
11.05.2024 r.
Zdjęcie główne juniorzy Sparty Oborniki z trenerem Mariuszem Drewiczem rok 2004 🙂
- 11 maja 1937 r. rozpoczął swoją działalność przy ulicy Jagiellońskiej posterunek policji w którym mieściła się Komenda Powiatowa Policji
Foto: budynek byłych konsumów milicyjnych
- 11 maja 1937 r. odbyło się zebranie Zarządu Spółdzielni Budowlanej z ograniczaną odpowiedzialnością w Obornikach. Zebranie odbyło się w lokalu Spółdzielni Budowlanej o godz. 19.00 przy ulicy Piłsudskiego 59.
foto: willa przy ulicy Młyńskiej, dziś już nieistniejąca
- 11 maja 1939 r. w salce kawiarni Polonia odbyło się uroczyste zebranie połączone z podwieczorkiem Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet. Zebranie odbyło się z okazji pięciolecia istnienia koła w Obornikach.
-
11 maja 1945 r. Głos Wielkopolski tak pisał o Obornikach: na terenie powiatu obornickiego powstaje 10 gminnych szkół rolniczych w Gołaszynie, Kowanowie, Bąblinie, Górce, Łopuchowie, Nieszawie, Nieczajnie, Dąbrówce Ludomskiej, Ołowie i Gorzewie. Poza tym powstaje szkoła leśno-rybacka w Owczych Głowach, powiatowa szkoła rolnicza męska w Łukowie i powiatowa szkoła rolnicza żeńska w Wełnie.
- 11 maja 1973 r. urodził się Maciej Przybył pomysłodawca i współorganizator zawodów w wyciskaniu sztangi leżąc, na które przyjeżdżali do Obornik najlepsi w Polsce zawodnicy. Zawody swoją obecnością zaszczycili także m.in. Robert Burnejka i Mariusz Pudzianowski.
- 11 maja 1997 r. piłkarze nożni Sparty Oborniki po bramce Krzysztofa Jaroszyka zremisowali z NKS Niepruszewo 1:1.
- 11 maja 2002 r. piłkarze nożni Sparty Oborniki przegrali na wyjeździe w meczu o mistrzostwo IV ligi ulegli Drawie Krzyż Wielkopolski 2:1
- 11 maja 2003 r. w meczach o mistrzostwo B klasy Orkan Objezierze przegrał na wyjeździe z Concordią Murowana Goślina 5:0, a Rożnovia Rożnowo pokonała u siebie Złotych Złotkowo 6:0. Huragan Łukowo na wyjeździe pokonał Błękitnych Owińska 3:0.
- 11 maja 2006 r. komisja gospodarki rady powiatu obornickiego odbyła wyjazdowe spotkanie w Margoninie, gdzie m.in. zapoznała się z odnawialnymi źródłami energii zastosowanymi w kotłowniach budynków użyteczności publicznej
- 11 maja 2008 r. w meczach o mistrzostwo B klasy Orkan Objezierze pokonał u siebie 3:1 Suchary Suchy Las, a Tęcza Lulin przegrała na wyjeździe z LZS Obrowo 1:2
- 11 maja 2011 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jego członkami byli: Hanna Kniat – przedstawiciel Ośrodka Pomocy Społecznej, Agnieszka Molińska – przedstawiciel Ośrodka Pomocy Społecznej, Lidia Burzak – przedstawiciel Ośrodka Pomocy Społecznej, Barbara Słabolepsza -Rojna- przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Patrycja Brodzińska – przedstawiciel Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Katarzyna Szrama – przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji, Edward Mączyński – przedstawiciel Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu, Irena Woyda-Płoszczyca – przedstawiciel Przychodni Lekarza Rodzinnego „VITA”, Jolanta Kłosińska – przedstawiciel Przychodni Medycyny Rodzinnej „Vita-KK”, Grażyna Surma – przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Andrzej Bujalski – przedstawiciel Zespołu Kuratorskiego Służby Sądowej oraz Lidia Legawiec-Starosta – przedstawiciel Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej. Podczas spotkania Zespół ukonstytuował się – przewodniczącą wybrano Hannę Kniat, zastępcą została Barbara Słabolepsza-Rojna, a sekretarzem Lidia Burzak.
