10.01.2025 r.

10.01.2025 r.

#kalendariumobornickie

Zdjęcie główne to finał WOŚP w roku 2009 🙂 

  • 10 stycznia 1919 – ogłoszono w powiecie obornickim stan wojenny

Rys. Maciej Markiewicz 

  • 10 stycznia 1937 r. w salce klasztorku odbył się coroczny obchód gwiazdkowy ochronki miejskiej w Obornikach

  • 10 stycznia 1939 r. wznowione zostały normalne zajęcia w szkolnictwie powszechnym i średnim wobec zakończenia „feryj” zimowych.

  • 10 stycznia 1939 r. w auli Szkoły Powszechnej w Obornikach odbyło się walne zebranie Koła Kobiecego LOOP w Obornikach. Na zebranie zaprosiła prezes Kruszkowa.

  • 10 stycznia 1939 r. w Sali Klosego odbyło się zebranie organizacyjne sekcji bokserskiej przy klubie sportowym Sparta w Obornikach. Po zagajeniu zebrania przez prezesa klubu Bogdana Guszczyńskiego p. Roter dał krótki pogląd na temat sportu sięgający czasów starożytnych, po czym przystąpiono do rejestracji członków. Do sekcji zapisało się 17 dość dobrze zaawansowanych na tutejszym terenie bokserów. Kierownikiem sekcji został Roter, a stroną techniczną zajął się Marian Zaporowski. Treningi bokserskie odbywały się w każdy poniedziałek w godz. 20-22.00 w auli szkoły powszechnej nr2. Zapisy cały czas przyjmował Wiesław Kramer sekretarz klubu Sparta.

Rok 2021 r. jest zatem 82 rocznicą utworzenia sekcji bokserskiej w Obornikach.

foto: mecz bokserski Olimpii Poznań rozegrany na stadionie w Obornikach 

  • 10 stycznia 2006 roku mł. bryg. Zbigniew Spychała mianowany został Komendantem Powiatowym PSP w Obornikach

  • 10 stycznia 2009 r. piłkarki ręczne SKF KPR Sparta Oborniki w meczu o mistrzostwo I ligi kobiet przegrały z MKS Sambor Tczew 24:23

  • 10 stycznia 2011 r. w Urzędzie Miejskim w Obornikach burmistrz Tomasz Szrama spotkał się z posłem Platformy Obywatelskiej Jakubem Rutnickim. Tematem spotkania były inwestycje planowane w gminie Oborniki na 2011 rok oraz możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych.

Poseł Rutnicki pomagał już gminie Oborniki, to właśnie dzięki jego inicjatywie powstało boisko do piłki nożnej, ze sztuczną nawierzchnią przy Szkole Podstawowej nr 2. Inwestycję realizowano wówczas z programu „Blisko Boisko”.

Burmistrz Tomasz Szrama liczy na współpracę z posłem Rutnickim i jego pomoc w pozyskiwaniu kolejnych środków, dzięki którym będzie można realizować nowe inwestycje.

  • 10 stycznia 2016 r. Zakończył się XXIV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oborniczanie zebrali rekordową sumę 101.265 złotych!!! Mieszkańcy okazali wielkie serce podczas licznych kwest, licytacji oraz oddanej tego dnia krwi. Pieniądze w tym roku zostaną przeznaczone na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

Finał akcji odbył się tradycyjnie w hali Obornickiego Centrum Sportu przy ulicy Obrzyckiej. Jak co roku dla gości zostały przygotowane liczne atrakcje muzyczne i taneczne. Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyły się zajęcia artystyczne, kulinarne i naukowe. Nie zabrakło również wsparcia służb ratowniczych, strażaków i straży miejskiej. Zwieńczeniem całodziennej akcji było tradycyjnie Światełko do nieba, które rozjaśniło niebo nad miastem.

Organizatorem imprezy był Obornicki Ośrodek Kultury, przy którym działał sztab pod dowództwem Zygmunta Dyczkowskiego i Adama Krasickiego.

  • 10 stycznia 2019 r. W bibliotece odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Obornikach w ramach cyklu imprez związanych z obchodami 100-nej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i skierowany był do szkół średnich z powiatu obornickiego.

Młodzież reprezentująca cztery szkoły średnie odpowiedziała na kilkadziesiąt pytań związanych z Powstaniem Wielkopolskim.
Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie:
Krzysztof Nowacki – przewodniczący, Angelika Pilarska, Błażej Cisowski, Ewa Jankowiak, Anita Nochowicz-Pietz – koordynator konkursu.

Wyniki konkursu:
I miejsce: Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie w składzie: Aleksander Rumatowski, Martyna Jezierska, Krystian Ściepura,
II miejsce: Liceum Ogólnokształcące im. Przemysława II, w składzie: Karolina Królczyk, Dominik Romanowski,
III miejsce: Zespół Szkół im. Tadeusza Kutrzeby w Obornikach w składzie: Mikołaj Dabrowicz, Hubert Masiera, Jakub Pospieszny,
IV miejsce: Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Obornikach w składzie: Kornelia Okoniewska, Martyna Kubiak, Eliasz Szczepski.

Wszyscy uczestnicy międzyszkolnej rywalizacji zostali nagrodzeni książkowymi upominkami, a reprezentacje trzech najlepszych szkół otrzymały bony pieniężne na zakup książek do szkolnych bibliotek. Fundatorami nagród są: Starostwo Powiatowe w Obornikach, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Obornikach, Agnieszka Katarzyna Balcerowiak oraz Wydawnictwo Poznańskie.

Ważnym wydarzeniem podczas podsumowania konkursu było przekazanie na rzecz biblioteki pamiątkowego portretu głównego dowódcy powstania – generała Józefa Dowbora Muśnickiego.
– Będzie to dobre uzupełnienie trwającej jeszcze w bibliotece wystawy „Oborniczanie w Powstaniu Wielkopolskim”. Trzeba dodać, że pomysłodawcą przekazania portretu jest były starosta obornicki – pan Adam Olejnik – powiedział przekazujący dar wicestarosta Waldemar Cyranek.

 

  • 10 stycznia 2019 r. bibliotece odbył się kolejny wykład poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu. Tym razem prezentowane były zagadnienia związane z udziałem oborniczan w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919, wyzwoleniem Obornik oraz udziałem kompanii obornickich w walkach o Chodzież, Czarnków, Budzyń, Wronki i Lwówek. Wykład prowadził Krzysztof Nowacki.
    Krzysztof Nowacki – historyk, regionalista, autor kilkudziesięciu artykułów poświęconych historii regionu, twórca wielu wystaw historycznych, redaktor Obornickich Zeszytów Historyczno- Kulturalnych

10 Stycznia

Słońce znajduje się w znaku Koziorożca

Imieniny obchodzą: Ada, Gabriela, Wilhelm

Święta:

Benin- Święto Suwerenności Narodowej

Kościół katolicki: Rocznica Poświęcenia Katedry w Drohiczynie

Osoby  urodzone 10 stycznia wierzą w siebie i działają na własną rękę. Życie nie szczędzi im goryczy. Nie lubią za bardzo okazywać swych czułości. Zmiany w jego życiu może przynieść przeprowadzka.

Urodzeni 10 stycznia: Maciej Silski- piosenkarz, Sarah Shahi- aktorka

Zmarli 10 stycznia: Tadeusz Szymków (2009)- aktor

1938- Jan Kiepura wystąpił po raz pierwszy w nowojorskiej Metropolitan Opera

Opracowanie: Krzysztof Nowacki