13.06.2024 r.

13.06.2024 r.

#kalendariumobornickie 

Zdjęcie główne to rok 2006 i kolejna edycja Pucharu Wielkiej Dziury przygotowana przez księdza Zbigniewa Urnego i Tadeusza Ratajczaka. Na zdjęciu wyjątkowy w swoim rodzaju sędzia wielu turniejów piłkarskich Marian Lembicz.  

  • 13 czerwca 1937 r. z inicjatywy W. Tietza ukonstytuował się zarząd Cechu Fryzjerskiego. Do zarządu wybrano: Starszy Cechu Pietz Bolesław, podstarszy Szatkowski Ludwik, sekretarz Tietz Wiktor, zastępca Bernard Nowak, skarbnik Kasprzycki A., zastępca Haupa S. Ławnicy St. Szalek, R. Ratajczak, Stefan Dąbrowski, S. Parthau.

  • 13 czerwca 1970 r. Szkolę Podstawową w Uścikowie ukończyła klasa VIII. Jak czytamy w kronice szkolnej, „była to klasa dość dobra”. Najlepsi to: A. Struniawska, W. Osuch, B. Szczygieł, M. Kuźniak, M. Wiśniewski. Na zdjęciu: A. Kalarus, Z. Wyrembek, Z. Wojtal, L. Kozłowski, M. Kuźniak, R. Balcerowiak, M. Wiśniewski, Z. Gieleta, Z. Krzan, A. Struniawska, B. Szczygieł, W. Osuch, E. Gawlik.

  • 13 czerwca 2004 r. . piłkarze Sparty Oborniki w meczu o mistrzostwo IV ligi pokonali na wyjeździe Unię Wapno 5:1. Bramki dla oborniczan zdobywali: Goliwąs x2, Pacholczyk, Lizewicz i Bukowski. Był to ostatni mecz sezonu, udanego dla oborniczan bowiem drugi rok z rzędu zajęli 3 miejsce w lidze tym razem ustępując Lechowi II Poznań i Lubońskiemu KS. Sparta w 30 spotkaniach zdobyła 62 pkt, odnosząc 18 zwycięstw, 4 porażki i 7 razy remisując. Oborniczanie zdobyli 66 bramek, a stracili ich 30.

  • 13 czerwca 2005 r. na stadionie w Obornikach odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkół Podstawowych

  • 13 czerwca 2005 r. w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Obornikach odbyła się kolejna sesja rady powiatu poprowadzona przez przewodniczącego Andrzeja Okpisza.

  • 13 czerwca 2006 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Obornikach odbyła się uroczystość z okazji 25 lecia szkoły. W śród zaproszonych gości byli m.in. poseł Stanisław Stec, starostowie Antoni Żuromski i Kazimierz Zieliński, burmistrz Obornik Anna Rydzewska, oraz dyrektorzy szkół z gminy Oborniki. Uroczystości z okazji tego jubileuszu szkoły trwały już przez cały tydzień, a wtorkowa uroczystość była podsumowaniem jubileuszu. Pierwszy i jak dotąd jedyny dyrektor w historii tej szkoły Zygmunt Dyczkowski, w kilku słowach przypomniał historie szkoły, podziękował swoim mentorom, i nauczycielom dzięki którym trafił do zawodu i którzy zaufali mu 25 lat temu powierzając tak odpowiedzialną funkcję dyrektora szkoły. Na uroczystości, uczniowie szkoły otrzymali brązowe, srebrne i złote odznaki patrona szkoły. Po części oficjalnej zaproszeni goście, oraz młodzież szkoła zobaczyła przygotowany specjalnie na tę okazję program artystyczny. Na zakończeni wszyscy włączyli się do wspólnego śpiewania, a dyrektor Zygmunt Dyczkowski, porwał do tańca burmistrz Annę Rydzewską. Następnie goście zwiedzili szkołę, oglądając m.in. przygotowaną przez pana Marcina Dykcika  prezentację multimedialną. Gdy zwiedzanie szkoły się zakończyło, goście zostali zaproszeni na poczęstunek do restauracji Casablanca.

