
25.03.2025 r.
Zdjęcie główne to Sparta Metalplast w sezonie 1994/1995. Kadra zespołu wyglądała wówczas następująco: Marcin Boch, Zbigniew Chudzicki, Sławomir Dukat, Sławomir Haraj, Mariusz Henik, Marian Kluczyński, Tomasz Konitz, Wojciech Konitz, Leszek Mikołajczak, Jacek Okpisz, Dariusz Pytlak, Maciej Pytlak, Stanisław Szwed. Rezerwowi zawodnicy: Artur Machaczka, Paweł Młodożyński, Rafał Nogalski, Dobiegniew Ostrowski, Witold Żuromski, Łukasz Paluszek, Krzysztof Sztuba, Paweł Szymanek. Opiekę medyczną sprawował Eugeniusz Gacek.
- 25 marca 1937 r. w Sali Bractwa Kurkowego w Obornikach odbyło się obdarowanie 300 dzieci w wieku przedszkolnym „Święconym” składającym się z: 1 strucla, 2 jajek, ½ funta kiełbasy i 1 funta cukru. Fundatorem „Święconego” było stowarzyszenie Rodzina Policyjna. Na uroczystość przybyli Starosta Jan Kozłowski, Komendant Powiatowy Policji Państwowej W. Targowski z małżonką i ks. Proboszcz Szymański
- 25 marca 1946 r. aresztowani zostali czterej harcerze w wieku od 16 – 18 lat którzy w akcie protestu zamalowali symbole radzieckie na budynkach służby bezpieczeństwa, oraz na pomniki przyjaźni polsko – radzieckiej który znajdował się na skwerze przy Szkole Podstawowej nr. 2 w Obornikach. Harcerze którzy brali udział w akcji to: Jerzy Chremnpiński zamieszkały na ulicy Dworcowej 63, Bronisław Kuligowski zamieszkały na ulicy Kopernika 17, Marian Gaertner ulica Dworcowa 7, Henryk Konieczny. Po śledztwie prowadzonym przez służbę bezpieczeństwa w Obornikach, sąd wojskowy w Poznaniu skazał na 6 miesięcy więzienia Bronisława Kuligowskiego, Henryka Koniecznego, Henryka Andrzejewskiego i Mariana Geartnera. Co dziwne, Jerzy Chrempiński uwolniony został od kary i oddany pod dozór matki. Pozostałym na poczet kary zaliczono okres przebywania w więzieniu w Poznaniu, przy ulicy Młyńskiej. Cała czwórka zwolniona została z więzienia we Wronkach, gdzie odbywali karę, dopiero 24 września 1946 r.
- 25 marca 1992 r. w Święto Zwiastowania NMP zamontowano nowy zegar wybijający pełne godziny i połówki na wieży zabytkowego kościoła Św. Bartłomieja w Objezierzu. Zegar wcześniej był nieczynny przez ponad dwadzieścia lat i był to w 1992 r. jedyny działający zegar na wieżach obornickich kościołów.
- 25 marca 2000 r. piłkarze ręczni Metalplastu Oborniki zremisowali w meczu o mistrzostwo I ligi mężczyzn z Wybrzeżem Gdańsk 23:23
- 25 marca 2006 r. piłkarze ręczni SKF KPR Sparta Oborniki w meczu o mistrzostwo I ligi pokonali KS AZS AWF Warszawa 27:23
- 25 marca 2007 r. piłkarze nożni Sparty Oborniki w meczu o mistrzostwo IV ligi zremisowali na wyjeździe z Huraganem Pobiedziska 1:1. Bramkę dla oborniczan zdobył Łukasz Kubiak
- 25 i 26 marca 2010 r. w Obornickim Ośrodku Kultury odbył się, organizowany przez Starostwo Powiatowe i Obornicki Ośrodek Kultury, „Przegląd Młodych Talentów” (wokaliści i instrumentaliści).
- 25 marca 2010 r. odbył się w Zespole Szkół w Objezierzu konkurs gastronomiczny w dwóch kategoriach: „Mięsna zakąska na wielkanocnym stole” – kulinarna VII edycja „Stół wielkanocny na ludowo 2010” – aranżacja stołów III edycja. Uczniowie z siedmiu szkół rywalizowali w wymienionych dwóch kategoriach. Najlepsi zdobyli cenne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe i sponsorów prywatnych, a wszyscy uczestnicy opuszczali Objezierze z upominkami i nagrodami pocieszenia. Starostwo powiatowe z Obornik reprezentował Naczelnik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu pan Paweł Drewicz. Szczególne podziękowania otrzymali nauczyciele, którzy przygotowali uczestników do konkursu. Na zakończenie pan dyrektor Roman Ostrowski podziękował organizatorkom konkursu – nauczycielkom przedmiotów gastronomicznych z Objezierza.
