12.10.2024 r.

12.10.2024 r.

#kalendariumobornickie

Zdjęcie główne to rok 2006 r. i V Gala Oscarów ZETY 🙂 

  • 12 października 1910 r. urodził się Franciszek Stachowiak wieloletni kierownik Szkoły Podstawowej w Łukowie. Franciszek Stachowiak urodził się w Psarskich, w powiecie poznańskim, w rodzinie robotniczej. Po ukończeniu Szkoły Powszechnej w Kłodzie powiat Leszno wstąpił w 1925 roku do Męskiego Seminarium Nauczycielskiego w Lesznie. W czerwcu 1931 r. uzyskał dyplom nauczyciela szkół powszechnych, zaś w październiku tego roku powołany został do służby wojskowej w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Biedrusku. Służbę wojskową zakończył 12 września 1932 r. w stopniu plutonowego podchorążego. Pracę nauczycielską rozpoczął w 1933 r. Szkole Powszechnej w Lipie. W 1937 r. przeniósł się do Wiardunek, gdzie pracował do wybuchu II wojny światowej. 24 sierpnia 1939 r. zmobilizowany. W stopniu podporucznika brał udział w kampanii wrześniowej. Z Armią Poznań walczył w bitwie nad Bzurą. 18 września 1939 r. dostał się do niewoli niemieckiej i został wywieziony do Oficerskiego Obozu Jeńców Wojennych VII A w Murnau w Górnej Bawarii. W czasie ponad 5-letniej niewoli brał udział w pracach Koła Nauczycielskiego. W obozie podnosił swoje kwalifikacje pedagogiczne na Wyższym Kursie Nauczycielskim. Zdał egzaminy końcowe z historii, religii i wychowania fizycznego, uzyskując w ten sposób kwalifikacje do pracy w szkole. Po wyzwoleniu obozu przez wojska amerykańskie w 1945 r. wraca do kraju, do Dziedzic. Od 15 września podjął pracę w Szkole Podstawowej w Łukowie, gdzie był nauczycielem i kierownikiem szkoły do 1974r.,tj. do przejścia na emeryturę. Za całokształt 50-letniej pracy zawodowej i społecznej wyróżniony został wieloma odznaczeniami i dyplomami. Otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski OOP. Zyskał także szacunek, uznanie i przyjaźń społeczności obornickiej. Zmarł 31 grudnia 1995 r. w Obornikach i spoczął na cmentarzu parafialnym.

  • 12 – 18 października 1936 r. odbywał się w Obornikach III Tydzień Szkoły Powszechnej, poświęcony propagandzie budowy szkół powszechnych w Polsce

  • 12 października 1945 r. w Obornikach urodził się Gromosław Czempiński. Tam też ukończył Liceum Ogólnokształcące. Po uzyskaniu matury podjął studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu, którą ukończył w 1970 r.

W 1972 rozpoczął służbę na stanowisku funkcjonariusza wywiadu. Rok później ukończył kurs w Ośrodku Szkolenia Kadr Wywiadu PRL w Starych Kiejkutach. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych pracował w Departamencie I.

W 1975 r. zatrudniony został w Konsulacie Generalnym w Chicago (1975-1976 ), później w polskim przedstawicielstwie przy ONZ w Genewie (1982-1987). Następnie był pracownikiem Służby Bezpieczeństwa odpowiedzialnym za Polską Akademię Nauk ( PAN ).

Foto: Tomasz Urbanek 

W 1990 r. podjął pracę w Urzędzie Ochrony Państwa (UOP), początkowo jako zastępca szefa Zarządu UOP, później jako szef tej instytucji. Jego najsłynniejszą akcją była „Operacja Samum”, w wyniku której amerykańscy agenci Z CIA, na krótko przed wojną zostali ewakuowani z Iraku. Wiele państw odmówiło pomocy m.in. Francja i Rosja. Na pomoc zgodziła się Polska, wysyłając do Iraku ppłk. Gromosława Czempińskiego. Operacja była ryzykowna i niebezpieczna, bo w razie niepowodzenia szpiedzy ponieśliby śmierć. Operacja się udała, a amerykański rząd umorzył ponad połowę zadłużenia Polski (16,5 miliarda dolarów USA). Gromosław Czempiński został przez prezydenta Busha odznaczony wysokim odznaczeniem CIA. Amerykanie sfinansowali też budowę Jednostki Wojskowej 2305, którą Sławomir Petelicki nazwał GROM, na cześć Gromosława Czempińskiego.

