29.06.2024 r.

29.06.2024 r.

#kalendariumobornickie

Zdjęcie główne to zakończenie ligi halowej OCS w roku 2009 🙂 

  • 29 czerwca 1759 roku do Obornik dotarła pod dowództwem gen. Wopersnowa awangarda pru­skiej armii gen. hrabiego zu Dohny, które podążały z kierunku Obrzycka przechodząc przez Stobni­cę. Z Obrzycka i Obornik zachowała się korespondencja gen. Wopersnowa z królem

  • 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku zmarł Ignacy Jan Paderewski – pianista światowej sławy, kompozytor muzyczny, polityk, działacz społeczny i narodowy, który jadąc pociągiem do Poznania dzień przed wybuchem Powstawia Warszawskiego zatrzymał się na dworcu PKP w Obornikach.  Grafika autorstwa Macieja Markiewicza 

  • 29 czerwca 1996 r. odbyło się otwarcie sezonu na kąpielisku miejskim w Obornikach. W dniu otwarcia odbyła się loteria fantowa oraz koncert The piano boogi band pod kierownictwem Macieja Markiewicza z którym zagrali Jerzy Bartecki i Witold Żuromski.

  • 29 czerwca 2005 r. Powiat Obornicki podpisał porozumienie z Zarządem Województwa w sprawie przekazania budynku po byłej Szkole Specjalnej w Miłowodach. Jest to szczególnie ważna wiadomość dla dyrekcji, oraz pracowników Zespołu Szkół w Bogdanowie, którzy już od kilku dni siedzą na spakowanych kartonach i są przygotowani do przeprowadzki.

  • 29 czerwca 2005 r. odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej w Obornikach w kadencji 2002 – 2006 r.

  • 29 czerwca 2005 r. tak wyglądały ruiny Klasztorka przy ulicy Sądowej

  • 29 czerwca 2007 r. odbył się strajk ostrzegawczy pielęgniarek Szpitala Powiatowego w Obornikach

  • 29 czerwca 2009 r.  trwały prace związane z budowa małej elektrowni wodnej na rzece Wełnie i budową nowego mostu

  • 29 czerwca 2009 r., do Obornik dopłynęli uczestnicy międzynarodowego spływu kajakowego „Warta Tour 2009”. Organizatorem imprezy jest Wielkopolskie Stowarzyszenie Turystyki Wodnej i Rekreacji „Warta” z Poznania. Grupa miłośników sportów wodnych wyruszyła 15 czerwca z Częstochowy, a Oborniki stanowiły półmetek niemalże tysiąckilometrowej trasy. Nie wszyscy jednak przemierzają tak długą trasę, bo wiele osób przyłącza się do spływu na poszczególnych odcinkach. W Obornikach, na terenie rekreacyjnym Guma Wicherek, uczestnicy rozbili namioty i z apetytem zjedli przygotowany ciepły posiłek. Na pamiątkę pobytu w naszym mieście, Burmistrz Obornik Anna Rydzewska wręczyła wszystkim gościom drobne upominki. Uczestników zaskoczył u nas jedynie ulewny deszcz, który kajakarze wykorzystali jako naturalny prysznic. Po noclegu w Obornikach rozpoczął się kolejny etap wodnych zmagań. Tym razem trasa spływu prowadzić będzie do Wronek, stamtąd do Kostrzyna nad Odrą, a meta – 11 lipca w Berlinie.

  • 29 czerwca do 5 lipca 2009 r. na jubileuszowych 20 Mikrolotowych Mistrzostwach Polski w klasie WL, drugie miejsce zajęli Oborniczanie, Roman i Henryk Ruksowie, a trzecie Adam Kowalczuk. W zawodach na lądowisku w Powodowie koło Wolsztyna uczestniczyło 11 załóg z aeroklubów regionalnych.