- 11 maja 2012 r. Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Tomasz Augustyn podpisał umowę na remont stacji uzdatniania wody w Maniewie. Prace w branży sanitarnej, budowlanej i elektrycznej zostaną wykonane przez Rosmosis – Wawrzyniak Sp. z o.o. Wartość podpisanej umowy wynosi 399.515,96 zł brutto. Inwestycja jest II etapem operacji, pt.: „Remont stacji uzdatniania wody w Maniewie, budowa sieci wodociągowej na trasie łączącej Maniewo z Gołębowem oraz rozbudowa rozdzielczej sieci wodociągowej z przyłączami – Nieczajna – Sepno” współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Planowana wartość dofinansowania całej operacji to ok. 677.000,00 zł.
- 11 maja 2013 r. piłkarki ręczne SKF KPR Sparta Oborniki pokonały KKS Polonia Kępno 37:21. Sparta zagrała w składzie: Adriana Celka – 7, Justyna Cieśla – 4, Urszula Filoda – 2, Joanna Gładecka – 7, Małgorzata Kochańska, Jagoda Linkowska – 3, Sandra Niedzielska – 2, Katarzyna Nowak – 3, Marzena Polanowska, Dominika Walkowiak – 4, Agata Wasiak – 4. Był to jednocześnie ostatni mecz sezonu 2012/2013 w którym to zespół z Obornik zajął 4 miejsce zdobywając w 18 meczach 22 pkt., odnotowując 11 zwycięstw i 7 porażek. Oborniczanki rzuciły 464 bramki tracąc ich 419. Najwięcej bramek dla Sparty zdobywały: Joanna Gładecka – 105, Adriana Celka 76.
- 11 maja 2013 zawodnicy Obornickiego Klubu Karate Shotokan brali udział aż w trzech turniejach karate , które odbyły się w Budapeszcie, Komornikach i Wągrowcu. Olga Chmielewska reprezentująca Polskę na Mistrzostwach Europy WKF (karate wszechstylowe) na Węgrzech startowała w konkurencji kata indywidualnego seniorek. Niestety tym razem po bardzo zaciętej walce przegrała w jednej z rund kwalifikacyjnych z Angielką Emmą Lucraft i nie zdobyła medalu. Za duży sukces trzeba uznać kwalifikację Olgi na te zawody, ponieważ Ministerstwo wsparło tylko pięciu najlepszych polskich zawodników wysyłając ich na Mistrzostwa Europy WKF. Na turniej Komorniki Cup wybrali się zawodnicy trenowani przez Wojciecha Blocha. Szesnastu reprezentantów obornickiego klubu walczyło w kategoriach wiekowych od 7 do 12 lat. W sumie zdobyli aż 20 medali w konkurencjach indywidualnych i drużynowych będąc najlepszym klubem zawodów. Złote medale: Monika Dmytruszyńska, Nikodem Januszak, Kacper Rodak, Marta Zydorczak, Kamil Nogaj, drużyna kata chłopców (Filip Kuźniak, Kacper Rodak, Kamil Nogaj), drużyna dziewcząt (Julia Wojciechowska, Marta Zydorczak, Magda Zydorczak). Srebrne medale: Julia Wojciechowska, Jakub Dykcik, Jakub Wróblewski, Tomasz Gazda, drużyna kata (Nikodem Januszak, Tomasz Gazda, Jakub Wróblewski). Brązowe medale : Krzysztof Dykcik, Hubert Plewa, Jakub Spychała, Magda Zydorczak, Julia Wojciechowska, Kacper Rodak, drużyny kata Krzysztof Dykcik, Jakub Dykcik, Michał Chudzicki oraz Gracjan Maciejewski, Jakub Spychała, Hubert Plewa.
- 11 maja 2013 r. w murach Szkoły Podstawowej nr 4 , pod patronatem burmistrza Tomasza Szramy odbył się Czwarty Otwarty turniej Sudoku. 80 uczniów (w trzech kategoriach wiekowych) przystąpiło do rozwiązywania kwadratów sudoku. Pięć zadań w grupie wiekowej 13 -16 lat okazało się małą przeszkodą i większość uczestników pokonała je bez trudu, w zaskakująco szybkim tempie. Natomiast w grupie dorosłych, jak skomentowali uczestnicy, zadania stanowiły wyzwanie. W oczekiwaniu na wyniki uczestnicy wzięli udział w warsztatach matematycznych. Jak co roku Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna przeprowadziła warsztaty z gier matematycznych, które cieszyły się dużym powodzeniem. W tym roku zaproponowano również zawodnikom udział w zajęciach decoupage. Pierwszy raz w czteroletniej historii przeprowadzono dogrywkę między potencjalnymi wicemistrzami w kategorii do lat 13 Wiktorią Wrembel a Michałem Łopatką. Z tej walki zwycięsko wyszła Wiktoria zdobywając tym samym tytuł Wicemistrza Sudoku. Laur pierwszeństwa w tej kategorii, a tym samym tytuł Mistrza przypadł Kacprowi Kolendo. Mistrzem Sudoku do lat 16 został Paweł Tomczak, Wicemistrzem Katarzyna Morańska, a trzecie miejsce zajęła Roksana Stroińska. W grupie powyżej lat szesnastu, jak co roku, do boju przystąpili nie tylko licealiści ale i rodzice młodszych uczestników. W tej kategorii walka była bardzo wyrównana. Mistrzem została Dagmara Jarmuż, Wicemistrzynią Anna Kryskowiak, a trzecie miejsce zajęła Ewelina Matelska.
