05.12.2023 r.

05.12.2023 r.

#kalendariumobornickie 

Zdjęcie główne to finał akcji Kartka do Świętego Mikołaja w roku 2005 🙂 

 • 5 grudnia 1844 Antoni Małecki patron Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach, uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Berlińskim.

 • 5 grudnia 1936 r. w obecności Starosty Jana Kozłowskiego i przedstawicieli Komitatu Pomocy Bezrobotnym nastąpiło otwarcie kuchni bezpłatnej. Kuchnia ta wydawać miała codziennie 480 dzieciom śniadania i treściwe obiady. Po za kuchnią Komitet wydał 140 rodzinom ustalone porcje chleba i mięsa. Węgiel otrzymają bezrobotni w końcu bieżącego tygodnia, a w kolejnym mydło.

 • 5 grudnia 1937 r. odbyło się zebranie instrukcyjno – propagandowe dla członków Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Mężów w Obornikach dla kierownictw Oddziałów z okolic Obornik i zaproszonych przedstawicieli tych parafii z okolic Obornik, w których nie zostały jeszcze założone oddziały KSM.

 

 • 5 grudnia 1954 r. odbyły się pierwsze wybory do rad narodowych w PRL. Oczywiście wybory nie były wolne a ustawione, tak aby aparat partyjny mógł ustawić w radach swoich zaufanych i sprawdzonych ludzi. 

1000 lecie państwa polskiego

 • 5 grudnia 1971 r. urodził się Tomasz Szrama. Nauczyciel, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach, Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, a od 2010 r. Burmistrz Obornik. Autor i współautor podręczników i ćwiczeń do chemii dla gimnazjalistów. Dzięki jego staraniom uzyskano sprzęt do Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej, który został utworzony w Szpitalu Powiatowym w Obornikach. Od pokoleń związany z ziemią obornicką. Jest miłośnikiem teatru i filmów kultowych. Interesuje się turystyką, krajoznawstwem i sportem.

 

 • 5 grudnia 2004 r. na Rynku w Obornikach odbył się finał akcji Kartka do Świętego Mikołaja

 • 5 grudnia 2005 r.  na zaproszenie Michała Manickiego dyrektora Szpitala Kardiologicznego w Kowanówku odbyło się spotkanie w sprawie rewitalizacji kolejnego skrzydła tego obiektu. W spotkaniu uczestniczyli m.in. doktor Marcin Daniel i wicemarszałek Józef Lewandowski.

 • 5 grudnia 2005 r. na Rynku w Obornikach odbył się finał akcji Kartka do Świętego Mikołaja

 • 5 grudnia 2006 r. na Rynku w Obornikach odbył się finał akcji Kartka do Świętego Mikołaja

 • 5 grudnia 2007 r. na Rynku w Obornikach odbył się finał akcji Kartka do Świętego Mikołaja

 • 5 grudnia 2008 r. na Rynku w Obornikach odbył się finał akcji Kartka do Świętego Mikołaja

 • 5 grudnia 2009 r. piłkarki ręczne SKF KPR Sparta Oborniki w meczu p mistrzostwo I ligi kobiet pokonały u siebie Handball Szczecin 36:28. W pierwszym meczu obu drużyn Pogoń pokonała Spartę i zajmując wyższe miejsce w tabeli była faworytem sobotniego spotkania. Oborniczanki jednak szybko pokazały kto będzie w sobotę rządził na boisku i tylko raz w tym meczu przegrywały zaraz w pierwszej minucie 0:1. Potem było już tylko lepiej i po trafieniach Cieśli, Celki i Gładeckiej Sparta w 10 min meczu prowadziła 8:3. Niestety w końcówce pierwszej połowy szczypiornistki Sparty rozegrały kilka chaotycznych akcji i Pogoń do przerwy przegrywała tylko dwoma bramkami 16:14. Początek drugiej połowy także należał do zawodniczek ze Szczecina, które doprowadziły nawet do remisu. Jednak w 19 min drugiej połowy wszystko wróciło do normy i Sparta prowadziła 27:23. Końcówka meczu także należała do oborniczanek które chciały nie tylko wygrać, ale także różnicą bramek większą niż 6 aby w dwumeczu być lepszym od Pogoni. Ta sztuka się udała i po bramkach Niedzielskiej, Sparta pokonała Pogoń 36:28.

Sparta: Joanna Olenderek, Dominika Walkowiak 1, Urszula Filoda 4, Sandra Niedzielska 2, Anna Żołyniak 1, Agata Bonk 4, Justyna Cieśla 7, Joanna Gładecka 6, Adrianna Celka 11.

 • 5 grudnia 2009 r. na obornickim rynku, odbył się po raz VII Finał akcji Kartka do Św. Mikołaja. Dzieci z gminy Oborniki obdarowane zostały masą prezentów. Na wielkich przyczepach zgromadzono wszystkie upominki.  W tym roku – udało się dzięki hojności sponsorów: firm i osób prywatnych spełnić prawie 700  marzeń dzieciaków. Mikołajami mogli poczuć się także rodzice, którym dano możliwość indywidualnego zrealizowania często iście fantazyjnych życzeń dzieci. Świąteczny, obornicki rynek odwiedziło mnóstwo dzieci. By umilić im czas oczekiwania na wyniki losowania Mikołaj rozdawał maluchom słodycze i drobne upominki. Jak co roku ustawiony był także kramik z dużym wyborem świątecznych gadżetów i loterią dla spóźnialskich ze wspaniałymi nagrodami. O atmosferę podczas finału dbali także nasi mali wykonawcy: zespół Pleciuga, oraz teatrzyk działający przy OOK.