  • 29 czerwca do 3 lipca 2009 r. straż pożarna zarówno PSP, jak i OSP, interweniowała 17 razy usuwając skutki nawałnic. Strażacy wypompowywali wodę z zalanych piwnic, pomieszczeń z nieprzejezdnych dróg i usuwali odłamane konary i gałęzie zwisające lub leżące na drogach. Najwięcej interwencji miała Jednostka JRG Oborniki (6 zdarzeń) i Jednostka OSP Rogoźno (5 zdarzeń). W akcjach brały udział również Jednostki OSP Rożnowo, OSP Gościejewo i OSP Uścikowo.

  • 29 czerwca 2011 r. odbył się odbiór nowo wybudowanych ulic Bukowej, Grabowej i Wiązowej. Realizowana inwestycja, o wartości prawie 450 tys. zł zakładała budowę powyższych ulic z kostki brukowej wraz z kanalizacją deszczową. Wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Budowlane BUDRO Kazimierza Stachowiaka z Kiszewa.

  • 29 czerwca 2012 r. odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej, która od wielu lat jest jednym z punktów obchodów Dni Obornik.  Jak co roku, aula ZS nr 4 przy ul. Obrzyckiej wypełniła się po brzegi.  

  • 29 czerwca 2011 r. w gminie Oborniki przebywała delegacja z Armenii. Celem wizyty było zapoznanie się z działaniami samorządu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości oraz funkcjonowaniem firm, które odnoszą sukcesy w  ekobiznesie.Odwiedzili nas  Burmistrz miasta Yeghegnadzor – Babayan Sirekan, Burmistrz miasta Vayk – Sargsyan Harutyun, Sekretarz w Urzędzie wsi Areni – Artur Nazaryan, przedstawicielka organizacji partnerskiej Institute for Civil Society and Regional Development – Lilia Khatlamajyan oraz Dyrektor biura Fundacji „Partnerzy dla Samorządu” – Anna Łukasik, a także koordynator projektu i tłumaczka – Araksia Sarkisian. Dla gości przygotowano bogaty program pobytu, który umożliwi przeniesienie i dostosowanie polskich pomysłów do armeńskich możliwości.
    Podczas spotkania w Urzędzie Miejskim z ormiańskimi samorządowcami podzieliliśmy się przykładami dobrych praktyk w zakresie współpracy z przedsiębiorstwami oraz proekologicznego biznesu. Goście chcieli dowiedzieć się jak gmina wspiera inwestorów. Swoje prezentacje przedstawili: LGD Kraina Trzech Rzek, Biuro Promocji i Przedsiębiorczości oraz Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska.
    Z Obornik przedstawiciele udali się do Bogdanowa, gdzie obserwowali prace w przetwórni owoców i warzyw. Właścicielka – Monika Kurzawa-Gryszczenia odpowiadała na pytania oraz zaprosiła do skosztowania wyrobów swojej firmy. Wyczerpująco zaprezentowała historię i sposób przygotowania ekologicznych przetworów. Produkty wytwarzane są tam metodami tradycyjnymi, ręcznie oraz na małą skalę. Przetwory powstają według sprawdzonych oraz domowych receptur bez zbędnych dodatków i cukru. Przedsiębiorstwo korzysta tylko ze świeżych owoców i warzyw zebranych w pełni sezonu co gwarantuje najwyższą jakość oraz najlepszy smak i aromat. W Żukowie Ormianie zapoznawali się z procesem technologicznym w tłoczni soków Katarzyny i Tomasza Rembowskich. Ten wyrób jest produktem typowo niszowym dla konsumenta ceniącego zdrowe odżywianie. Stosowana linia produkcyjna wyklucza używanie konserwantów oraz innych ulepszaczy spożywczych. Rodzina Rembowskich przygotowała smaczną niespodziankę – tradycyjną ormiańską zupę.
    Kolejnym punktem programu było zwiedzanie obornickiego Rynku oraz wizyta w firmie „Destylacje Polskie”. Interesująco z pracą przedsiębiorstwa zapoznał wszystkich Prezes Andrzej Ułanowski, który wraz z Kierownikiem Produkcji Tomaszem Strzelczykiem zaprezentował najnowsze ekologiczne rozwiązania stosowane w zakładzie.  Samorządowcy nie byli obojętni na uroki naszej gminy i serdecznie dziękowali za ciepłe przyjęcie, które zapewni kontynuację kontaktów polsko-ormiańskich.

