15.04.2024 r.

15.04.2024 r.

Zdjęcie główne to drużyna piłkarzy ręcznych po jednym z turniejów w Niemczech

 

  • 15 kwietnia 1937 na stadionie w Obornikach rozpoczął się kurs wychowania fizycznego kobiet dla wszystkich żeńskich organizacji, oraz dla niezrzeszonych. Zajęcia obejmowały wychowanie fizyczne, lekką atletykę, gry zespołowe, łucznictwo i odbywały się w poniedziałki i piątki od 18.30 do 20.00, a w niedzielę od 7.00 do 8.30. Kurs prowadziła powiatowa instruktorka wychowania fizycznego Anna Urbaniakówna.

 

  • 15 kwietnia 1937 r. odbyła się dla wszystkich głosów „Dźwięku” trzecia lekcja zasad muzyki.

 

  • 15 kwietnia 1939 r. 25 lecie pracy zawodowej obchodził Mieczysław Łukanowski. Urodzony w 1896 r. po zdaniu egzaminów czeladniczych pracował w większych ośrodkach przemysłowych Niemiec. W 1916 r. bierze udział w I wojnie światowej. W 1919 r. bierze czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim na terenie inowrocławskiego. W 1923 r. usamodzielnił się prowadząc w Obornikach fabrykę mebli. Łukanowski był prezesem Bractwa Kurkowego, oraz członkiem rady parafialnej i Powiatowego Komitety Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Obronnego. Przez 6 lat był prezesem Towarzystwa Powstańców i Wojaków, członkiem rady miejskiej przez 3 kadencje, oraz dwukrotnie wybierany był na zastępcę burmistrza Obornik.

 

  • 15 kwietnia 1946 – uruchomienie kina ,,Muza” które znajdowało się w byłym hotelu Klosego. Kinem z 250 miejscami siedzącymi zarządzała Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska. W latach 1964 – 1965 kino otrzymało nowoczesny ekran panoramiczny oraz potrzebny sprzęt do wyświetlania filmów szerokoekranowych.

 

  • 15 kwietnia 1985 r. Zasadniczej Szkole Zawodowej w Obornikach wręczono sztandar oraz nadano imię Generała Tadeusza Kutrzeby.

 

  • 15 kwietnia 1997 r. w hali Szkoły Podstawowej nr 4 w Obornikach odbył się finał wojewódzki szkół średnich w piłce ręcznej. Oborniczanie z LO w Obornikach wygrali swoje wszystkie mecze, a w decydującym pojedynku pokonali ZSZ nr 1 z Poznania 23:11. Licealiści to w większości zawodnicy szczypiorniaka z Obornika, a w meczach finałowych prowadził ich Janusz Kurowski. Drużyna zagrała w składzie: Maciej Wtorek, Maciej Dmytruszyński, Jarosłąw Klak, Marek Arciszewski, Tomasz Witaszak, Mieszko Kaczor, Przemysław Szymkowski, Robert Fraska, Michał Klak, Michał Pietrzak, Albert Mokrzycki, Marcin Majchrzak.

 

  • 15 kwietnia 2015 r. na stadionie przy ulicy Objezierskiej w Obornikach rozegrany został półfinał Pucharu Polski Strefy Poznańskiej.  Grająca na co dzień w IV lidze Sparta Oborniki miała okazję zmierzyć się z Lechem II Poznań.

Przy pięknej pogodzie i dobrej frekwencji na trybunach, kibice obejrzeli dobre widowisko oraz dwie bramki. Niestety dobra postawa podopiecznych trenera Mariusza Drewicza nie wystarczyła, żeby pokonać trzecią drużynę III ligi Wielkopolsko – Kujawsko Pomorskiej i uległa Kolejorzowi 2:0. Rywale w swoim składzie mieli dwóch zawodników trenujących pod okiem trenera pierwszego zespołu Lecha Macieja Skorży, byli to Mateusz Lis i Antonijs Cernomordijs.

Sparta pierwszą bramkę straciła w 32 min. meczu, a jej strzelcem był Wikto Witt. Tuż przed przerwą wyrównać mógł Słowik, jednak przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem Lecha. W 50 min. meczu Lechici podwyższyli na 2:0 po bramce Jakuba Zagórskiego. Po mimo kilku dogodnych sytuacji oborniczanom nie udało się zdobyć bramki i tym samym zakończyli swoją tegoroczną przygodę z Pucharem Polski.

Skład Sparty: Wojciechowski- Michałowski, Jankowski, Maciejewski, Kaźmierczak- Kosmowski, Sołowiej, Cyranek ( Dobrzyński 81′), Barabasz ( Oczkowski 70′), Trębacz- Panowicz

Lech: Lis – Orłowski (46. Zagórski, 55. Szczupakowski), Cernomordijs, Dejewski, Szubertowski – Gawron (46. Woźniak), Witt – Juchacz, Rymar (73. Fjodorovs), Fontowicz – Gładosz

  • 15 kwietnia 2015 r. w Bibliotece Publicznej odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Biblioteczny Kącik Malucha”. Spotkania przeznaczone są dla dzieci poniżej piątego roku życia z opiekunami. Mają służyć obcowaniu z literaturą od najmłodszych lat. Tym razem dzieci poznały wiersz Juliana Tuwima „Słoń Trąbalski” i jedno z opowiadań o „Elmerze słoniu w kratkę”. Maluchy brały czynny udział w zajęciach odpowiadając na trudne zagadki i pytania, a potem wspólnie z rodzicami wyklejały Elmera.

15 Kwietnia

Słońce znajduje się w znaku Barana

Imieniny obchodzą: Anastazja, Cezary, Olimpia

Święta:

Międzynarodowy Dzień Kombatanta

Światowy Dzień Pracy Socjalnej

Światowy Dzień Trzeźwości

Osoby urodzone 15 kwietnia zostaną wyróżnione w swym życiu. Czasami odznaczają się umiejętnościami artystycznymi. W uczuciach są namiętni i otwarci. Lubią panować nad innymi. Ich entuzjazm może się z czasem przerodzić w fanatyzm.

Urodzeni 15 kwietnia: Agnieszka Różańska- aktorka, Amy Diamond- piosenkarka

Zmarli 15 kwietnia: Iwa Młodnicka (1997)- aktorka

1983- otwarto Tokyo Disney Resort