- 11 maja 2015 r. Bibliotekę Publiczną odwiedził Paweł Beręsewicz. Pisarz urodził się w 1970 roku w Warszawie. Jest autorem powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci, a także tłumaczem i leksykografem. Od 2004 roku współpracuje z krakowskim wydawnictwem „Skrzat”. Nakładem tego wydawnictwa ukazała się między innymi seria książek o rodzinie Ciumków oraz powieść „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”. Od 2007 roku wydaję również w łódzkim wydawnictwie „Literatura”. Owocem tej współpracy są między innymi „Tajemnica człowieka z blizną”, „Kiedy chodziłem z Julką Maj” oraz „Wszystkie lajki Marczuka”. Jego książki były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane w prestiżowych konkursach literackich.
Paweł Beręsewicz spotkał się z najmłodszymi czytelnikami i ich rodzicami. Autor rozmawiał z dziećmi o swoich książkach, zadawał wiele pytań oraz odpowiadał na dociekliwe pytania najmłodszych. Uczestnikom bardzo podobało się spotkanie, a szczególnie picie z autorem kawki i herbatki „na niby”.
Spotkania autorskie dla czytelników należą do tradycji biblioteki, rozwijając pasje czytelnicze od najmłodszych lat.
- 11 maja 2016 r. odbył się odbiór końcowy urządzeń gimnastycznych STREET WORKOUT obok Zespołu Szkół przy ul. Obrzyckiej. Wśród zamontowanych urządzeń znalazły się m.in. drążki poziome, poręcze równoległe, drabiny, liny, kółka gimnastyczne. Wykonawcą inwestycji na kwotę ok. 19 tys. była firma Arsen Play z Czerwonaka.
Firma SODEX ze Złotnik zakończyła natomiast budowę boiska przy Zespole Szkół w Kiszewie.
W ramach prac powstało boisko z nawierzchni poliuretanowej o wymiarach 25×45. Zagospodarowano również otoczenie wokół, gdzie zamontowano ławki, kosze oraz piłkochwyty.
- 11 maja 2016 r. w Bibliotece Publicznej odbyło się ostatnie spotkanie w ramach Programu Czytelniczego „Maluch w świecie książki”, w którym uczestniczyły dzieci ze Żłobka Miejskiego w Obornikach.
Jak podkreślają panie z biblioteki: Dziękujemy za miłą współpracę i udział maluszków w zajęciach. Było nam bardzo miło. Pozdrawiamy Dyrekcje, Wychowawców, a także rodziców i kochane dzieci.
- 11 maja 2017 r. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku spotkali się z Jakubem Tokarzem – złotym medalistą Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro z 2016 roku oraz jego trenerką Renatą Klekotko. Podczas spotkania zaprezentowano sportowy dorobek Jakuba, pokazano drogę którą pokonał, aby zdobyć upragnione przez sportowców olimpijskie złoto. Sukcesy nie przychodzą łatwo, ale świetnie smakują – powiedział Jakub. Podczas spotkania, dzieci oglądały złoty medal, wiosło oraz oczywiście mogły pogłaskać psa, który jest członkiem sportowego teamu
-
11 maja 2019 r. piłkarze nożni Sparty Oborniki pokonali przed własną publicznością Błękitnych Wronki 5:0. Bramki w tym spotkaniu zdobywali: Łukasz Zenger – 3, Filip Trębacz, Krzysztof Schoen. Skład Sparty : Geier – Schoen, Jankowski, Michałowski, Bukowski, Cyranek, Kosmowski (82 min Kołakowski), Nowak (74 min Hnat), Zenger (70 min Goch), Trębacz (78 min Łuczek), Kowalik
- 11 maja 2019 r. na dziedzińcu Komendy Powiatowej PSP w Obornikach odbyła się wspólna uroczystość ochotniczych i zawodowych strażaków z okazji „Powiatowego Dnia Strażaka”.
