25.07.2024 r.

25.07.2024 r.

#kalendariumobornickie 

Zdjęcie główne to wybory Miss Ziemi Obornickiej w roku 2009 🙂 

  • 25 lipca 1937 r. piłkarze nożni Sparty Oborniki pokonali 9:0 Concordię Murowana Goślina. Po bezbramkowej pierwszej połowie licznie zgromadzona publiczność w liczbie 200 osób nie spodziewała się aż tylu bramek. Ataki Sparty w drugiej połowie miały w sobie niewidzianą dotąd zawziętość i ciąg na bramkę, a strzały i główki oddane precyzyjnie w prawy względnie lewy róg „kasty” były dla bramkarza gości nie do obrony. Na uwagę zasługuje fakty, że drużyna gospodarzy przez 20 minut grała w dziesiątkę ponieważ kontuzjowany Adamski musiał zejść z boiska. Łupem bramkowym podzielili się: Alfons Guszczyński – 4, Manicki – 3, Woźniak – 1 i jedna bramka była samobójcza. Sędziował to spotkanie Marian Panakau.

  • 25 lipca 1938 r. powiat obornicki wszedł rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych w tzw. pas graniczny.

  • 25 lipca 1939 r. w Gazecie Obornickiej zamieszczono prośbę dotyczącą zaśmiecania chodników pestkami od czereśni lub wiśni. Jak pisała prasa, rzucane pod nogi pestki lub skórki mogą być przyczyną czyjegoś kalectwa a nieraz nawet śmierci

  • 25 lipca 1995 r. spaleniu uległa hala byłych zakładów POM w Obornikach 

  • 25 lipca 2006 r. Polskę oraz cały świat obiegła informacja dotycząca przeprowadzenia pierwszej w Polsce i drugiej na świecie operacji zwężania zastawek serca bez żadnego cięcia. Operację nową metodą w Kowanówku wykonano w ramach projektu badawczego który prowadzi prof. Siminiak. Tradycyjnie leczeni chorzy, u których pierścień jest rozszerzony i zastawki nie stykają się jak u zdrowego człowieka, mają rozcinaną klatkę piersiową. Podczas operacji na otwartym sercu wymienia się im zastawki na plastikowe. Nowa metoda ma wiele zalet, m.in. taką, że pacjent szybciej dochodzi do siebie, jednak nie każdy chory może z niej skorzystać.  Sam zabieg przeprowadził profesor wraz z całym zespołem lekarzy i pielęgniarek w którego skład wchodzą doktorzy: Link, Wołoszyn, Kalinowski, Grotowski, technicy i pielęgniarki:  Michalak, Okpisz, Andrzejewska, Michalak. Ten pierwszy w Polsce tego typu zabieg oglądali lekarze z uniwersytetu w Seatle. Jak powiedział nam sam profesor do tej operacji przygotowywał się od roku czasu, przebywając m.in. na uniwersytecie w Harwardzie, gdzie udostępniono mu salę, na której mógł poćwiczyć na zwierzętach.. Cały zabieg trwał dwie i pół godziny. Profesor przez nacięcie wprowadził zestaw cewników i idąc żyłami cewniki przeszły aż do serca.  Bardzo pomocne było to, że żyła przebiega dookoła pierścienia zastawki – tłumaczył prof. Siminiak.  „Specjalny rodzaj drucika umieściliśmy na tym odcinku i następnie nim zacisnęliśmy pierścień, zupełnie tak jak gumką ściąga się spodnie. Dzięki temu pierścień stał się mniejszy, a zastawki zaczęły się stykać.” Umieszczony drucik zostanie na stałe w żyle i będzie trzymał pierścień. Z przebiegu zabiegu bardzo zadowolony był lekarz z uniwersytetu w Seatle Tom Douthitt, który zapowiedział, że już wkrótce również w stanach chce przeprowadzić taką operację.  Pacjent na którym przeprowadzono pierwszy w Polsce tego typu zabieg to 63 letni Jerzy Pawlak z Poznania, z zawodu taksówkarz. Pan Jerzy gdy tylko obudził się po operacji i zobaczył nad sobą uśmiechnięte twarze wszystkich zgromadzonych na sali operacyjnej wiedział, że wszystko się udało. Gdy z nim rozmawialiśmy w czwartek, mówił że czuje się świetnie i że bardzo podoba mu się w Kowanówku. Na pielęgniarki mówi „dobre duszki”, a o lekarzach że są „wspaniałymi fachowcami.”  Ten zabieg to duży sukces dla całego Szpitala w Kowanówku, dyrektor Michał Manicki jest bardzo dumny z tego że to w Kowanówku udało się go przeprowadzić. Dyrektor wspólnie z profesorem chcieliby aby w Kowanówku utworzony został Zakład Akademii Medycznej czy im się to uda zobaczymy. Prof. Siminiak planuje przeprowadzić jeszcze kilkanaście takich operacji. Potem przez jakiś czas nie będzie ich wykonywać, ponieważ trzeba będzie poczekać na protokół drugiego etapu badań.