  • 29 czerwca 2012 r. w ramach tegorocznych Dni Obornik odbyła się XXIII Uroczysta Sesja Rady Miejskiej, którą prowadził Krzysztof Hetmański Przewodniczący Rady Miejskiej w Obornikach. Wzięli w niej udział nie tylko radni, ale i dyrektorzy jednostek gminnych, przedsiębiorcy, mieszkańcy Obornik oraz burmistrzowie sąsiednich gmin, a także delegacja z Obornik Śląskich z burmistrzem Sławomirem Błażewskim na czele. W sesji uczestniczyli również parlamentarzyści Maria Małgorzata Janyska, Jakub Rutnicki, Killion Munyama oraz eurodeputowana Sidonia Jędrzejewska.

Burmistrz Obornik Tomasz Szrama w swym wystąpieniu podkreślał, że: „miasto staje się dobrym, gdy służą mu i współtworzą je wspaniali ludzie. Dzięki Wam i Waszej obecności wiele zmienia się na lepsze. Każdy swoją pracą i odnoszonymi osiągnięciami świadczy o Obornikach. I za to dziękuję”.

Jedną z takich osób był Julian Kubiak, którego pamięć uczczono tego dnia, nazywając jego imieniem jedną z obornickich ulic.

Najważniejszym punktem sesji było tradycyjne wręczenie medali „Zasłużony dla Ziemi Obornickiej”. W tym roku zaszczytny order kapituła postanowiła przyznać: Ks. Rafałowi Banaszakowi, Chórowi  Cantilena, Kołu Łowieckiemu nr 55 „Bóbr”,  Związkowi Ochotniczych Straży Pożarnych w Obornikach, Zdzisławowi Ratajczakowi oraz Krzysztofowi Wargule.

Oprócz odznaczeń tych swe honorowe wyróżnienia przyznał burmistrz Tomasz Szrama. Podkreślał on odwagę i bezinteresowną chęć niesienia pomocy, którą wykazali się   uhonorowani: Ewa Dyl, Grzegorz Sadek, Piotr Zając, Julianna Jęczmionka oraz Roman Nogalski.

Honorowe wyróżnienie burmistrza za działalność na rzecz rozwoju współpracy między gminami otrzymali również Tomasz Łęcki, Przemysław Majchrzak oraz Jerzy Gacek, a także Marek Lemański za inicjowanie działań na rzecz osób niepełnosprawnych i niedowidzących.

Burmistrz Obornik Tomasz Szrama podczas sesji również docenił i podziękował za nieocenione wsparcie i bezinteresowną pomoc Ks. Kanonikowi Dziekanowi Józefowi Kamzolowi, Jerzemu Straszewskiemu oraz Kazimierzowi Stachowiakowi, dzięki którym udało się wspólnie uratować pomnik Powstańców Wlkp. na obornickim cmentarzu.

W piątkowej uroczystości wziął udział również Grzegorz Wojtera Wiceprezydent Unii Wielkopolan oraz przedstawiciel Wielkopolskiego Instytutu Jakości, którzy wręczyli certyfikaty „Wielkopolska Jakość”: Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu DARWO, Firmie GĘDEK, Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej  oraz Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji.

Tego dnia Burmistrz Obornik nagrodził również dwie najlepsze uczennice w Gminie Oborniki:  Jagodę Balcerowiak absolwentkę Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Weronikę Kowalczuk absolwentkę Gimnazjum nr 3.

