07.07.2022 r.

07.07.2022 r.

#kalendariumobornickie 

Zdjęcie główne to drużyna Metalplastu Oborniki w sezonie 1998/99 😉

 • 7 lipca 1936 r. harcerki z Obornik wyjechały na czterotygodniowy obóz do Stobnicka.

 • 7 lipca 1937 r. odbyło się w Sali Klosego plenarne miesięczne zebranie KS Sparta.

 • 7 lipca 1939 r. do Obornik przyjechał Wielki 4 masztowy Cyrk i zwierzyniec Francescco. Cyrk w mieście zatrzymał się na 3 dni. Cyrk ten znany był w Polsce z filmu dźwiękowego Pałac na kółkach. Wraz z Cyrkiem do Obornik przyjechało aż 50 osób do jego obsługi, 10 własnych wagonów kolejowych, własną elektrownię i traktory.  

Plac na którym rozstawiał się Cyrk 

 • 7 lipca 1995 r. w Obornickim Ośrodku Kultury odbył się koncert Gus’a Eyre, brytyjskiego pieśniarza i misjonarza zarazem, który grał i śpiewał głównie w stylu cuntry.

 • 7 lipca 2005 r. , około godzin południowych, w budynku na ulicy Piłsudskiego 3 w Obornikach wybuchł pożar.

 • 7 lipca 2007 r. w Kiszewie koło Obornik odbył się trzeci już Motopiknik. Imprezę tę po raz kolejny zorganizował pan Piotr Bukowski, konstruktor i właściciel Monster Trucka, który był główną, ale nie jedyną atrakcją tegorocznego Motopikniku.

 • 7 lipca 2012 r. około godziny 11.20 na wysokości miejscowości Bogdanowo doszło do wypadku,  w którym mogło zginąć ponad trzydzieści osób. Trzydziestosześcioosobowa grupa osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami w tym dniu jechała do Jarosławca pojazdem firmy „Woliński Travel” na wczasy rehabilitacyjne.  

 • 7 lipca 2012 r. Burmistrz Obornik Tomasz Szrama powołał sztab kryzysowy. Działanie to było wynikiem wypadku autobusu wycieczkowego, który rozbił się tego dnia w Bogdanowie. Burmistrz, który przybył na miejsce wypadku wraz ze starostą obornickim natychmiast zaoferował pomoc poszkodowanym. Wszystkich pasażerów po wydostaniu z autobusu przewieziono na teren Obornickiego Ośrodka Kultury, gdzie zaczekać mogli na autobus zastępczy, wysłany przez organizatora wyjazdu.

 

 • 7 lipca 2013 r. na obornickich Łazienkach zagrał zespół Tobiasza Gotfryda z wokalistką znaną z programu „Mam talent” – Anią Polowczyk. Prócz tego najmłodsi mogli miło spędzić czas w miasteczku zabaw. Sporym powodzeniem cieszyły się też rejsy kajakiem po Wełnie. Pogoda dopisała, by nad rzeką w centrum Obornik piknikowo i muzycznie spędzić niedzielne popołudnie. Przed nami jeszcze siedem takich spotkań.

 • 7 lipca 2015 r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Obornikach odbyła się XII sesja Rady Miejskiej.

Podczas posiedzenia przedstawiono sprawozdanie Burmistrza oraz poszczególnych komisji z prac w okresie między sesjami. Radni mogli kierować swoje zapytania do przedstawicieli Zarządu, Rady Powiatu Obornickiego oraz zaproszonych gości.

Podczas obrad radni przyjęli m.in. projekty uchwał w sprawie włączenia Publicznego Przedszkola od Zespołów Szkół w Kiszewie i Rożnowie, utworzenia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chrustowie, Maniewie, Objezierzu.

 • 7 lipca 2019 r. , sala Domu Kultury w Objezierzu wypełniła się po brzegi melomanami oraz fanami muzyki klasycznej. Wszystko za sprawą niezwykłego koncertu w wykonaniu najlepszych polskich solistów młodego pokolenia. Polish Soloists String Orchestra, której korzenie pochodzą z Piły, zaserwowała publiczności muzyczną ucztę, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci.

Cudowna atmosfera, pełna sala z maksymalną ilością dostawionych miejsc, a na bis odśpiewane przez publiczność sto lat dla kontrabasisty Jacka Karwana – tak wspominają koncert młodzi wirtuozi.

7 Lipca

Słońce znajduje się w znaku Raka

Imieniny obchodzą: Benedykt, Józef, Lucjan, Piotr

Święta:

Nepal- Urodziny Króla Gyanendry

Tanzania- Dzień Przemysłu

Wyspy Salomona- Święto Niepodległości

Osoby urodzone 7 lipca posiadają duże ambicje życiowe. Osoby te są bystre, zdolne, dobroduszne i uprzejme. Odznaczają się wielką wytrwałością i zaciętością. Największą wadą jest zazdrość.

Urodzeni 7 lipca: Krzysztof Lijewski – piłkarz ręczny, Krzysztof Skiba – muzyk zespołu Big Cyc

Zmarli 7 lipca: Giovanni Viola (2008)- piłkarz

2000- rozpoczęła nadawanie MTV Polska

Opracowanie: Krzysztof Nowacki