 • 5 grudnia 2012 r. odbył się odbiór  końcowy remontowanego chodnika wzdłuż ul. Obrzyckiej  w Obornikach. Realizowana inwestycja, o wartości 27.277,49 zł brutto  zakładała wymianę nawierzchni chodnika na nową kostkę brukową. Wykonawcą robót był Zakład Brukarski Wacław Brzoska z Obrzycka.  Inwestycja ta została wykonana dzięki współpracy Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miejskiego.

W odbiorze uczestniczyli  burmistrz Tomasz Szrama, starosta Adam Olejnik przedstawiciele Urzędu Miejskiego oraz inspektor nadzoru.

 • 5 grudnia 2012 r. Burmistrz Obornik Tomasz Szrama podpisał umowę na  dostawę i montaż składanego lodowiska sezonowego w ramach programu „Biały Orlik” przy ul. Obrzyckiej 88 w Obornikach. Wykonawcą inwestycji na kwotę 802.944,00 zł brutto jest firma Budowa Lodowisk TOL z Warszawy.

Zamówienie polegać będzie na instalacji lodowiska mobilnego o wymiarach tafli 20×40 m. Na to przedsięwzięcie gmina otrzymała dofinansowanie  z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 50 % kosztów kwalifikowanych wykonanego lodowiska. Ogólnodostępne lodowisko stanie na terenie kompleksu sportowego, powstałego w ramach programu „Moje Boisko-Orlik 2012”.

 

 • 5 grudnia 2015 r. piłkarze ręczni SKF KPR Sparta Oborniki w meczu o mistrzostwo II ligi przegrali z MKS Zagłębie Lubin 24:23

 • 5 grudnia 2017 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Maniewie dzieci czekały na gościa specjalnego- św. Mikołaja.

Wspólne zabawy dla dzieci od pierwszej do trzeciej klasy, warsztaty plastyczne związane z Mikołajem, zabawy, oglądanie filmów a następnie wspólna kolacja w gronie rówieśników.

Największe atrakcje czekały na dzieci po godzinie 23:00. Zbudziły się pukaniem do okien i okrzykami z zewnątrz. Niektóre szczęśliwe, niektóre troszkę mniej, jednak wszystkie wyszły z nauczycielami, aby poszukać Mikołaja na dworze.

Był też pokaz sztucznych ogni, a rano odbyło się nabożeństwo w kościele św. Mikołaja w Maniewie.

Dzieci ze wszystkich klas osobiście poznały Mikołaja od którego dostały prezenty. Po krótkiej uroczystości wszyscy wrócili do swoich normalnych zajęć.

 • 5 grudnia 2018 r. odbyła się w Poznaniu uroczysta gala podsumowująca II edycję konkursu organizowanego jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, pt. „Wielkopolska – moja duma”. Tegoroczny temat to „Przez Wielkopolską wieś – skarby architektury”. Konkurs adresowany był do mieszkańców Wielkopolski w wieku 50+, a zadaniem było wykonaniu pracy plastycznej dowolną techniką malarską lub rysunkową.

Z powiatu obornickiego wyróżnienia otrzymały: Janina Dreger z Parkowa, Wiesława Drożdż z Kowanówka oraz Ewa Sundmann-Stroińska z Obornik. Laureatką drugiego miejsca w konkursie została oborniczanka Maria Kasperczak, która namalowała kościół w Łukowie. Wyróżnienia wręczała Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

W drugiej części gali nastąpiło wręczenie nagród w konkursie zorganizowanym przez Departament Edukacji i Nauki  dla nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych oraz nauczycieli bibliotekarzy publicznych bibliotek pedagogicznych pod nazwą „Warto wiedzieć, warto zobaczyć”, również pod hasłem  „Przez Wielkopolską wieś – skarby architektury”. Wyróżnienie w tym konkursie otrzymała kierownik Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Obornikach – Beata Łukasiewicz-Lorent, natomiast laureatem trzeciego miejsca został pracownik tejże placówki Bartosz Nowicki za scenariusz „Chludowo – panorama wsi na przestrzeni dziejów”.

Nagrody wręczyła Elżbieta Leszczyńska – Wielkopolski Kurator Oświaty oraz Dyrektor Departamentu  Edukacji i Nauki Dorota Kinal.

5 Grudnia

Imieniny obchodzą: Bartłomiej, Gerald, Krystyna

Słońce znajduje się w znaku Strzelca

Imieniny obchodzą: Bartłomiej, Gerald, Krystyna

Święta:

Haiti- Święto Odkrycia Haiti

Tajlandia- Urodziny Króla, Dzień Ojca

ONZ- Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Osoby urodzone 5 grudnia cenią sobie wolność i niepodległość osobistą. Bardzo trudno określa się ich prawdziwą naturę. Posiadają niezwykłą intuicję. Ich życie jest bardzo aktywne, pełne przygód i wyzwań. Często żyją z dala od innych.

Urodzeni 5 grudnia: Keri Hilson- piosenkarka, Mikołaj Grabowski- aktor

Zmarli 5 grudnia: Cezary Leżeński (2006)- pisarz

1999- powstała platforma telewizyjna Cyfrowy Polsat

Opracowanie: Krzysztof Nowacki