12.07.2024 r.

12.07.2024 r.

#kalendariumobornickie 

Skoro mamy lato, to dziś zdjęcie główne z roku 1979 z obozu harcerskiego 🙂 

  • 12 lipca 1912 r. w Oberhausen w Westfalii urodziła się Magdalena Palinkiewicz przez ponad 30 lat sołtys Nowołoskońca

Głos Obornicki nr 73 z 1999

  • 12 lipca 1936 r. Towarzystwo Pań Miłosierdzia św. Wincenta Paulo w Obornikach którego przewodniczącą jest pani Bronisława Żarnowska z Gołaszyna urządziło w ogrodzie Bractwa Kurkowego wentę (kiermasz charytatywny). Dochód z imprezy przeznaczony został na wzniosły cel.

  • 12 lipca 1936 r. Towarzystwo Gimnastyczne Sokół zorganizowało wycieczkę autobusem do Chodzieży. Cena przejazdu wynosiła 3 zł. Wyjazd zaplanowany został na godzinę 5.00 a powrót ok 24.00.

  • 12 lipca 1936 r. w lokalu pana Borowicza odbyło się plenarne zebranie Koła Weteranów. Zebraniu przewodniczył prezes Smykowski, a jednym z tematów dotyczył bezrobotnych członków koła.

  • 12 lipca 1945 Głos Wielkopolski tak pisał w Obornikach: Kierownictwo młyna wodno-parowego w Obornikach przejął   Odbyło się zebranie burmistrzów, wójtów” i agronomów w celu przygotowania akcji żniwnej. Odbyło się konstytucyjne zebranie Kola PPZ na miasto Oborniki. W skład zarządu weszli:

prezes ob. Łukanowski, wiceprezes ob: Zbączyniak, sekretarz ob. mgr Krzyżaniak i skarbnik Krucger. Powiat obornicki prowadzi dwa domy dziecięce dla ubogiej dziatwy miasta Poznania w Nieszawie i Wełnie. Obecnie w przygotowaniu jest dom w Objezierzu dla 150 dzieci miasta st. Warszawy. Powiat obornicki wysiał na Śląsk 17 ton mąki i 16 050 ton żyta.

 

  • 12 lipca 2008 r. piłkarze Sparty Oborniki w Popowie zmierzyli się z młodzieżową drużyną Amicy Wronki 

  • 12 lipca 2008 r.  oborniccy  żeglarze na 13,5 metrowym jachcie „Dar Natury” wyruszyli w rejs po Bałtyku. Dla organizatorów rejsu Błażeja Matczuka i Tomasza Rojny to już  któraś z kolejnych wypraw w morze. Mimo, że rejs trwał tylko tydzień jacht wyruszył z Trzebieży i zawinął do portów: Świnoujścia, Sasnitz, Nexø, Christiansø, Svaneke i Kołobrzegu, przepływając w sumie 324 mile morskie.

Morze nie oszczędzało żeglarzy – cały czas silnie wiało, co było wspaniałym sprawdzianem dla jachtu i załogi. Najtrudniejszym etapem była droga ze Sasnitz do Nexø przy wietrze o sile dochodzącej do 7º w skali Beauforta a na dodatek była to żegluga nocą. 

Największą atrakcją oprócz samego żeglowania było zawinięcie na maleńką i uroczą duńską wysepkę Christiansø położoną na północny wschód od Bornholmu/ koniecznie trzeba zobaczyć /. Żeglarzom rejs dał kolejne godziny stażu morskiego potrzebne do uzyskania wyższych stopni żeglarskich. Jachtem dowodził Błażej Matczuk przy udziale załogi w składzie Tomasz Rojna, Justyna Neumann, Michał Krzemieniewski, Bożena i Przemysław Warkoccy oraz Leszek, Hugo i Monika Cieślowscy. 19 lipca br. jacht przycumował do nabrzeża w Trzebieży

  • 12 lipca 2011 r. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz OOK zorganizowali „Piknik Seniora”, który odbył się w Obornickim Ośrodku Kultury. Podczas spotkania nie zabrakło m. in. XI Przeglądu Amatorskiej Twórczości Seniorów „Stare ale jare”, zabawy tanecznej, konkursów oraz swojskiego jadła. Podczas pikniku wystąpiło ponad 20 zespołów, które swoimi przebojami zagrzewały publiczność do wspólnego śpiewu i zabawy. Seniorzy z werwą zatańczyli paso doble. Oprawą muzyczną tanecznej zabawy zajęli się Artur i Krzysztof Goślińscy. Całość miała charakter piknikowy i rodzinny.

Na obornickiej scenie wystąpili:

  • Zespół Śpiewaczy SONATA z Obornik,
  • Zespół Wokalno – Instrumentalny SZCZĘŚLIWA 13 ze Środy Wlkp.,
  • Zespół Śpiewaczy ZŁOTY KŁOS z Dusznik,
  • Zespól Śpiewaczy PRZEMYSŁAW II z Rogoźna,
  • Chór ZŁOTA JESIEŃ z Kostrzyna,
  • Zespół Śpiewaczy GOŚLINIANKA z Murowanej Gośliny,
  • Zespół Śpiewaczy ZŁOTA JESIEŃ z Kleczewa,
  • Kwintet męski z Kleczewa,
  • Zespół Wokalny OSTROROGOSKIE JAŚKI z Ostroroga,
  • Zespół Śpiewaczy WRZOS z Pniew,
  • Kabaret POD KOGUCIKIEM z Ostroroga,
  • Zespół Śpiewaczy HARFA ze Skoków,
  • Zespół Śpiewaczy STOKROTKI z Tulec,
  • Chór Mieszany ECHO z Rogoźna,
  • Zespół Śpiewaczy BORÓWCZANKI z Lubasza,
  • Zespół śpiewaczy POGODNA JESIEŃ ze Ślesina,
  • Zespół Śpiewaczy DĘBOWY LIŚĆ z Suchego Lasu,
  • Zespół Śpiewaczy LUBASZANKI z Lubasza,
  • Zespół Śpiewaczy RETRO CAFE z Czerwonaka.