Wyniki konkursu kulinarnego:
Jury w składzie: Wojciech Wiciak – przewodniczący – szef kuchni hotelu „Merkury” w Poznaniu, Mieczysław Wciórka – członek – szef produkcji w „Accord” w Poznaniu, Andrzej Nowakowski – członek – szef kuchni hotelu „Ikar” w Poznaniu ustaliło następującą kolejność:
- Marta Ziemska „Róża z oliwkami i papryką w kremie chrzanowym” – Zespół Szkół im. A. Mickiewicza w Objezierzu
- Patryk Zieliński „Przysmaki na Wielkanoc” – Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. J. Korczaka w Poznaniu
- Dariusz Chudziński „Sarnina z nadzieniem z marynowanej gruszki i mango” – Zespół Szkół im. A. Mickiewicza w Objezierzu
Wyniki konkursu aranżacji stołów:
Jury w składzie: Anna Derbis – przewodnicząca – nauczyciel metodyk z Poznania, Joanna Napierała – członek – florystka z Obornik, Kamila Kośla- członek – restauratorka z Obornik
ustaliło następującą kolejność:
- Agnieszka Wysoka – Zespół Szkół im. H. Kołłątaja w Szamotułach
- Iwona Przybylak – Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 w Jarocinie
- Agnieszka Angielska – Zespół Szkół im. J.W. Zamoyskich w Rokietnicy Szkoła w Murowanej Goślinie.
- 25 marca 2012 r. zawodnicy Obornickiego Klubu Karate brali udział równocześnie aż w dwóch imprezach sportowych. Młodsi w Ogólnopolskim Turnieju Karate Dzieci i Młodzieży ENOEDA CUP w Przeźmierowie, a starsi w Akademickich Mistrzostwach Wielkopolski w Karate WKF w Poznaniu.
Oba starty można uważać za udane. Z zawodów w Przeźmierowie nasi reprezentanci przywieźli dwa medale III miejsce zajęli Sara Wosicka w konkurencji kata 13 – 14 lat oraz Dominik Królski w konkurencji kumite 13 – 14 lat.
Natomiast w zawodach z Poznaniu trzy medale zdobył Krzysztofa Waśko, uzyskując I miejsce w konkurencji kumite drużynowego wraz z kolegami z Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz II miejsce w konkurencji kumite kat – 84 kg i III m w konkurencji kata indywidualnego.
- 25 marca 2017 r. najmłodsi mieszkańcy naszego miasta odwiedzili urząd. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w tej instytucji. Sala sesyjna wypełniła się po brzegi. Nie była to bynajmniej kolejna sesja Rady Miejskiej, lecz wychowankowie obornickiej Akademii Wiedzy i Zabawy. Dzieci chciały dowiedzieć się jak pracują i czym zajmują się urzędnicy, a przede wszystkim burmistrz.
35-osobową grupę maluchów przyjął burmistrz Tomasz Szrama, który zapoznał ich ze swymi codziennymi obowiązkami i poczęstował słodyczami. Korzystając z tej wyjątkowej okazji dzieci zasypały pytaniami gospodarza Tomasza Szramę. Mały Alan pytał o dziury w drodze na ul. Moniuszki, a Jakub o to, kiedy powstanie plac zabaw na ul. A. Poznań. Wszystkie maluchy uczęszczają do prywatnego, anglojęzycznego przedszkola, które mieści się przy ulicy Obrzyckiej w Obornikach. Akademia Wiedzy i Zabawy istnieje od 1 września 2009 roku. Pracują tam 2 lektorki języka angielskiego, jedna nauczycielka polskojęzyczna, 3 osoby do pomocy, pedagog, psycholog oraz psycholog specjalny. Nauczyciele stawiają na zajęcia praktyczne. Dzieci mają swój ogródek, który uprawiają, uczą się gotować i dużo podróżują. Ostatnio przedszkolaki zwiedzały Ławicę i stadion Lecha. W ciągu tygodnia w akademii prowadzone są zajęcia z nauki tańca współczesnego, karate, pływania, rytmiki i logopedii.
