Stachowiak, Józef Hanyż i Edward Pietz otrzymali upominki i kwiaty. Gratulacje Jubilatom złożył burmistrz, Jacek Koralewski oraz wiceprezes Zarządu Oddziału ZNP w Obornikach, Ewa Kostrzewska.

  • 13 października 2001 r. piłkarze ręcznie Metalplastu Oborniki w meczu ekstraklasy piłki ręcznej zremisowali na wyjeździe z MMTS Kwidzyn 27:27

  • 13 października 2001 r. piłkarze nożni Sparty Oborniki w meczu o mistrzostwo IV ligi przegrali na wyjeździe z Olimpią Poznań aż 4:0

  • 13 października 2006 r. w Starostwie Powiatowym w obornikach wręczone zostały awanse zawodowe nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych

  • 13 października 2006 r. w Obornickim Ośrodku Kultury odbyła się V Gala Oscarów ZETY, czyli Zespołu Szkół Zawodowych im. Gen. Tadeusza Kutrzeby w Obornikach

  • 13 października 2007 r. piłkarki ręczne UKS GUKS Oborniki przegrały w meczu o mistrzostwo I ligi kobiet AZS AWF Katowice 17:36

  • 13 października 2009 r. gościem księgarni OAZA był wieloletni zawodnik Lecha Poznań Piotr Reiss. 

  • 13 października 2011 r. odbyła się kolejna, robocza narada sołtysów. Przedstawiciele lokalnych społeczności spotkali się z burmistrzem oraz urzędnikami, którzy przedstawili zagadnienia dotyczące wsi.Omówiono ważne tematy, dotyczące uchwalenia nowych statutów sołectw oraz spraw finansowych.  Kierownik Wydziału Inwestycji i Rozwoju, Przemysław Mączyński informował o planach modernizacji oświetlenia  drogowego oraz (w związku ze zbliżającą się zimą) wyjaśniał kwestie związane z odśnieżaniem na terenach wiejskich.  Wiadomości dotyczące organizacji imprez gminnych w 2012 roku przekazał Krzysztof Sroka – kierownik Biura Promocji oraz Elżbieta Brodzińska z Obornickiego Ośrodka Kultury.  Podczas narady wyjaśniano również kwestie, dotyczące planów odnowy wsi w Gminie Oborniki, inwestycji związanych z szerokopasmowym Internetem i komunikacją miejską.  W naradzie uczestniczył także prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., który przedstawił informacje na temat odprowadzania ścieków. Prezes informował o projektach związanych z budową szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków.

  • 13 października 2012 r. piłkarki ręczne SKF KPR Sparta Oborniki wygrały w meczu o mistrzostwo I ligi kobiet z AZS Lublin 26:11

  • 13 października 2013 r. szczęśliwie nie okazał się pechowy dla oborniczan, którzy wystartowali w 14 Poznańskim Maratonie. Dzięki organizacji biegów ulicznych w Obornikach, każdego roku w maratonie startuje coraz większa liczba biegaczy, którzy uzyskują, jak na amatorów bardzo dobre rezultaty.

W tym roku na mecie pojawiło się aż dwudziestu oborniczan! Najszybciej bieg ukończył Mirosław Paluch, który na mecie pojawił się z czasem 2:52:38 i zajął w kategorii wiekowej M45 pierwsze miejsce. Drugi z spośród mieszkańców naszego miasta na mecie zameldował się Krzysztof Nowacki z czasem 3:26:35, a trzeci Marek Talar z czasem 3:27:48. Bardzo dobrze wśród debiutantów przebiegł maraton Marek Królczyk, który pojawił się na mecie z czasem 3:43:41.

14 Maraton w Poznaniu, to także okazja do biegów rodzinnych. Na starcie stanął bowiem ojciec z synem, czyli Andrzej i Michał Iraccy. Tata Andrzej debiutował w maratonie rok temu, a teraz przyszedł czas na syna Michała. Obaj panowie cały maratoński dystans biegli razem i zameldowali się na mecie z czasem 3:48:15.

Najważniejsze dla wszystkich biegaczy jest jednak to, że ukończyli maraton bez uszczerbku na zdrowiu, a debiutanci mogą czuć się zaszczyceni, bowiem wstąpili do elitarnego grona maratończyków.

