
Dzień Myśli Braterskiej
Luty to szczególnie ważny miesiąc dla harcerzy, 22 lutego bowiem harcerze i skauci na całym świecie obchodzą dzień urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden-Powella i jego żony Olave Baden-Powell. Dzień ten nazwany został Dniem Myśli Braterskiej (DMB).
Sir Robert Stephenson Smyth Baden – Powell to najważniejsza postać w historii skautingu. Nazwany Naczelnym Skautem Świata był twórcą wciąż prężnie rozwijającego się ruchu. W 1908 wydał podręcznik skautingu „Skauting dla chłopców”. Zainteresowanie z jakim spotkała się książka spowodowała, iż Baden-Powell w 1910 zrezygnował ze służby wojskowej jako generał armii brytyjskiej i całkowicie poświęcił się skautingowi. W tamtych latach organizacja skautowa w Wielkiej Brytanii liczyła już 100 tys. członków. Według Baden-Powella skauting powinien być szkołą wychowania obywatelskiego w kontakcie z przyrodą, powinien uzupełniać naturalne luki wychowania szkolnego przez rozwijanie charakteru, zdrowia i sprawności jednostki oraz jej wartości społecznej w codziennej służbie. Pytany o źródła idei przyznawał, że zawarł w niej nie tylko własne pomysły, ale jako wzór posłużyły zwyczaje różnych narodów i ludów oraz koncepcje filozofów i uczonych, a nawet reguły średniowiecznych zakonów.
Idea ustanowienia święta zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 w Stanach Zjednoczonych. To dzięki Naczelnemu Skautowi Świata skauci z całego globu od ponad stu lat nawiązują ze sobą i ze światem przyjazne więzi. Dzień Myśli Braterskiej pokazuje, że nie zależnie od organizacji do której należą oraz skąd pochodzą wszyscy są częścią jednej rodziny a wszelkie podziały są tylko pozorne.
22 luty to święto przyjaźni. Harcerze z tej okazji przesyłają sobie kartki pocztowe z życzeniami, nawiązują kontakty z organizacjami skautowymi działającymi w Polsce i na całym świecie. Spotykają się przy ogniskach i na uroczystych zbiórkach. Tradycją jest uczestniczenie w zajęciach szkolnych w mundurach. Podczas obchodów DMB skauci szczególnie zwracają uwagę na tradycje i symbole ich łączące. Okrąg w którym zasiadają jest podkreśleniem równorzędności całej społeczności. Ognisko, znajdujące się w centrum ma na celu bratać, ogrzać, wyciszyć, zapewnić bezpieczeństwo, dostarczyć światła. Do takiego ognia każdy ma równy dostęp. Jako symbol braterstwa uznawany jest również węzeł płaski-łączący dwie liny- tak jak węzeł splata dwie liny, tak dwie osoby na przywitanie splatają swoje dłonie.
Oborniccy członkowie ZHP zaczęli przygotowania do świętowania już z końcem stycznia. W związku z pandemią w tym roku wszystko musiało odbyć się zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami a więc mniej hucznie niż w poprzednich latach. Gawędy o istocie Dnia Myśli Braterskiej, przygotowywanie kartek z życzeniami oraz planowanie wspólnego świętowania były priorytetem w ich spotkaniach. Jako uczczenie tego wyjątkowego dnia harcerze wzięli udział w wielu inicjatywach i propozycjach programowych Hufca ZHP Szamotuły. 20 lutego na terenie Obornik odbyła się gra terenowa z pozostawionymi w postaci kodów QR zadaniami, następnie harcerze w kameralnym składzie spotkali się na sali gimnastycznej w ZSZ im T. Kutrzeby na wspólnym świętowaniu. Tradycją w ten dzień wśród obornickich harcerzy jest konkurs wiedzy o Dniu Myśli Braterskiej- zwycięzca przez kolejny rok szczyci się noszeniem na mundurze specjalnego wyróżnienia. Wspólny czas członkowie ZHP spędzili na słuchaniu gawęd o braterstwie, odwadze i harcerskich ideałach, rozmowach, wymianie doświadczeń oraz śpiewaniu.
Z okazji minionego Dnia Myśli Braterskiej harcerze oborniccy przesyłają życzenia cudownych chwil, niezapomnianych przeżyć oraz niesłabnących więzi dla wszystkich mieszkańców Obornik. Czuwaj!
Autor: dh Magdalena Chorążyczewska-Ruta