
01.01.2025 r.
- 1 stycznia 1818 r., Wielkie Księstwo Poznańskie podzielono na dwie rejencje: poznańską i bydgoską. Powiat obornicki znalazł się w rejencji poznańskiej.
- 1 stycznia 1937 r. w harcówce harcerskiej odbył się mecz ping pongowy pomiędzy żeglarzami II drużyny harcerskiej im. Stanisława Czarneckiego. Zawody te przy ciężkich warunkach świetlnych wybrali goście. Poszczególne wyniki:
– Sajna – Gierka – 2:0
– Stachowiak – Kalicki – 2:0
– Ławicki – Kandulski – 2:0
– Dachtera – Knopiński – 2:0
– Biedny – Górniak – 0:2
Sędziowali Wieczorek i Dachtera
- 1 stycznia 1940 r. Franciszek Łazarewicz został dyrektorem Ubezpieczalni Społecznej w Obornikach. Leczył w niej Niemców i Polaków do czasu swojego aresztowania 8 sierpnia 1944 r. za działalność konspiracyjną w Armii Krajowej. Jego aresztowanie było pokłosiem działalności agenta gestapo Adama Wiśniewskiego.
- 1 stycznia 1972 r. erygowana została parafia pod wezwaniem Św. Józefa w Obornikach.
- 1 stycznia 1976 na mocy decyzji wojewody poznańskiego na bazie Komendy Straży Pożarnej w Obornikach powołano Oddział Zawodowej Straży, a komendantem został Czesław Ratajczak.
- 1 stycznia 1994 r. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Obornikach stało się spółką w której 100% udziału miał Urząd Miasta i Gminy w Obornikach. Do zarządu spółki wytypowany przez burmistrza Juliana Kubiaka został Jacka Koralewskiego( Kierownik Wydziału Komunalnego) oraz Władysława Sajnę (skarbnik gminy) Pierwszym prezesem spółki został Andrzej Starosta, który pełnił te obowiązki aż do jej sprzedaży spółce Enea.
- 1 stycznia 1996 r. Ewa Kostrzewska zostaje dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Obornikach
- 1 stycznia 1999 r. powołano po reformie administracji i utworzeniu powiatów Powiatową Komendę Straży Pożarnej w Obornikach.
- 1 stycznia 2000 r. urodził się Franciszek Grabowski, który jako pierwszy przywitał rok 2000 w powiecie obornickim.

Głos Obornicki nr 87 z 2000
- 1 stycznia 2000 r. Rejonowy Urząd Pracy w Obornikach uzyskał status jednostki powiatowej
- 1 stycznia 2003 r. zmarł Stanisław Mysiak – przewodniczący miejskiej rady narodowej, oraz dyrektor PGKiM w Obornikach. Syn Kazimierza i Praksedy. Urodził się 11 listopada 1934 r. w Obornikach. Po ukończeniu szkoły podstawowej i uzyskaniu świadectwa dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym w Obornikach podjął pracę w Domu Książki na stanowisku kolportera. W latach 1954-1955 pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Prezydium Gminnej Rady Narodowej Oborniki Północ.
W latach 1955-1956 pracował na stanowisku instruktora – początkowo w Związku Młodzieży Polskiej, a od roku 1959 Związku Młodzieży Socjalistycznej. W latach 1960-1965 pełnił funkcję przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej.
W roku 1965 został mianowany dyrektorem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Obornikach. Na emeryturę przeszedł w 1989 r. Podczas jego kadencji systemem gospodarczym wybudowano bazę dla Przedsiębiorstwa przy ulicy Lipowej i rozpoczęto budowę bazy przy ulicy Polnej w Obornikach, oddano do użytku Stację Gazu Płynnego w Poznaniu przy ulicy Wichrowej i w 1975 r. Dom Nauczyciela przy ulicy Różanej w Obornikach, obecnie I. Paderewskiego. Miasto zyskało na wyglądzie, położono nowe nawierzchnie na głównych ulicach i założono nowe zieleńce.
Stanisław Mysiak za całokształt działalności zawodowej i społecznej wyróżniony został: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi i Odznaką Zasłużony dla Rozwoju Województwa Poznańskiego i miasta Poznania.
- 1 stycznia 2012 r. najlepiej powitać Nowy Rok na sportowo. Do takiego wniosku kilka lat temu doszli zawodnicy i kibice Orkanu Objezierze, którzy tradycyjnie inaugurują rok na boisku. Długa noc sylwestrowa nie jest dla sportowców przeszkodą, a potwierdzeniem tego jest zawsze doskonała frekwencja.
Po złożeniu przez prezesa klubu Ryszarda Ciszaka noworocznych życzeń, zawodnicy i kibice rozegrali mecz sparingowy, w którym lepsi okazali się zawodnicy pierwszej drużyny, wygrywając 4:2. Pierwszą bramkę w 2012 roku zdobył doświadczony zawodnik Orkanu Krystian Morka.
Rozpoczynający się rok będzie dla klubu z Objezierza szczególny, ponieważ właśnie w 2012 roku mija 40 lat jego istnienia.
- 1 stycznia 2018 r. zmarł Bolesław Tomczewski – nauczycieli, pedagog, wychowawca. Urodził się 13 lutego 1924 r. w Mieścisku w powiecie wągrowieckim. Do wybuchu wojny w 1939 r. przebywał z rodzicami w Wybranowie powiat żniński. Od 1 października 1939 r. pracował w gospodarstwie u miejscowego Niemca. Po 3 miesiącach cała rodzina Tomczewskich przeniesiona została do Budzynia, a wraz z nią Bolesław. W Budzyniu ciężko pracując na roli przebywali do 1945 r. Po wyzwoleniu podjął pracę w Spółdzielni „Rolnik” w Janowcu i naukę w szkole wieczorowej. Po ukończeniu Szkoły Powszechnej rozpoczął w 1946 r. naukę w Liceum Pedagogicznym w Rogoźnie. Po ukończeniu Liceum w 1950 r. 1 lipca, z nakazem pracy w kieszeni, został nauczycielem 36 Szkoły Podstawowej w Poznaniu.
Pracę w Obornikach podjął w 1958 r. Najpierw przez jeden rok jako nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 1, by od roku 1959 podjąć pracę w Szkole Podstawowej nr 2. W latach 1975-1987 pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej Specjalnej w Bogdanowie. Bolesław Tomczewski w placówkach oświatowych przepracował ogółem 46 lat. W 1971 r ukończył Uniwersytet Gdański., uzyskując tytuł magistra filologii polskiej. W 1983 r. ukończył pedagogikę specjalną w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Warszawie.
Za osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze był przez władze oświatowe wielokrotnie wyróżniany i nagradzany.
1 Stycznia
Słońce znajduje się w znaku Koziorożca
Imieniny obchodzą: Mieszko, Mieczysław, Maria
Święta:
Nowy Rok
Dzień Domeny Publicznej
Światowy Dzień Pokoju
Światowy Dzień Walki z AIDS
Kościół katolicki- Uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi
Osoby urodzone 1 stycznia są ostrożni i opanowani. Starają się za wszelką cenę, zachować swoje środki materialne. Troszczą się o innych i o ich dobrobyt. Dążą nieustannie do swojego celu. Są pracowici i sprawiedliwi.
Urodzeni 1 stycznia: Wojciech Mecwaldowski- aktor, Olga Borys- aktorka
Zmarli 1 stycznia: Edmund Purdom (2009)- aktor
Opracowanie: Krzysztof Nowacki