26.06.2024 r.

26.06.2024 r.

#kalendariumobornickie 

Zdjęcie główne Mistrzowie Polski Młodzików z roku 1996 🙂 

  • 26 czerwca 1936 r. z lokalu Spółdzielni Budowlanej w Obornikach znajdującej się przy ulicy Marszałka Piłsudskiego 59 skradziono maszynę do pisania marki Adler. Jak pisała prasa, policja jest na tropie złodziei.

  • 26 czerwca 1936 r. miejscowa gazeta zamieściła oryginalne ogłoszenie Komunalnej Kasy Oszczędności Powiatu Obornickiego, które brzmiało: „Kto na złocie w domu siedzi, tego złodziej wnet odwiedzi”

  • 26 czerwca 1995 r. odbyło się Zebranie Przedstawicieli Członków Spółdzielni Mieszkaniowej w Obornikach. 
  • 26 czerwca 2004 r. odbyła się w Obornikach II edycja zmagań siłaczy Strong Man. W zawodach wzięło udział siedmiu mocarzy, a w skład turnieju weszło siedem konkurencji. Zmagania obornickich zawodników były niezwykle pasjonujące już o pierwszej konfrontacji. Początkowo prowadzenie objęli ex quo Przybył Maciej i Dziełak Krzysztof. „Spacer Farmera”( niesienie dwóch walizek – każda o wadze 48 kilogramów), okazał  się dla nich wyjątkowo łatwy – uzyskali bowiem odległość 100 metrów. Druga konkurencja wymagała w większym stopniu umiejętności technicznych niż fizycznych, dlatego też zawodnicy, którzy objęli najlepszą taktykę, zdominowali czołówkę tabeli. Wrzucanie siedemdziesięciokilogramowych worków na platformę o wysokości 130 cm najlepiej wyszło Wojciechowi Konitzowi i Marcinowi Królczykowi. Oprócz siły fizycznej oraz dobrej taktyki potrzebna była również odrobina szczęścia, która począwszy od trzeciego starcia (przerzucanie dwóch związanych opon) prawie do końca towarzyszyła Krzysztofowi Dziełakowi. W IV i V potyczce swą silną pozycje umacniać zaczął Marcin Królczyk, podnosząc najwięcej razy 25 kg ciężarek oraz przepychając najszybciej traktor (Ursus). VI konkurencja („Waga Płaczu” jako druga po „Spacerze Farmera” zaczerpnięta z oficjalnych turniejów „Strong Man”) zdominowana została przez Przemysława Bednarza, a Marcin Królczyk zajmując drugie miejsce był już o włos od zwycięstwa w głównej klasyfikacji. Z ostatnią potyczką (wyciskanie sztangi 80 kg ) wielu zawodników wiązało swe nadzieje, licząc na błyskotliwy tryumf. Zwycięzcą ostatniego boju okazał się Maciej Przybył, jednak nikt nie mógł zakwestionować wysokiej formy Marcina Krolczyka, który ostatecznie wygrał drugą edycję obornickich Strong Man’ów. Tryumfator otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 600zł, wicemistrz 200 zł, drugi wice 100 zł. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani również pamiątkowymi koszulkami. Impreza przyciągnęła stosunkowo liczną publiczność ( w porównaniu z większością innych organizowanych w ramach „Dni Obornik”). Być może kolejne edycje przyciągną nowych kibiców a zatem sponsorów. Dodajmy, że organizatorem Strong Man w Obornikach jest OCS…Oto lista uczestników w kolejności zajętych miejsc: Marcin Królczyk, Przybył Maciej, Konitz Wojciech, Dziełak Krzysztof, Przemysław Bednarz, Telatycki Mateusz, Zawała Kamil.