Sesję uświetniły występy artystów: Moniki Singer, Weroniki Wrzeszcz, Roberta Płócienniczaka, Jarosława Mączyńskiego Daniela Dobiegały oraz Obornickiej Orkiestry Dętej.

 

  • 29 czerwca 2012 r. Do grona patronów obornickich ulic dołączył Julian Kubiak. W piątek, podczas sesji specjalnej radni podjęli decyzję, by jego imieniem nazwać wybudowaną w ubiegłym roku schetynówkę, biegnącą przez obornickie osiedle „Bielawy”. Decyzję tę w imieniu radnych przedstawił podczas Uroczystej Sesji Rady Miejskiej Burmistrz Obornik Tomasz Szrama.

Julian Kubiak był to „Człowiek, któremu za życia przyświecało hasło Bóg, Honor i Ojczyzna” takimi słowami określił go jego przyjaciel Ryszard Wołoszyn.

Swoje marzenie o wolnej Polsce zrealizował w wymiarze osobistym, w 1990 roku, w pierwszych po wojnie demokratycznych wyborach po odrodzeniu samorządu, został wybrany na burmistrza Obornik. Pełnił kilka funkcji, był przewodniczącym Komisji Zakładowej „Solidarność” i członkiem Międzyzakładowego Komitetu Koordynacyjnego, zasiadał też w Zarządzie Regionu Wielkopolska oraz w Krajowej Sekcji Meblarstwa „Solidarności”, a jednocześnie pracował zawodowo. 13 grudnia 1981r. internowany wraz ze Zbigniewem Piaseckim w Gębarzewie.
W uroczystości wzięły udział żona i córka upamiętnionego oborniczanina.

  • 29 czerwca 2014 r. Po raz trzeci w trackie biegu o Puchar Złotej Pyry odbyły się także w Obornikach Mistrzostwa Polski Samorządowców w Półmaratonie. Zawodnicy reprezentujący samorządy okazali się jak zwykle dobrze przygotowanymi biegaczami i pierwsza trójka znalazła się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji open. 

Mistrzem Polski Samorządowców w półmaratonie okazał się Krzysztof Górecki z Twardogóry, który półmaratoński dystans pokonał z czasem 1:18:48. Pan Krzysztof to na co dzień kierownik referatu gospodarki nieruchomościami i ochrony środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Twardogórze, a w Obornikach mieliśmy okazję gościć go po raz pierwszy. Drugi na mecie zameldował się z czasem 1:24:09 Łukasz Uldynowicz, na co dzień pracownik Wydziału Rolnictwa, Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Gryficach. Pan Łukasz to doświadczony biegacz, który od kilku lat z powodzeniem startuje m.in. w biegu samorządowców który odbywa się
w Jarosławcu. Trzeci wśród samorządowców okazał się oborniczanin rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Obornikach i zarazem kierownik Wydziału Promocji, Informatyzacji i Obsługi Interesantów – Krzysztof Nowacki, który 21 km pokonał w czasie 1:24:47.

Wszystkim samorządowcom gratulujemy i zapraszamy do Obornik za rok.

  • Krzysztof Górecki – TWARDOGÓRA – 01:18:48
  • Łukasz Uldynowicz – Gryfice – 01:24:09
  • Krzysztof Nowacki – Oborniki – 01:24:47    

  • 29 czerwca 2016 r. burmistrz Tomasz Szrama podpisał umowę na modernizację toalet w Szkole Podstawowej nr 2 w Obornikach. Wykonawcą inwestycji jest Zakład Elektroinstalacyjny i Ogólnobudowlany z Wągrowca, który reprezentuje Zbigniew Smoliński. Wartość inwestycji  wynosi około 350 tys.  zł. W ramach prac wykonane zostaną między innymi: posadzki z płytek ceramicznych, parapety wewnętrzne, okładziny ścienne z płytek ceramicznych, stolarka drzwiowa, systemy kabin oraz nowe instalacje: ciepłej i zimnej wody, kanalizacji sanitarnej, centralnego ogrzewania, elektryczne.