Czasy oborniczan podczas 14 Maratonu Poznańskiego: 

Mirosław Paluch – 2:52:38 – 58 miejsce i pierwsze w kategorii wiekowej M 45

Krzysztof Nowacki – 3:26:35, Marek Talar – 3:27:48, Janusz Roszkiewicz – 3:32:49, Zenon Talar – 3:33:22, Jacek Kleszcz – 3:43:11, Marek Królczyk – 3:43:41, Jerzy Kamiński – 3:46:39, Andrzej Iracki – 3:48:15, Michał Iracki  – 3:48:15, Jacek Wojtalak – 3:51:30, Jarosław Kuc – 3:52:17, Jarosław Szymański – 3:55:55, Michał Pietrzak – 3:55:55, Bartosz Prajs – 3:58:21, Waldemar Krzyścin – 4:11:14, Przemysław Wawrzyniak – 4:15:00, Zbigniew Naparty – 4:24:49, Marcin Zduniewicz – 4:34:43, Hubert Urbaniak – 4:38:42, 

 

  • 13 października 2016 r. Oborniki odwiedziła Jolanta Goszczyńska Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz przedstawicielka służb ochrony zabytków Martą Bruch.

Wraz z Burmistrzem Obornik oraz kierownikiem referatu obsługi inwestycji zwiedziły nasz Rynek i klasztorek, rozmawiając o możliwościach jego zabezpieczenia, wykorzystania i przyszłego zagospodarowania.

W kwestii Rynku natomiast omawiano dalsze etapy jego renowacji, uwzględniając zarówno aspekty historyczne, jak i obecne potrzeby funkcjonalne i komunikacyjne centrum miasta.

  • 13 października 2018 r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie IDOL i zdobyła pierwsze miejsce w kategorii placówka kultury. Konkurs organizowany był przez Fundację Szansa dla Niewidomych i miał na celu promocję pozytywnych działań względem osób z dysfunkcjami wzroku.

Uroczysta gala odbyła się podczas XVI konferencji Reha for The Blind in Poland w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wyróżnienie dla biblioteki odebrał dyrektor Mateusz Klepka oraz radny Rady Miejskiej Marek Lemański szczególnie zaangażowany w działania na rzecz osób niewidomych i słabowidzących.

Biblioteka od 2009 roku, dzięki współpracy z Biblioteką Centralną Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie, prowadzi dział książki mówionej. Dzięki temu osoby niewidome, ludzie z innymi niepełnosprawnościami oraz seniorzy mogą regularnie obcować z literaturą. Biblioteka oferuje m.in. interesujący zbiór polskiej i światowej literatury obejmujący około 7 tysięcy tytułów. Książki są udostępniane w formacie Czytak, Daisy lub na e-lektorach.

  • 13 października 2022 r. zmarł Zygmunt Urbaniak, szanowany oborniczanin, sportowiec, działacz społeczny. W 2011 roku odznaczony medalem Zasłużony dla Ziemi Obornickiej.

Urodzony 26 stycznia 1941 r. w rodzinie z tradycjami patriotycznymi i sportowymi sam poświęcił wiele lat swojego życia na sport. Ukochał piłkę ręczną, w którą grał przez szereg lat. W sezonie 1969/1970 Zygmunt Urbaniak przez kolegów nazywany „Zygą” wspólnie ze swoimi kolegami z boiska i pod trenerskim okiem Jerzego Kubiaka wywalczył awans do Ii ligi terytorialnej. Na mecze rozgrywane na boisku przy Szkole Podstawowej przychodzili niemal wszyscy oborniczanie, dopingując swoją drużynę w meczach przeciwko drużynom z Białegostoku, Szczecina, czy Warszawy. Po zakończeniu przygody w drużynie seniorów Zygmunt  Urbaniak przez wiele lat grał w drużynie odbojów Sparty.

Dla młodych adeptów szczypiorniaka był autorytetem i mistrzem. Po zakończeniu kariery sportowej zajął się działalnością społeczną, działał na rzecz WOPR i sekcji piłki ręcznej. Był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, w tym Medalem Zasłużony dla Ziemi Obornickiej.

13 Października

Słońce znajduje się w znaku Wagi

Imieniny obchodzą: Maurycy, Mikołaj, Magdalena

– Osoby urodzone 13 października odnoszą się z życzliwością do wszystkiego co ma związek z religią. Mają wiernych przyjaciół, którzy podtrzymują go w życiu. Potrafią przekonać innych do swojego zdania.

Święta:

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Drogowego

Burundi- Dzień Rwagasore

Polska- Dzień Ratownictwa Medycznego, Dzień Dawcy Szpiku

Urodzeni 13 października: Ashanti- piosenkarka, Piotr Gursztyn- dziennikarz

Zmarli 13 października: Halina Dobrowolska (1999)- aktorka

2002- Michael Schumacher piąty raz wygrał Formułę 1

Opracowanie: Krzysztof Nowacki