  • 26 czerwca 2005 r.  do Obornik przyjechał Cygański Tabor. W amfiteatrze Obornickiego Ośrodka Kultury wystąpiły gwiazdy muzyki cygańskiej takie jak: Vanessa i Zorba, Dona Wasyl i cygańskie gwiazdy. ” Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma..”  I rzeczywiście niewielu już dziś Romów na świecie, którzy uprawiają prawdziwy folklor cygański. W ich niekłamanej muzyce jest wszystko: wędrujący tabor, kotlarze naprawiający sagany i garnki, ukradkiem kradzione kury, końskie jarmarki, wróżby, porwania, bójki, jest świat z cygańskich legend i marzeń. Świat, który umrze, kiedy umrze ostatni cygański skrzypek… CI mieszkańcy naszej gminy, którzy zdecydowali się tego dnia odwiedzić park przy OOK, mieli możliwość zobaczenia jak wygląda prawdziwy cygański tabor, oraz jak brzmi cygańska muzyka. Licznie przybyła publicznośc, wielkimi brawami nagradzała kolejne utwory prezentowane przez Vanessę i Zirbę, jednak gwiazdą wieczoru był nie kto inny jak Don Wasyl, na którego wszyscy mocno wyczekiwali. Jak mówi sam Don Wasyl „My Cyganie jesteśmy potomkami Romów z kasty Czokeszti – Złotników, którzy przed tysiącem lat opuścili Pendżab w Indiach, nie mogąc pogodzić się z niewolą narzuconą przez najeźdźców z Egiptu. Przez dziesięć wieków wędrowali po świecie, wszędzie próbowano odebrać im tożsamość, wolność i dumę – wszystko to, co symbolizuje noszone przez nich złoto. A jednak prawdziwego skarbu Romów nikomu nie udało się zabrać. Ten skarb to ich muzyka, którą nieśli ze sobą wszędzie, gdzie mieszkali a także język, kultura i obyczaje. Po dzień dzisiejszy staramy się pielęgnować i chronić tego skarbu, bez względu na to, gdzie mieszkamy – na Bałkanach, w Rumunii, Rosji na Węgrzech, Słowacji, we Francji, Hiszpanii, na Ukrainie, czy Polsce. Nasze serca przepojone są miłością do przyrody, w której odbija się piękno Stwórcy, „a życie, to są tylko piękne chwile, kolorowe jak motyle” – jak śpiewamy w jednej z piosenek. Trzeba je przeżyć jak najpiękniej. Nie można go zmarnować. Czasem tylko tęsknimy za taborem, „i choć poplątano nam taborów drogi, poplątano nasz cygański los, choć swojego domu wciąż nie mamy, to pędzimy razem z wiatrem, znamy cały świat. Choć na naszej drodze szczęścia ciągle brak, wszystkich dzisiaj zapraszamy -zaśpiewajcie razem z nami tak: Ore, ore…” To również było słychać i widać na scenie, gdzie oprócz zespołu zaprezentowały się cygańskie tancerki, a zgromadzona w amfiteatrze publiczność bawiła się wspaniale z cygańskim taborem. Dodatkową atrakcją tego dnia, była przygotowywana na ognisku (która oczywiście można przygotować również w domu) prawdziwa zupa cygańska, oto jej przepis: 5 litrów wody, pół kg żeberek, słoik wiśni (albo świeże wiśnie), trochę wegety i soli (do smaku), niecałe pół litra śmietany do tego kluski z mąki (niecały kg mąki 1 jajo i woda)

  • 26 czerwca 2006 r., w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Poznaniu odbyła się uroczystość przekazania obowiązków służbowych Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter i zgromadziła liczne grono gości, wśród których m. in. byli: Marek Ziółkowski – Wicemarszałek Senatu, Małgorzata Stryjska, Krystyna Łybacka, Waldy Dzikowski, Michał Stuligrosz, Tadeusz Tomaszewski, Andrzej Grzyb, Stanisław Kalemba – posłowie RP, Marek Waszkowski, Przemysław Aleksandrowicz – senatorowie RP, st. bryg. Kazimierz Krzowski – Komendant Główny PSP, Tadeusz Dziuba – Wojewoda Wielkopolskiego, Marek Woźniak – Marszałek Województwa, Tomasz Kayser – Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Stefan Mikołajczak – prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP Starostowie, Prezydenci Miast, Komendanci Wojewódzcy PSP, nadinsp. Henryk Tusiński – Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji, Przemysław Gonera – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej, byli Wojewodowie, byli Komendanci Główni PSP oraz liczne grono przyjaciół i rodzina.

