
Zielona Ławeczka
Fundacja Banku Ochrony Środowiska ma przyjemność zaprosić mieszkańców polskich miast do udziału w VI edycji projektu grantowego Zielona Ławeczka. Dzięki współpracy mogą powstać nowe, osiedlowe ogródki.
Projekt Zielona Ławeczka już od 6 lat pomaga mieszkańcom otwartych osiedli w przemianie swoich podwórek w miejsce i odpoczynku, ale również w „płuca miasta”.
Kilka słów o projekcie
Grupy sąsiedzkie coraz częściej pracują wspólnie na rzecz okolicy, w której żyją. Chcą mieszkać w czystym, zadbanym i bezpiecznym miejscu. Angażują się w budżety obywatelskie, samodzielnie tworzą ogródki, sadzą drzewa i dbają o istniejące obiekty.
Projekt Zielona Ławeczka zachęca do podjęcia kolejnych działań. Wcześniejsze edycje projektu cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem społecznym i medialnym. Przeznaczono łącznie 110 ty. zł na rewitalizację zaniedbanych lub niezagospodarowanych zakątków na polskich osiedlach.
Głównie dzięki inicjatywie mieszkańców powstało prawie 100 osiedlowych mini ogrodów. Nawet po kilku latach autorzy projektów są dumni ze swojej pracy i starają się je stale upiększać i rozwijać.
W projekcie mogą brać udział mieszkańcy otwartych osiedli zarządzanych przez spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe lub samorząd z miast powyżej 10 tys. mieszkańców. Co ważne, udział w projekcie jest zupełnie darmowy.
Do projektu zgłaszają się co najmniej 5-osobowe zespoły sąsiedzkie. Przygotowują one projekt aranżacji danego terenu, a następnie prowadzą spotkania i rozmowy z mieszkańcami swojego osiedla. Po konsultacjach mogą złożyć wniosek, w którym przedstawią swoje pomysły.
Projekty zespołów, które uzyskają najwyższe oceny sędziów, otrzymają od Fundacji Banku Ochrony Środowiska grant pieniężno- rzeczowy o maksymalnej wartości do 1600 zł. Na grant składa się dofinansowanie oraz nagroda rzeczowa w postaci ławki parkowej. Kolejnym krokiem jest już urządzenie nowego, zielonego zakątka.
Przez cały czas trwania projektu uczestnicy mogą skorzystać z pomocy ekspertów z Katedry Architektury Krajobrazu oraz Katedry Sztuki Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Proces komunikacji uczestników z organizatorem odbywa się drogą internetową.
Termin składania projektów mija 17 maja 2020.
Kontakt:
Koordynator projektu: Łukasz Mikowski-Feret,
tel. 507 006 579
e-mail: laweczka@fundacjabos.pl