  • 12 lipca 2012 r. Elżbieta Brodzińska z Obornickiego Ośrodka Kultury oraz Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów po raz kolejny zorganizowali „Piknik Seniora”. Podczas spotkania nie zabrakło m. in. XII Przeglądu Amatorskiej Twórczości Seniorów „Stare ale jare”, zabawy tanecznej, konkursów oraz swojskiego jadła. Podczas pikniku wystąpiło ok 20 zespołów, które swoimi przebojami zagrzewały publiczność do wspólnego śpiewu i zabawy. Oprawą muzyczną tanecznej zabawy zajęli się Artur i Krzysztof Goślińscy. Całość miała charakter piknikowy i rodzinny.

  • 12 lipca 2013 r. w Niemieczkowie oddano do użytku wyremontowaną drogę.  Jadąc do Obornik nie będziemy grzęźli w błocie, ani nadrabiali kilometrów, jeżdżąc przez trzy inne wsie– podkreślał Marian Krzysztofiak – sołtys wsi, który wraz z mieszkańcami dziękował burmistrzowi za tę ważną dla nich inwestycję. Piątkowe, uroczyste otwarcie zakończyło długi okres realizacji tej inwestycji, który wynikał z nowo obowiązujących przepisów prawnych. Droga ta była bowiem budowana na podstawie tzw. specustawy drogowej, stąd procedury związane z przygotowaniem dokumentacji trwały od roku 2010 do czerwca 2012. Sam projekt został zlecony jeszcze w roku 2010, jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami konieczna była także dokumentacja podziału gruntów, której musiał dokonać geodeta. Niestety, przygotowanie tej dokumentacji trwało dość długo i dopiero 12 września 2011 r. do Urzędu Miejskiego w Obornikach trafiły podziały geodezyjne. Cała już dokumentacja została złożona do Starostwa Powiatowego w Obornikach w celu uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Niestety złożona dokumentacja musiała zostać uzupełniona o dokumenty wymagane przez nowe przepisy prawa, dotyczące udostępnienia kanału technologicznego i uzgodnienia podziałów z Dyrekcją Lasów Państwowych. Starostwo zakwestionowało także podziały dokonane przez geodetę,  bowiem stan faktyczny nie zgadzał się z przygotowaną dokumentacją. Wydział Inwestycyjny Urzędu Miejskiego w Obornikach, niezwłocznie przystąpił do uzupełnienia wniosków. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi udostępnienia kanału technologicznego,  termin ogłoszenia przetargu wydłużył aż o sześć miesięcy i było to niezależne od pracy urzędników. 23 stycznia 2012 r. Dyrekcja Lasów Państwowych  wydała pozytywną opinię, jednak poprawione przez geodetę mapy trafiły do starostwa 6 czerwca ubiegłego roku. W sierpniu Starostwo Powiatowe wydało decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji. Po przeprowadzeniu procedur przetargowych i wyjątkowo długiej, tegorocznej zimie inwestycję  o wartości ponad 700 tys. zł zrealizowało Przedsiębiorstwo Robót Drogowo – Mostowych z Szamotuł.  Nawierzchnia drogi wykonana została z betonu asfaltowego, a pobocze umocnione kruszywem.

  • 12 lipca 2014 r. W przepięknym otoczeniu Wiejskiego Domu Kultury w Wargowie odbyła się plenerowa impreza z udziałem sołtysów i rad sołeckich. Sobotnie późne popołudnie, 12 lipca to jak się okazało bardzo dobry termin na organizację XII Pikniku Sołtysa. Zarówno pogoda, jak i humory dopisały.

Głównym organizatorem spotkania był tradycyjnie Zarząd Gminnego Koła Sołtysów: prezes Aleksandra Łukaszyk, Bożena Kubiatowicz, Marek Tecław, a także gospodyni obiektu Irena Magdziarek. Trud i praca włożona w przygotowanie musiała zostać doceniona dlatego w imieniu burmistrza Tomasza Szramy inicjatywy pogratulował oraz podziękował za zaangażowanie zastępca Piotr Woszczyk.

 O kulinarne przysmaki zatroszczyły się Panie z Koła Gospodarnych Kobiet „Wargowianki”, nie zabrakło przepysznych i znanych wargowskich plendzy. Były też pajdy chleba ze smacznym smalcem. Przy rozmowach o sprawach sołeckich, ale też wspólnej zabawie bardzo szybko i miło upłynął czas. Żałować mogą Ci, których w Wargowie nie było, a już dziś sołtysi zapraszają na kolejny piknik w przyszłym roku.

12 Lipca

Słońce znajduje się w znaku Raka

Imieniny obchodzą: Bruno, Feliks, Marcjanna

Święta:

Irlandia Północna- Rocznica bitwy pod Boyne

Kiribati, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca- Święto Niepodległości

Osoby urodzone 12 lipca to osoby spostrzegawcze i uzdolnione wszechstronnie. Charakter ich jest dyplomatyczny i chytry. Mogą zrobić karierę w policji lub wyróżnić się jako detektywi. Długo pamiętają doznane urazy.

Urodzeni 12 lipca: Tomasz Kammel- dziennikarz, Liroy- wokalista

Zmarli 12 lipca: Kamil Wereszczyński (2009)- piłkarz

1998- Francja piłkarskim Mistrzem Świata

Opracowanie: Krzysztof Nowacki