  • 29 czerwca 2016 r. nowe sołectwo – Wypalanki wybrało swojego sołtysa. W wyborach, które odbyły się w środę, 29 czerwca wzięło udział 19 mieszkańców. 16 osób poparło Sylwestra Rapacza, który tym samym stał się 45. sołtysem Gminy Oborniki.

Wypalanki to maleńkie sołectwo, które powstało w wyniku odłączenia od sołectwa Bąblinek.  Zamieszkuje je zaledwie 53 osoby, 14 z nich są jeszcze niepełnoletnie. W sołectwie jest więcej kobiet – 28, mężczyzn jest 25. Najstarsza mieszkanka we wrześniu ukończy 92 lata. Nazwa osady świadczy o tym, że teren pod wieś uzyskano poprzez wypalanie lasów. Przy leśniczówce rosną dęby o obwodach około 400 cm2. W Wypalankach urodził się Ludwik Władysław Rzepecki (1832-1894), nauczyciel, publicysta i redaktor.

  • 29 czerwca 2019 r. Ekstremalne zadanie wyznaczył przed sobą Leszek Kaźmierczak, prezes Obornickiego Towarzystwa Cyklistów, który postanowił przejechać rowerem 680 km. Ja postanowił, tak i zrobił. Wyznaczył trasę 62 km i pokonał ją prawie 11 razy, tak, żeby ostatecznie na liczniku przejechanych kilometrów pojawiła się liczba 680 km. Start nastąpił w sobotę, 29 czerwca w samo południe, a przejechanie całego dystansu zabrało prawie 24 godz.

Do pomocy w pokonaniu całego dystansu zgłosił się Krzysztof Naskręt z teamu QBOOK Poznań, doświadczony uczestnik wielu ultra maratonów rowerowych. Panowie razem, przy wsparciu na wielu odcinkach innych kolarzy, walczyli z dystansem, skrajnymi upałami, nocą i ostatecznie zrealizowali plan.

Ogromne gratulacje i podziw.

Jak podsumował całe przedsięwzięcie Leszek Kaźmierczak, najgorsze były wysokie temperatury, które sięgały 38 stopni. Całość oczywiście rozgrywała się w głowie i tu nieodzowne było wsparcie doświadczonego Krzysztofa Naskręta. Ogromną pomoc dały „trzepaki” z OTC Oborniki i Pauliny za zabezpieczenie nocnej jazdy. Po całości zbawienna oczywiście była kąpiel pod natryskami udostępnionymi przez Obornickie Centrum Sportu oraz profesjonalny masaż wykonany przez Waldemara Krzyścina.

Najmniejsza nawet pomoc, w postaci chociażby przejechania jednej wspólnej pętli, umożliwiła zrealizowanie tego ekstremalnego wyzwania: przejechania rowerem 680 km.

29 Czerwca

Słońce znajduje się w znaku Raka

Imieniny obchodzą: Beata, Piotr, Paweł

Święta:

Holandia- Dzień weteranów

Seszele- Święto Niepodległości

Polska- Dzień Ratownika WOPR

             Dzień Stoczniowca

Kościół katolicki: święci Apostołowie: Piotr i Paweł

Osoby urodzone 29 czerwca maja wybitnie rozwinięte zdolności organizacyjne. Z zaciętością bronią interesów swej rodziny, zwłaszcza dzieci. Lubią zbierać wszystko co przypomina przeszłość. Osoby te są egoistami.

Urodzeni 29 czerwca: Ewelina Serafin- aktorka, Paweł Woicki- siatkarz

Zmarli 29 czerwca: Don Davis (2008)- aktor

1956- odbył się ślub Marilyn Monroe i Arthura Millera

Opracowanie: Krzysztof Nowacki