  • 13 czerwca 2006 r. rozpoczęły się Dni Obornik od uroczystego korowodu uczniów obornickich szkół do parku przy OOK gdzie odbyła się uroczystość Uczniowskich Oscarów.

  • 13 czerwca 2006 r.  w Starostwie Powiatowym w Obornikach przebywała osiemnastoosobowa grupa uczniów KGS Clenze (Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Clenze), którym towarzyszyli opiekunowie Silke Puhst i Hansjurgen Kabus, grupa uczniów Zespołu Szkół w Objezierzu oraz nauczyciele języków obcych w tej szkole: Anna Maria Płoszczyca, Anna Nawrocka oraz Adam Maliński. Wizyta w obornickim Starostwie była jednym z punktów programu wizyty uczniów partnerskiej szkoły w Clenze, którzy na terenie Powiatu Obornickiego przebywali już piąty raz podczas pięcioletniej współpracy partnerskiej.

  • 13 czerwca 2007 r. w Obornickim Ośrodku Kultury odbył się konkurs ortograficzny

  • 13 czerwca 2009 r. Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna, Starostwo Powiatowe oraz Regionalne Koło PCK w Obornikach wspólnie przeprowadziły dwie akcje: krwiodawstwa i informacyjno – profilaktyczną. W sobotni, deszczowy dzień można było oddać krew w Ambulansie PCK. Można było również zainteresować się własnym zdrowiem, np. pani Magdalena Gramza – położna ze Szpitala w Obornikach mierzyła chętnym osobom ciśnienie tętnicze i stężenie cukru we krwi. Pracownice Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Monika Osak i Dagamara Kłosowicz, osobom palącym papierosy dokonywały pomiarów poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu przy pomocy smokolizera. Zainteresowani mogli uzyskać porady związane z leczeniem uzależnienia tytoniowego, otrzymać ulotki i plakaty promujące życie bez nałogu. Wszystkie prowadzone działania cieszyły się zainteresowaniem mimo deszczu i chłodu. Pobrano 23 litry krwi od 52 osób. Chętnych było więcej, ale zabrakło czasu. W akcji udział wzięło ok. 800 osób. Dużo osób uzależnionych od nikotyny wstydziło się swojego nałogu i obiecywało sobie, że rzuci palenie.

 

  • 13 czerwca 2012 r. przy kościele pw. św. Józefa  w Obornikach posadzony został dąb upamiętniający  zamordowanego  w Charkowie podpułkownika Antoniego Kruszkę.

Uroczystość organizowaną przez Liceum Ogólnokształcące w Obornikach im. Stanisława Wyspiańskiego, oraz Parafię pw. Św. Józefa Oblubieńca rozpoczęła msza święta w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej, podczas której przedstawiono życiorys Antoniego Kruszki. Następnie zasadzony został Dąb Pamięci. W uroczystościach wzięli udział rodzina i przyjaciele podpułkownika, władze samorządowe Gminy Oborniki, Starostwa Powiatowego, przedstawiciele Lasów Państwowych oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu, a także Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem MEMORAMUS. Tę wyjątkową chwilę uświetnił także występ Obornickiej Orkiestry Dętej.
Ponadto na terenie pobliskiego Liceum Ogólnokształcącego można zobaczyć wystawę “Katyń 1940 – pamiętamy”. Wystawa poświęcona jest Obornickiej Liście Katyńskiej i udziałowi młodzieży w Marszach Pamięci w Katyniu, w których corocznie uczestniczą uczniowie szkoły, wraz z opiekunem koła Memoramus panią Patrycją Brodzińską.

Przedsięwzięcie odbyło się w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”, który zakłada posadzenie 21.473 DĘBÓW PAMIĘCI, upamiętniających konkretne osoby, ofiary zbrodni Katyńskiej.

