Aktualności

Ciężkie walki o Oborniki

Ciężkie walki o Oborniki

Trzy ciężkie dni trwały w 1945 roku walki o wyzwolenie Obornik. Zniszczeniu uległy cztery czołgi Armii Radzieckiej, a śmierć poniosło 20 żołnierzy. 21 stycznia 1945 roku, władze niemieckie stacjonujące w mieście na wieść o nadciągającym froncie i wyzwalaniu kolejnych miast w Wielkopolsce, wraz z ludnością opuściły miasto.

W Obornikach został tylko oddział, który miał bronić miasta przed armią radziecką. 20 stycznia wyzwolona została Murowana Goślina, a 23. Rogoźno. W tym czasie rozpoczęły się walki o oswobodzenie Obornik. Pierwsze oddziały radzieckie, wraz z czterema czołgami dotarły na przedmieścia Obornik od ulicy Łukowskiej w nocy z 21 na 22 stycznia. Niestety złe rozpoznanie oraz zbyt mała liczba żołnierzy spowodowały klęskę uderzenia. Sukcesem zakończył się dopiero drugi atak przeprowadzony równocześnie z dwóch stron od Murowanej Gośliny i od Kowanówka, gdzie stacjonowała duża liczba żołnierzy. Zacięte walki zakończyły się w nocy z 24 na 25 stycznia 1945 roku. Oprócz dużych zniszczeń na ulicy wówczas Łukowskiej, a dziś Powstańców Wielkopolskich, zniszczeniu uległy kamienice przy ul. Lupowej, oraz wieża kościoła ewangelickiego ( dziś kościół pod wezwaniem Św. Józefa).

W piątek, 23 stycznia Burmistrz Obornik Tomasz Szrama wraz z Starostą Adamem Olejnikiem oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Drewiczem uczcili pamięć poległych wówczas żołnierzy składając kwiaty pod pomnikiem Bohaterów II wojny Światowej.