
Kolejna umowa realizowana w ramach projektu dofinansowanego z UE
We wtorek, 1 października podpisano umowę w ramach wdrażanego projektu pn. „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na obszarze aglomeracji Oborniki – I etap” współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Umowa dotyczy rozbudowy systemu monitoringu oraz połączenia z systemem nadrzędnym GIS sieci wodno-kanalizacyjnej”.
Zakres kontraktu obejmuje wdrożenie nowoczesnych systemów techniczno-informatycznych, umożliwiających prowadzenie nadzoru (monitoringu) i diagnostyki pracy systemu dystrybucji wody oraz systemu kanalizacji sanitarnej na terenie aglomeracji Oborniki.
Projekt stanowi kontynuację dotychczasowych działań Przedsiębiorstwa, zmierzających do usprawnienia procesu zarządzania systemem wodociągowym i kanalizacyjnym oraz obniżania kosztów ich funkcjonowania.
Działania te można podzielić na następujące grupy:
- Rozbudowę systemu monitoringu sieci wodociągowej,
- Rozbudowę systemu monitoringu sieci kanalizacyjnej (sanitarnej i ogólnospławnej),
- Dostawę i wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego na bazie GIS, usprawniającego zarządzanie aktywami spółki,
- Budowę, kalibrację i wdrożenie modelu matematycznego systemu dystrybucji wody,
- Budowę, kalibrację i wdrożenie modelu matematycznego systemu kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej,
- Przeprowadzenie integracji systemu GIS z opracowanymi w ramach niniejszego zadania modelami matematycznymi systemu dystrybucji wody i systemu kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej,
- Przeprowadzenie integracji wdrażanych narzędzi informatycznych (systemu GIS
i modeli informatycznych) z systemem bilingowym, funkcjonującym obecnie
w przedsiębiorstwie Zamawiającego; - Wdrożenie dedykowanych narzędzi informatycznych, wspomagających proces zarządzania systemem wodociągowym i kanalizacyjnym, umożliwiającym ocenę kondycji technicznej sieci, poziom strat wody w sieci wodociągowej, wykorzystującym w tym celu dane z systemu GIS, SCADA, modeli matematycznych oraz bilingu.
Zadanie umożliwi podniesienie poziomu usług w obszarze informatyzacji spółki, ponadto przyczyni się do efektywnych kosztowo rozwiązań związanych z zarządzaniem majątkiem sieciowym, utrzymaniem i rozwojem infrastruktury technicznej przedsiębiorstwa przy jednoczesnym zapewnieniu wzrostu jakości świadczonych usług.
Budowa nowoczesnego systemu monitoringu sieci wodociągowej i kanalizacyjnej usprawni wdrożenie procedur związanych z ograniczeniem strat wody i liczby awarii. Z kolei, opracowanie numerycznego modelu matematycznego sieci wodociągowej umożliwi przeprowadzenie optymalizacji hydraulicznych warunków pracy systemu dystrybucji wody, a co za tym idzie – przyczyni się do ograniczenia energochłonności układów pompowych.
Nadrzędnym elementem systemu pozostaje zintegrowany system informacji przestrzennej/geograficznej (GIS). GIS pozwala na powiązanie elementów infrastruktury i ich lokalizacji w terenie z funkcjami operacyjnymi. Istotą projektowanego systemu GIS jest możliwość dokonywania analizy danych w wymiarze przestrzennym, docelowo umożliwiających diagnostykę sieci oraz optymalizację hydrauliczną poprzez powiązanie systemu z modelem hydraulicznym i SCADA.
Wykonawcą robót budowlanych jest konsorcjum, którego liderem jest firma UNISOFT Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni, a wartość zadania wynosi 1.570.275,44 zł brutto.