Lokalnym bohaterem, którego pamięć dziś uczczono został doktor Antoni Kruszka. Urodził się on 14 stycznia 1890 roku w Dochanowie, w powiecie żnińskim, niedaleko Wągrowca.
Był synem rolnika – Szczepana i Antoniny z Dudków. W 1910 roku zdał maturę i udał się na studia weterynaryjne do Berlina, Monachium i Drezna. W 1914 roku Ukończył Akademię Weterynaryjną w Dreźnie. Jeszcze w tym samym roku wstąpił do Legionów Polskich i pełnił służbę lekarza weterynarii przy Pułku Lekkiej Artylerii w baterii sztabowej Piłsudskiego. Następnie był uczestnikiem Powstania Wielkopolskiego i wojny polsko-bolszewickiej.
W 1921 roku został przeniesiony do rezerwy, już w stopniu majora.

Z licznych odznaczeń, którymi został uhonorowany, należy wymienić Krzyż Niepodległości, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Walecznych oraz Odznakę II Brygady Legionów. Osiadł na stałe w Obornikach i ożenił się z Zofią Karasiewicz. Doczekali się trojga dzieci: Andrzeja, Marii i Wandy (urodzeni odpowiednio w 1922, 1924, 1928r.). Wybudowali dom, który do dziś mijamy przechodząc ulicą Piłsudskiego (na wysokości Urzędu Miasta i Gminy).

Pracując zawodowo, kształcił się i w 1933 r. uzyskał stopień  doktora na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie. Specjalizował się w pszczelarstwie i był znakomitym znawcą koni. Obok działalności zawodowej i naukowej – pracował na rzecz środowiska lokalnego. Był prezesem: Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem w Obornikach, Zarządu Powiatowego Związku Strzeleckiego, Koła Związku Pszczelarzy. Warto podkreślić jego wkład w utworzenie Prywatnego Gimnazjum, które zostało przekształcone w Prywatne Gimnazjum i Liceum Koedukacyjne im. Stanisława Wyspiańskiego, które w tym budynku istnieje do dziś i nosi to samo imię. Do innych inicjatyw należy zaliczyć udział w budowie Przystani Wodnej nad Wartą i działalność w Związku Oficerów Rezerwy.

Na tydzień przed wybuchem II wojny światowej został zmobilizowany i powołany do 7 Pułku Strzelców Konnych, który stacjonował w Biedrusku. Stamtąd udał się do Ośrodka Zapasowego Wielkopolskiej Brygady niedaleko Kraśnika. 14 i 15 września pamiętnego roku walczył nad Bugiem Wermachtem i Armią Czerwoną. Jak większość z ok. 2 tysięcy żołnierzy – dostał się do niewoli sowieckiej. Został przetransportowany do obozu w Starobielsku. Ostatnia wiadomość od niego to telegram z 28 marca 1940 r. Wiemy, jak zakończyły się  losy uwięzionych tam jeńców. Poszukiwania przez Czerwony Krzyż nie dały żadnych rezultatów. Stąd na grobie żony została umieszczona notatka o mężu – patriocie, naukowcu i obrońcy ojczyzny, który został zamordowany w lesie pod Charkowem. Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dn. 5 października 2007 roku został mianowany na stopień podpułkownika Wojska Polskiego.

Tuż po zasadzeniu dębu uczniowie liceum odczytali listę ofiar Katyńskich z terenu powiatu obornickiego, opracowaną na podstawie ksiąg cmentarnych, specjalnie na uroczystość posadzenia Dębu Pamięci.