 

  • 12 października 1948 roku w Szamotułach urodził się Andrzej Maćkowiak. Ojciec Michał, matka Joanna z domu Bajdzińska. Szkołę Podstawową i średnią ukończył w Szamotułach. Zawodu cukiernika uczył się w Poznaniu, w Hotelu Merkury. Od 15 września 1972 roku jest właścicielem firmy cukierniczej w Obornikach i członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w tym mieście.

Od uruchomienia cukierni do końca 2016 roku wyszkolił 64 uczniów w zawodzie cukiernika. Z dużym poświęceniem działa w organach samorządowych rzemiosła, pełniąc drugą kadencję funkcję sekretarza Zarządu Cechu.

W obornickim środowisku znany jest jako działacz społeczny m.in. na rzecz placówki Monaru w Rożnowicach i Świerkówkach koło Obornik. Ponadto świadczy pomoc charytatywną dla Zespołu Szkół w Kowanówku i wspierał Ochotniczą Straż Pożarną w zakupie sztandaru.

Wyróżniał się w działalności na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przekazując na licytację spore ilości wypiekanych słodyczy. Był aktywnym członkiem Komitetu Budowy pomnika papieża Jana Pawła II w Obornikach. Wyróżniony został srebrną i złotą odznaką „Za zasługi w rozwoju rzemiosła Wielkopolskiego” oraz złotą odznaką „Za szkolenie uczniów w rzemiośle”.

  • 12 października 1952 r. urodził się Tomasz Królczyk – przedsiębiorca. Od 1995 r. do listopada 2008 r. Tomasz Królczyk pełnił funkcję Prezesa MKS Sparta Oborniki. Dzięki współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami udało się wokół klubu zbudować grupę sponsorów, która wspierała Tomasza Królczyka i jego żonę Elżbietę w finansowaniu działalności sportowej. Za jego kadencji borykający się z kłopotami finansowymi klub awansował do IV ligi. Trenerami drużyny byli: Krzysztof Siewruk, Grzegorz Kijek, Tadeusz Łuczak, Zbigniew Małachowski, Janusz Włodarek, ponownie Tadeusz Łuczak i Mariusz Drewicz. W sezonie 2006/2007 r. Sparta wygrała Puchar Polski Strefy Poznańskiej, a w sezonie 2007/2008 r. wygrała swoją grupę IV ligi i awansowała do III ligi Kujawsko – Pomorsko – Wielkopolskiej. Za kadencji Tomasza Królczyka klub podpisał umowę o współpracy ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Szamotułach i dzięki temu w Obornikach pierwsze kroki stawiali tacy piłkarze jak m.in.: Jakub Szmatuła, Łukasz Załuska, Jakub Wawrzyniak, Radosław Cierżniak. Tomasz Królczyk wspólnie z żoną Elżbietą odtworzył także kronikę Sparty z okresu II RP. W 2022 r. z okazji 100 lecia klubu Tomasz Królczyk wspólnie z żoną Elżbieta ufundowali sztandar dla klubu. Za swoją działalność Państwo Królczykowie wielokrotnie byli nagradzani na Balach Sportu, a także otrzymali medal Zasłużony dla Ziemi Obornickiej.

Foto: Od lewej Tomasz Gendera, Tomasz Królczyk, Elżbieta Królczyk i Maciej Brauza. Na zakończeniu sezonu 2007/2008 r. po awansie do III ligi. 

  • 12 października 1997 r. w Obornikach zorganizowano 5 rajd rodzinny Famuła. Na starcie tym razem stanęło 27 załóg. Trasa rajdu wiodła od stadionu OCS poprzez Kiszewo, Tarnówko, Boruszyn, Połajewo, Ludomy aż do stanicy harcerskiej w Kowanówku.