Komendant Powiatowy PSP Sławomir Zdrenka wraz z Prezesem Zarządu OP ZOSP RP w Obornikach Krzysztofem Tomaszewskim przywitali przybyłych gości oraz podziękowali druhom za gotowość operacyjną, poświęcenie czasu i sił w służbie.
Po wystąpieniu nastąpiła ceremonia przekazania sztandaru dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Rożnowie. Ufundowanego przez:
Gminę Oborniki, reprezentowaną przez Burmistrza Obornik Tomasza Szramę
Halinę i Krzysztofa Ratajczaków
Firmę DENAR, reprezentowaną przez Właściciela Marka Dębińskiego
Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska”,
reprezentowaną przez Prezesa Wojciecha Bocha
Halinę i Stanisława Nogajów
Firmę Hydro-Service, reprezentowaną przez Ewę Kozak
Sabinę i Jacka Delikatnych
Jadwigę i Rafała Lupów
Zofię Kaczmarek
Pawła Witka
Justynę Nogaj
Bernadetę Peksę
Zygmunta Lewandowskiego
W trakcie oficjalnej części przyznano wyróżnienia, awanse, medale oraz najwyższe odznaczenia.
Brązową Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”:
asp. sztab. Macieja Krasowskiego
ogn. Juliana Szudrowicza
Stopień starszego ogniomistrza nadano
ogniomistrzowi Robertowi Protasewiczowi
ogniomistrzowi Piotrowi Ziemskiemu
Stopień młodszego ogniomistrza
starszemu sekcyjnemu Michałowi Andrzejewskiemu
starszemu sekcyjnemu Michałowi Burdzie
starszemu sekcyjnemu Rafałowi Martynkowi
starszemu sekcyjnemu Patrykowi Suszkowi
starszemu sekcyjnemu Alanowi Tasarzowi
Stopień starszego sekcyjnego
sekcyjnemu Piotrowi Burdzie
Stopień sekcyjnego
starszemu strażakowi Cezaremu Dorędzie
starszemu strażakowi Michałowi Obidowskiemu
Starszego strażaka
strażakowi Adriannie Zielińskiej
Za aktywny udział w działaniach ratowniczo – gaśniczych w minionym roku Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach starszy brygadier Sławomir Zdrenka wraz z Burmistrzem Obornik – Panem Tomaszem Szramą, Burmistrzem Rogoźna – Panem Romanem Szuberskim oraz Wójtem Ryczywołu – Panem Henrykiem Szramą wyróżnili listami gratulacyjnymi oraz drobnymi upominkami następujących druhów:
Z terenu gminy Oborniki
Druh Adam Dombrowicz – OSP Nowołoskoniec,
Z terenu gminy Rogoźno
Druh Daniel Mańkowski – OSP Gościejewo,
Z terenu gmina Ryczywół
Druh Leszek Najderek – OSP Lipa.
Za aktywny udział w tegorocznych eliminacjach szczebla gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach starszy brygadier Sławomir Zdrenka wraz z Burmistrzem Obornik – Panem Tomaszem Szramą, Burmistrzem Rogoźna – Panem Romanem Szuberskim wyróżnili listami gratulacyjnymi oraz drobnymi upominkami następujących druhów:
Druhna Julia Sajna – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowołoskońcu,
Druhna Karolina Królczyk – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Pruścach,
Druh Euzebiusz Rabsch – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogoźnie.
Na zakończenie uroczystości głos zabrali:
Przedstawiciel Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej kapitan Radosław Hurnik, a w imieniu samorządowców Starosta Obornicki Pani Zofia Kotecka.
Po apelu wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na tradycyjną strażacką grochówkę.
11 Maja
Słońce znajduje się w znaku Byka
Imieniny obchodzą: Franciszek, Tadeusz, Iga
Święta:
Polska, Żory- Święto Ogniowe
Osoby urodzone 11 maja odznaczają się silną wolą. Dążą do tego by się odosobnić od innych i stworzyć przedział. Potrafią kochać z poświęceniem i oddaniem. Najlepsza dla nich praca powinna być związana z chemią.
Urodzeni 11 maja: Justyna Bartoszewicz- aktorka, Katarzyna Klich- piosenkarka
Zmarli 11 maja: Maciej Kozłowski (2010)- aktor
1996- premiera filmu „Młode wilki”
Opracowanie: Krzysztof Nowacki