 

  • 13 czerwca 2015 r. piłkarze nożni Sparty Oborniki rozegrali ostatni w tym sezonie mecz ligowy. Rywalem oborniczan była drużyna Iskry Szydłowo. Spotkanie zakończyło się remisem 2:2 po bramkach Patryka Kosmowskiego i Marcina Radziwołka. Sezon dla podopiecznych trenera Mariusza Drewicza zakończył się na 10. miejscu w tabeli. Sparta w 30 spotkaniach zdobyła 39 pkt., strzelając 56 bramek, a tracąc 47.

     

    Sobotnie spotkanie było także pożegnaniem zawodnika Sparty Marcina Radziwołka. Wychowanek klubu MKS Sparta Oborniki, swoje umiejętności piłkarskie kształtował u takich trenerów jak: Przemysław Matuszak, Tadeusz Kasperek, Krzysztof Siewruk, Mariusz Drewicz, Zbigniew Małachowski, Tadeusz Łuczak, Janusz Włodarek, Radosław Wrzesiński. W Sparcie Marcin grał od 1994 r. do dziś, z krótką przerwą kiedy to z powodów organizacyjnych klub borykał się z problemami. Wówczas reprezentował barwy Świtu Piotrowo. Ze Spartą Oborniki Marcin Radziwołek zdobył Puchar Polski Strefy Poznańskiej, wywalczył awans do IV i III ligi. Marcin grał również w meczach barażowych o awans do II ligi z Aluminium Konin, które na stadionie w Obornikach gromadziły ponad 1000 mieszkańców naszego miasta. Marcin swoją przygodę z piłką zaczynał jako napastnik, dziś jest doświadczonym obrońcą, od którego profesjonalizmu, mądrości taktycznej w grze i wytrwałości mogą uczyć się młodzi zawodnicy MKS Sparta Oborniki. Podczas swojej przygody ze Spartą Marcin grał w jednej drużynie m.in. z reprezentantami Polski Jakubem Wawrzyniakiem, Radosławem Cierzniakiem, Jakubem Szmatułą, Łukaszem Załuską Jakubem Słowikiem . Tuż przed rozpoczęciem sobotniego meczu Marcin otrzymał od kolegów z drużyny pamiątkowe duże zdjęcie, a od burmistrza Obornik album z pocztówkami. Zarząd klubu dla swojego zawodnika przygotował album w którym zamieszczono ponad 300 zdjęć z okresu jego przygody z piłką nożną.

  • 13 czerwca 2016 r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Obornikach odbyła się uroczystość wręczenia nagród za osiągnięcia wysokich wyników sportowych w 2015 roku. Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Drewicz oraz Przewodniczący Komisji Oświaty i Spraw Społecznych Waldemar Cyranek osobiście pogratulowali wszystkim sportowcom.

Wyróżnienia otrzymali:

Maciej Włudarczak – 700 zł za zajęcie II miejsca w klasyfikacji końcowej Puchar Polski Mazury CUP 2015 oraz IV miejsca w klasyfikacji końcowej Mistrzostw Polski 2015 w Plażowej Piłce Ręcznej.        

Łukasz Piaścik –  700 zł za zajęcie II miejsca w klasyfikacji końcowej Puchar Polski Mazury CUP 2015 oraz IV miejsca w klasyfikacji końcowej Mistrzostw Polski 2015 w Plażowej Piłce Ręcznej.             

Janusz Wolniewicz – 750 zł za zajęcie II miejsca w Mistrzostwach Polski Olsztyn wody otwarte oraz w Mistrzostwach Polski Szczecin 200 m. dow. II miejsca, 1500 m. II miejsca.

Jarosław Kuc – 700 zł za zajęcie w Pucharze Polski Shotokan Masters II miejsca konkurencja kumite indywidualnego.            

Olga Chmielewska – 2000 zł za zdobycie Mistrzostwa Europy Karate Shotokan w kata drużynowym seniorek Crawley, Anglia 28-30.11.2015.

Olga Kaczmarek – 1000 zł za zdobycie w Pucharze Polski Karate Shotokan – złotego medalu Kata Indywidualne Młodziczek Suchy Las. 