Gazeta Obornicka nr 12 z 29 października 1997 r.

  • 12 października 2001 r., na obornickim cmentarzu pochowana została Marta Roll. Była ona wieloletnią nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 1 w Obornikach i opiekunką dzieci potrzebujących wsparcia. Była aktywną działaczką Związku nauczycielstwa Polskiego.

 

  • 12 października 2001 r. patrol policji w Obornikach zatrzymał dziwny samochód 🙂 

  • 12 października 2006 r. na fontannie zamontowanej na rondzie przy wjeździe do Obornik wylądował gipsowy orzeł 😊

  • 12 października 2008 r.  na boisku Obornickiego Centrum Sportu Sparta II Oborniki zmierzyła się w meczu o mistrzostwo B – klasy z Arką Kiekrz. W meczu tym zagrało kilku zawodników z kadry pierwszego zespołu: Bukowski, Cyranek, Golon, Radziwołek i Pytlak. W całym spotkaniu stroną dominująca byli piłkarze Sparty II. Już w 2 min meczu padła pierwsza bramka, po rzucie rożnym Nadstawa pokonała bramkarza gości. W 6 min meczu Bukowski dośrodkował z rzutu rożnego, a Golon podwyższył na 2:0.

    W 25 min meczu po faulu na Bukowskim w polu karnym jedenastkę wykorzystał Pytlak. W 28 min meczu po kolejnej dobrej akcji, Radziwołek strzałem z 16 metrów pokonał bramkarza z Kiekrza po raz czwarty. W 34 min meczu kibice obejrzeli kolejną bramkę, a jej strzelcem był Głowacki. W 39 min meczu na 6:0 podwyższył po strzale głową Pytlak. W 42 min meczu po kolejnej szybkiej akcji na 7:0 podwyższył Bukowski. Druga połowa była dużo słabsza w wykonaniu piłkarzy Sparty, a gościom udało się zdobyć honorowego gola. W 62 min meczu po ładnym dośrodkowaniu napastnik Arki głowa pokonał bramkarza Sparty II. W 81 min meczu drugiego w tym spotkaniu gola zdobył Nadstawa. Ostatnia bramkę w tym spotkaniu zdobył Pankiewicz w 78 min meczu. Sparta II mogła strzelić jeszcze kilka bramek, ale niestety napastnikom zabrakło zimnej krwi. Po tym spotkaniu Sparta II nadal pozostaje liderem B – klasy grupy 2

    Skład Sparty:
    Pospieszny – Golon, Stachowiak, Radziwołek, Głowacki, Bukowski (46 min Szymański), Cyranek (46 min Nowak), Pytlak, Pankiewicz, Nadstaga, Kosowski

    Bramki dla Sparty:
    2 min – Nadstaga
    6 min – Golon
    25 min – Pytlak (k)
    28 min – Radziwołek
    34 min – Głowacki
    39 min – Pytlak
    42 min – Bukowski
    67 min – Nadstaga
    78 min – Pankiewicz

 

  • 12 października 2008 r. trampkarze starsi Sparty Oborniki wygrali wyjazdowy mecz z Jurandem Koziegłowy i zapewnili sobie awans do grupy mistrzowskiej okręgu poznańskiego!!! Zawodnicy Dawida Orczykowskiego już po 16 minutach prowadzili 3:0 i byli pewni, że mecz z Jurandem wygrają. Dlatego reszta pierwszej połowy nie była ciekawym widowiskiem. Do tego wakacyjna pogoda nie mobilizowała do ambitniejszej gry. A gra na sztucznej trawie sprawiała kłopoty niektórym zawodnikom.

    Do przerwy drużyna Sparty prowadziła 4:0.
    Druga połowę od mocnego akcentu rozpoczęli gospodarze, którzy strzelili dwa gole. Jednak szybka odpowiedz Sparty i gol na 5:2 Myszkowskiego uspokoiły poczynania Juranda.
    W końcówce spotkania 3gole zdobywa powracający po kontuzji Krystian Leśnicki. Pieczętując 6 zwycięstwo z rzędu i awans do grupy mistrzowskiej.
    Kolejny mecz trampkarze starsi Sparty zagrają 25 października(sobota) o godzinie 14:00 w Obornikach. Rywalem będzie Wełna Rogoźno.