  • 25 lipca 2006 r. piłkarze nożni Sparty Oborniki przygotowywali się do sezonu 2006/2007 r.

  • 25 lipca 2007 r. przygadujący się do sezonu piłkarze nożni Sparty Oborniki zmierzyli się w meczu sparingowym z Płomieniem Połajewo.

  • 25 lipca 2007 r. z okazji Święta Policji wręczono wyróżnienia i awanse policjantom Komendy Powiatowej Policji w Obornikach

  • 25 lipca 2008 r. święto patrona kierowców  Justyn M. s. Ryszarda,/ lat 29/ wykonując manewr cofania samochodem m-ki VW Transporter nie zauważył idącej prawidłowo po chodniku Marianny L. /lat79/ zam. Oborniki i uderzył w nią tyłem pojazdu. Pokrzywdzona w wyniku uderzenia doznała złamania przedramienia z przemieszczeniami i decyzją lekarza została pozostawiona w szpitalu. Postępowanie prowadziła KPP Oborniki.

  • 25 lipca 2014 r. Awanse na wyższe stopnie, nagrody, wyróżnienia, podziękowania za pełną poświęceń pracę i trud włożony w utrzymanie bezpieczeństwa w powiecie – tak można podsumować  obchody Święta Policji w naszym mieście. W piątek,  25 lipca w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego odbyła się uroczystość zorganizowana dla funkcjonariuszy i pracowników Komendy Powiatowej Policji w Obornikach.

Nominację na wyższe stopnie policyjne otrzymali:

  • na stopień komisarza policji – Jacek Wyrwał
  • na stopień aspiranta sztabowego – Ryszard Buczkowski, Paweł Kaniewski
  • na stopień starszego aspiranta  – Ireneusz Marcinkowski, Szymon Nowacki, Jarosław Polarczyk, Leszek Wojtkowiak
  • na stopień aspiranta  – Robert Rak, Katarzyna Szrama, Joanna Szrejter
  • na stopień młodszego aspiranta – Marcin Marcinkowski, Wojciech Stoiński, Maciej Wesołowski, Grzegorz Knychała
  • na stopień sierżanta sztabowego – Damian Gomani, Jarosław Obydź, Marcin Pietrucha, Aneta Stróżewska, Sabina Warguła, Adam Zaranek
  • na stopień starszego sierżanta – Bartosz Januchowski
  • na stopień sierżanta – Piotr Borkowski, Bartosz Nagórny, Agnieszka Stoińska
  • na stopień starszego posterunkowego – Izabela Leśnik, Malwina Sobczak, Damian Dekarski, Patryk Dębski, Maciej Kaniewski, Przemysław Roszczak, Michał Gorgol
  • Złotą odznakę „Zasłużony Policjant” otrzymał Wiesław Ptaszyński, natomiast brązową Arkadiusz Bukowski oraz Maciej Fabke
  • Złoty medal za długoletnią służbę otrzymał Janusz Substyk, a srebrną Robert Rak

Tego dnia również w Bibliotece Publicznej odbyło się otwarcie wystawy z okazji 95-lecia powstania Policji Państwowej.

  • 25 lipca 2015 r. sołectwo Kowalewko zorganizowało dni swojej miejscowości. Całość imprezy uświetnił występ koła gospodyń wiejskich z Chludowa. Nie sposób podkreślić atmosfery jak zapanowała na ten czas. Oprócz dmuchanych zjeżdżalni, waty cukrowej, grilla, grochówki, OSP Świerkówki, basenu z piłkami zawitała również OSP z Nieczajny oraz Ocieszyna.

Ogromne wrażenie na mieszkańcach i gościach wywarła wystawa grupy historycznej „Radzim”. Na chwilę Kowalewko przeniosło się w czasy średniowieczna. Rozległe i otwarte tereny, nadały teatralny klimat. Miejscowość żyje i ciągle się rozwija.

 

25 Lipca

Słońce znajduje się w znaku Lwa

Imieniny obchodzą: Dariusz, Olimpia, Jakub, Krzysztof

Święta:

Hiszpania- Dzień Św. Jakuba

Polska- Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Portoryko- Święto Konstytucji

Tunezja- Święto Republiki

Kościół katolicki- św. Jakub, św. Krzysztof, św. Olimpia

Osoby urodzone 25 lipca są towarzyskie, stałe  i wierne. Posiadają zamiłowanie do sztuk pięknych. Są uzdolnieni w różnych kierunkach. Ich nastroje są zmienne, raz są pełni nadziei by po chwili wpaść w stan depresji.

Urodzeni 25 lipca: Artur Partyka- lekkoatleta, Krzysztof Ulatowski- piłkarz

Zmarli 25 lipca: Witold Gombrowicz (1969)- pisarz

1997- Marek Kotański zainaugurował Serc Pospolite Ruszenie

Opracowanie: Krzysztof Nowacki