Maciej Müllauer – 700 zł za zdobycie II miejsca w kategorii Kata Indywidualne Kadetów w Mistrzostwach Polski Karate Shotokan, Toruń.            

Bartosz Protasewicz – 700 zł za zdobycie I miejsca Kumite Indywidualne Juniorów Puchar Polski Karate Shotokan.              

Sara Wosicka – 500 zł za zdobycie w Pucharze Polski Karate, Juniorów i Seniorów w Shotokan. Suchy Las III miejsca w konkurencji kumite indywidualnego kadetów             .

Paweł Baran – 700 zł za zajęcie w Mistrzostwach Polski Kadetów , Juniorów i Seniorów w Karate Shotokan Toruń II miejsca w kata drużynowym seniorów.              

Paweł Przewoźny – 700 zł za zajęcie w Mistrzostwach Polski Kadetów, Juniorów i Seniorów w Karate Shotokan Toruń II miejsca w konkurencji kata drużynowe seniorów oraz w  Pucharze Polski Kadetów, Juniorów i Seniorów w Karate Shotokan, Suchy Las, I miejsca w konkurencji kumite indywidualne seniorów. 

Kamila Bracikowska – 1000 zł za zajęcie w Mistrzostwach Europy Karate Shotokan. Craweley. Anglia. IV miejsca w konkurencji kata indywidualne kadetów /16-17 lat oraz w Mistrzostwach Polski Kadetów, Juniorów i Seniorów w Karate Shotokan. Toruń. I miejsca w konkurencji kata indywidualne juniorów /18-21 lat/.        

Agnieszka Maluśkiewicz – 1200 zł za zajęcie II miejsca w  Halowych Mistrzostwach Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce w pchnięciu kulą – Toruń 2015 z wynikiem 16,75 m. oraz II miejsca Mistrzostwach Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce w pchnięciu kulą – Kraków 2015 z wynikiem 16,57 m.  

Michał Byczyński – 250 zł za zajęcie VII miejsca w Mistrzostwach Polski Cross Country – klasa Senior 1.              

Tomasz Wojewoda – 250 zł za zajęcie VIII miejsca w Pucharze Polski Cross Country – klasa Masters.    

Krzysztof Buczkowski – 250 zł za zajęcie III miejsce Pucharze Polski Cross Country – klasa Quad Open. 

Maciej Buczkowski – 250 zł za zajęcie V miejsca w Pucharze Polski Cross Country – klasa Quad Masters.            

Piotr Kamiński – 250 zł za zdobycie I miejsca w Pucharze Polski Cross Country – klasa Masters.

Filip Kamiński – 250 zł za zajęcie I miejsca w Pucharze Polski Cross Country – klasa Senior.

Dariusz Biliński – 250 zł za zajęcie VII miejsca w Pucharze Polski Cross Country – klasa Quad Masters.

Wiesław Biliński – 250 zł za zajęcie IV miejsca w Mistrzostwach Polski Cross Country – klasa MX Quad Open    .

Andrzej Garczyński – 250 zł za zajęcie III miejsca w Pucharze Polski Cross Country klasa Senior 1.           

Przemysław Sobacki – 250 zł za zajęcie VII miejsca Pucharu Polski Cross Country klasa Quad Open.

Damian Rajczyk – 250 zł za zdobycie w Mistrzostwa Europy w Rajdach Baja FIM 2015 oraz Wicemistrzostwa Świata w Rajdach Baja 2015.

Hubert Gałęski – 250 zł za zajęcie II miejsca w Pucharze Polski SuperEnduro klasa Licencja B.   

Hubert Schoener – 250 zł za zajęcie VI miejsca w Pucharze Polski SuperEnduro klasa Licencja C.

Marek Helman – 500 zł za zdobycie srebra w indywidualnej konkurencji szermierki na Rapiery oraz pierwszego miejsca w rywalizacji drużynowej.