    Jurand Koziegłowy – Sparta Oborniki 2:8 (0:4)

    Skład Sparty: Braczyński – Nowak , Stolarczyk , Kaczmarek F., Sadowski , Konieczny , Matczak , Kaźmierczak(kapitan) , Klopsteg , Bukowski , Matelski.
    Rezerwowi: Myszkowski , Leśnicki, Łuczak , Wolniewicz, Kaczmarek M.
    Bramki dla Sparty zdobyli:
    Matelski 2x(6,7)
    Konieczny (16)
    F.Kaczmarek (26)
    Myszkowski (58)
    Leśnicki (74,76,79)
    Trampkarze grają 2×40 minut

 

  • 12 października 2013 r. piłkarze ręczni SKF KPR Sparta Oborniki przegrali u siebie z meczu o mistrzostwo II ligi z AZS Zielona Góra 18:29

  • 12 października 2013 r. piłkarki ręczne SKF KPR Sparta Oborniki przegrały na wyjeździe w meczu o mistrzostwo I ligi kobiet z Jutrzenką Płock 29:22

  • 12 października 2014 r. punktualnie o godzinie 9.00, ponad 7 tys. biegaczy (w tym także Oborniczanie), stanęło na starcie 15. Poznań Maratonu. Wśród biegaczy z Obornik pojawiły się dwie panie Anita Stelmaszyk i Joanna Gawlik. Z panów na metę najszybciej dobiegli: Mirosław Paluch, Krzysztof Nowacki i Marcin Witaszak. Każdy ze startujących miał inny cel, jednak najważniejsze było to, że wszyscy szczęśliwie dotarli do mety pokonując maratoński dystans 42 km i 195 metrów. Wszystkim maratończykom gratulujemy i życzymy wytrwałości w dalszym bieganiu. Jednocześnie już dzisiaj zapraszamy na 11 listopada na bieg do Obornik. 

Wyniki Oborniczan:

Mirosław Paluch – 02:53:31, Krzysztof Nowacki – 03:14:55, Marcin Witaszak – 03:21:48, Jerzy Kamiński – 03:37:02, Jacek Kleszcz – 03:41:39, Zenon Talar – 03:43:29, Anita Stelmaszyk – 03:46:48, Andrzej Iracki – 03:56:04, Krzysztof Madoń – 03:57:10, Filip Maćkowiak – 03:58:39, Maciej Strugała – 04:01:47, Krzysztof Chodziak – 04:06:29, Przybylski Bartosz – 04:14:30, Filip Jańczak – 04:15:27, Joanna Gawlik – 04:19:15, Kujawa Tomasz – 04:19:15, Krzysztof Pilarski – 04:20:55, Przemysław Wawrzyniak – 04:43:30, Marcin Jarzyński – 05:31:48.

12 Październik

Słońce znajduje się w znaku Wagi

Imieniny obchodzą: Maksymilian, Serafin, Witold

– Osoby urodzone 12 października posiadają cechy człowieka władczego. Dążą wytrwale do zrobienia wielkiej kariery. Ich życie jest dość długie i często beztroskie. Chcą prowadzić intensywne życie, pełne napięcia.

Święta:

Kraje Ameryki- Dzień Kolumba

Bahamy- Rocznica Odkrycia

Brazylia- Dzień Dziecka

Gwinea Równikowa- Święto Niepodległości

Hiszpania- rocznica odkrycia Ameryki

Laos- Dzień Wyzwolenia od Francji

Malawi- Dzień Matki

Światowy Dzień Reumatyzmu

Polska-Dzień Bezpiecznego Komputera

Urodzeni 12 października: Szymon Kołecki- sztangista, Hugh Jackman- aktor

Zmarli 12 października: Beata Pawlak (2002)- reporterka

2003- Michael Schumacher- szósty raz wygrał Formułę 1

Opracowanie: Krzysztof Nowacki