- 25 marca 2017 r. Po raz dziewiąty przystąpili do rywalizacji młodzi recytatorzy z powiatu obornickiego. W gościnnej siedzibie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Oborniki odbył się w sobotę, 25 marca, konkurs recytatorski poświęcony twórczości dwojga poetów– Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty zatytułowany „Z marzeniami nam do twarzy…”. Jak co roku w szranki stanęła młodzież w dwu grupach wiekowych– gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
Jury w składzie: Ewa Klimasek (przewodnicząca), Krystyna Eichler i Barbara Zielińska ustaliło wyniki:
Gimnazja:
I miejsce: Julia Fiedor- Gimnazjum nr 2 Rogoźno ZS H. Cegielskiego
II miejsce: Aleksandra Ziółkowska oraz Mateusz Dąbkiewicz- Gimnazjum nr 1 im. UNICEF Oborniki
III miejsce: Dominika Zawiska- Gimnazjum nr 2 Rogoźno ZS im. H. Cegielskiego, Olimpia Laube, Daria Mysiak, Kinga Piasecka- Gimnazjum nr 3 im. M. Kopernika Oborniki
Wyróżnienia zdobyli: Wiktoria Golon – Prywatne Gimnazjum nr 1 Oborniki, Aleksandra Hampel- Gimnazjum im. J. Wybickiego Parkowo, Dobrochna Marchwiak- Gimnazjum im. Przemysława II Rogoźno, Roksana Nowicka Zespół Szkolno-Przedszkolny – Ludomy i Oliwia Kąkol – Gimnazjum nr 1 im. UNICEF Oborniki.
Szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce: Aneta Błasiak- LO Oborniki im. S. Wyspiańskiego
II miejsce: Sebastian Krzyżanowski- ZS im. H. Cegielskiego Rogoźno, Anna Jóźwiak- LO Rogoźno
III miejsce: Weronika Matoga- ZS im. H. Cegielskiego Rogoźno
Wyróżnienie otrzymała: Magdalena Gilewska- ZS im. A. Mickiewicza Objezierze
Ulubieńcami publiczności zostali: Anna Jóźwiak z LO Rogoźno, Julia Fiedor z Gimnazjum nr 2 w Rogoźnie oraz Kinga Piasecka z Gimnazjum nr 3 w Obornikach.
Organizatorzy konkursu– Krystyna Eichler– dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy, Stefania Maria Kiwertz i Ewa Klimasek – pracownik Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Obornikach- serdecznie dziękują za włożony trud młodym artystom i ich opiekunom, gościom, którzy zaszczycili imprezę swą obecnością– Staroście Andrzejowi Okpiszowi i kierownikowi Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej Pawłowi Drewiczowi, a także wykonawcom piosenek Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty – Alicji Jastrząbek i Czesławowi Karolczakowi.
Za wsparcie finansowe przedsięwzięcia organizatorzy kierują podziękowania do Starostwa w Obornikach, Gmin Rogoźno i Ryczywół, Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, Pawła Rydzewskiego ze Studia Manix w Obornikach i Magdaleny Borysowskiej- właścicielki Gabinetu Kosmetycznego „Magdalena”, LGD Kraina Trzech Rzek w Obornikach.
Spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze, a poziom konkursu był wysoki, co z satysfakcją podkreślali jurorzy.
25 Marca
Słońce znajduje się w znaku Barana
Imieniny obchodzą: Ireneusz, Łucja, Mariola
Święta:
Cypr- Dzień Greckiej Niepodległości
Grecja- Święto Niepodległości
Słowenia- Dzień Matki
Kościół katolicki: Dzień Świętego Życia, Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
Osoby urodzone 25 marca potrafią dostosować się do sytuacji życiowych. Dążą do tego by panować i stać na czele. Czują się szczęśliwi gdy mogą iść w życiu swoimi ścieżkami. Osiągną dobrą pozycję życiową.
Urodzeni 25 marca: Magdalena Stużyńska- aktorka, Arkadiusz Klimek- piłkarz
Zmarli 25 marca: Jacek Lech (2007)- wokalista zespołu Czerwono-Czarni
2007- Adam Małysz po raz czwarty zdobył Kryształową Kulę Pucharu Świata
Opracowanie: Krzysztof Nowacki