Kajetan Ruks, Romuald Ruks – 2000 zł zajęcie I miejsca drużynowo w Mistrzostwach Europy Włocławek.         

Sławomir Spławski – 700 zł za zajęcie II miejsca w wyścigu ze startu wspólnegoMistrzostwa Polski Masters w kolarstwie szosowym Wydmiony  13-14.06.2015.

Artur Spławski – 700 zł za zajęcie I miejsca w Mistrzostwach Polski w jeździe na czas parami w kolarstwie szosowym Pobiedziska.

Sebastian Nowicki – 800 zł za zajęcie II miejsca w biegu na 5000 m. na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski 2015.              

Mateusz Wawrzyniak – 700 zł za zajęcie I miejsca w Mistrzostwach Polski w Wakeboardzie za motorówką (Domaniów, 27.06.2005), I miejsca w Pucharze Polski w Wakeboardzie za wyciągiem (Margonin, 31.07.2015) oraz I miejsca w Mistrzostwach Polski w Wakeboardzie za wyciągiem 2.0 (Giżycko, 05.09.2015 r.).

 

  • 13 czerwca 2017 r. był jednym z ważniejszych dni w kalendarzu obornickiego samorządu. Zgodnie z wymogami ustawowymi Rada Miejska ma obowiązek do 30 czerwca każdego roku dokonać oceny pracy burmistrza w poprzednim roku, decydując o udzieleniu lub nie,  absolutorium. Tym samym dokonując oceny, czy budżet został prawidłowo zrealizowany.

Samo głosowanie poprzedzone jest wieloma działaniami sprawdzającymi, czy burmistrz wydał publiczne pieniądze zgodnie z prawem. Między innymi swoją opinię wydaje Regionalna Izba Obrachunkowa, organ, który szczegółowo analizuje wydatki samorządów.

Radni w głosowaniu zdecydowali o udzieleniu absolutorium, tym samym potwierdzając dobrą kondycję finansową Gminy Oborniki i prawidłowe zarządzanie finansami przez Burmistrza Obornik Tomasza Szramę.

Za głosowało 19 radnych, jeden wstrzymał się od głosu.

A jak wyglądał finansowy rok Gminy Oborniki w 2016?

  • dochody gminy: 129 229 265,47 zł
  • wydatki gminy 125 325 036,54 zł
  • nadwyżka 3 908 228,93 zł

 

  • 13 czerwca 2018 r. był jednym z ważniejszych dni w kalendarzu obornickiego samorządu. Zgodnie z wymogami ustawowymi Rada Miejska ma obowiązek do 30 czerwca każdego roku dokonać oceny pracy burmistrza w poprzednim roku, decydując o udzieleniu lub nie,  absolutorium. Tym samym dokonując oceny, czy budżet został prawidłowo zrealizowany.

Samo głosowanie poprzedzone jest wieloma działaniami sprawdzającymi, czy burmistrz wydał publiczne pieniądze zgodnie z prawem. Między innymi swoją opinię wydaje Regionalna Izba Obrachunkowa, organ, który szczegółowo analizuje wydatki samorządów.

Radni w głosowaniu zdecydowali o udzieleniu absolutorium, tym samym potwierdzając dobrą kondycję finansową Gminy Oborniki i prawidłowe zarządzanie finansami przez Burmistrza Obornik Tomasza Szramę.

W ostatnich latach można zauważyć, iż wzrasta społeczna świadomość, a oczekiwania z każdym rokiem się zmieniają. Niewątpliwie obowiązkiem władz jest realizacja inwestycji, jednak przy jednoczesnym prowadzeniu polityki prospołecznej i zrównoważonych wydatkach.

W minionym roku w Gminie Oborniki wydatki zostały wykonane w kwocie 143.770.377,09 zł. Wydatki bieżące wyniosły 124.904.655,79 zł a wydatki majątkowe 18.865.721,30 zł.

STRUKTURA WYDATKÓW BIEŻĄCYCH PRZEDSTAWIA SIĘ NASTĘPUJĄCO:

  • oświata – 47,6 mln zł.

Podczas gdy do budżetu Gminy w minionym roku wpłynęła 29.416.721,23  zł tj.: subwencja oświatowa w kwocie 23.573.605,00  zł, dotacja z budżetu państwa w kwocie 2.153.791,84 zł, dotacja z Powiatu Obornickiego w kwocie 1.873.113,00 zł, dochody wykonane przez jednostki budżetowe realizujące zadania z zakresu oświaty wykonały w kwocie 1.816.211,39 zł. Z budżetu Gminy bieżące zadania oświatowe dofinansowano w kwocie: 18.210.1563,56 zł

  • OPS – 43,2 mln zł.

Podczas gdy do budżetu Gminy w minionym roku wpłynęła w związku z realizacją zadań z zakresu pomocy społecznej wpłynęły środki w kwocie 40.536.960,44 zł.

Z budżetu Gminy bieżące zadania z zakresu pomocy społecznej dofinansowano w kwocie 2.663.332,39 zł.

  • Dopłaty do wody i ścieków – 2,2 mln zł.
  • Komunikacja  – 2,265 mln zł.
  • Bieżące utrzymanie dróg -1,2 mln zł.
  • Utrzymanie mieszkań komunalnych  – 2,1 mln zł.
  • Zadania z zakresu bezpieczeństwa publicznego – 1, 05 mln zł.
  • Zadania z zakresu przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii – 0,64 mln zł.
  • Zadania z zakresu gospodarki odpadami – 0,218 mln zł.
  • Oczyszczanie miasta – 0,69 mln zł.
  • Utrzymanie zieleni  – 0,319 mln zł.
  • Utrzymanie schroniska – 0,795 mln zł.
  • Oświetlenie ulic, placów i dróg – 1,6 mln zł.
  • Zadania z zakresu kultury i dziedzictwa narodowego – 3,5 mln zł.
  • Zadania z zakresu kultury fizycznej – 3,4 mln zł.
  • Dotacja dla jednostek na realizację zadań w ramach pożytku – 2 mln zł.
  • Dotacja dla jednostek na realizację zadań na podstawie ustawy o sporcie – 0,55 mln zł.
  • Zadania realizowane w ramach Funduszu Soleckiego – 0,619 mln zł.
  • 13 czerwca 2022 r. zmarł doktor Janusz Kominek. Urodzony 20 października 1956 r. Doktor nauk medycznych, pediatra. W latach 1994 – 1998 dyrektor Szpitala w Obornikach. W kadencji 1994 – 1998 przewodniczący komisji zdrowia Rady Miejskiej w Obornikach, radny Rady Miejskiej w kadencjach 1994 – 1998, 1998 – 2002, 2002 – 2006, oraz do połowy kadencji 2006 – Janusz Kominek zmarł 13 czerwca 2022 r. i pochowany został na cmentarzu parafialnym 18 czerwca 2022 r. Doktor Janusz Kominek był współwłaścicielem przychodni NZOZ Vita KK.  

13 Czerwca

Słońce znajduje się w znaku Bliźniąt

Imieniny obchodzą: Antoni, Gracja, Olga

Święta:

Polska- Święto Żandarmerii Wojskowej

Osoby urodzone 13 czerwca są ambitne, ich cele życiowe związane są z działalnością publiczną. Wykazują zdolności do zajmowania się nauką, literaturą i sztuką. Troszczą się o innych, chętnie służą im pomocą.

Urodzeni 13 czerwca: Kasia Kowalska- piosenkarka, Cezary Pazura- aktor

Zmarli 13 czerwca: Jacek Skubikowski (2007)- piosenkarz, kompozytor

1977- premiera filmu „Kochaj albo rzuć”

Opracowanie: Krzysztof Nowacki