  • 26 czerwca 2009 r. w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu odbyła się promocja absolwentów. W okresie dwuletnim kształciło się 41 słuchaczy w systemie dziennym i 68 w systemie zaocznym. Wśród wyżej wymienionych był strażak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach, mł.ogn. Krzysztof Strykowski, który ukończył szkołę z tytułem Technik Pożarnictwa i otrzymał stopień młodszego aspiranta. W uroczystości brała udział delegacja z Komendy

  • 26 czerwca 2012 r. Oborniki, jako trzecie miasto w Polsce (po Wadowicach i Świdnicy) przyjęły Jana Pawła II na swego patrona. Wczoraj na obornickim Rynku odbyła się Msza Św. w intencji miasta i gminy, połączona z wprowadzeniem relikwii papieskich oraz nadaniem Obornikom imienia Ojca Świętego.

Wśród zebranych na Rynku wiernych znaleźli się również Burmistrz Tomasz Szrama wraz ze swym Zastępcą, Starosta Obornicki, samorządowcy z sąsiednich gmin, radni, sołtysi oraz dziesiątki mieszkańców, pragnących uczestniczyć w tej historycznej chwili.

Uroczystą liturgię wraz z kapłanami obornickich parafii poprowadził arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki. Podkreślał on ogromną wagę wczorajszego wydarzenia oraz zobowiązanie jakie niesie za sobą przyjęty patronat.

Jan Paweł II dla wszystkich był wzorem uniwersalnych wartości, patriotyzmu, umiłowania człowieka, tolerancji i wrażliwości na otaczający światUznając Jego autorytet nie możemy przejść obojętni wobec głoszonych do nas słów. Choć kierowane do wszystkich, dla nas, dla oborniczan, muszą brzmieć szczególnie. Bo Jan Paweł II jest naszym patronem, a my nie możemy zawieść Jego oczekiwań, podkreślał wczoraj Burmistrz Obornik Tomasz Szrama.

 

  • 26 czerwca 2014 r. na Rynku w Obornikach można oglądać wystawę zdjęć poświęconą 40-leciu produkcji płyt warstwowych w Obornikach.
    Wystawę przygotowaną wspólnie przez Referat Promocji Urzędu Miejskiego oraz firmę Ruukki podziwiać będzie można na Rynku przez cały lipiec.
    Projekt wystawy przygotował Krzysztof Nowacki na podstawie zdjęć firmy Ruukki, a patronat honorowy nad projektem objął burmistrz Obornik Tomasz Szrama.

 

  • 26 czerwca 2014 r. Let’s GO! To tytuł nowej kampanii promocyjnej gminy Oborniki, która była tematem zwołanej w czwartek, 26 czerwca konferencji prasowej. Podczas spotkania z dziennikarzami Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, wraz odpowiedzialnymi za promocję Krzysztofem Nowackim i Krzysztofem Sroką wyjaśnili zagadkowo brzmiące hasło  promocyjne kampanii, jej założenia i produkty promocyjne będące efektem jej wdrożenia.

Czym zatem jest Let’s GO?

„Kampania promocyjna gminy Oborniki oparta o różnorodność możliwości aktywnego wypoczynku, który jest obecnie bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu, a Let’s GO znaczy tyle, co Dalej!; Ruszaj się! Zrób coś! Jednak GO to także skrót – Gmina Oborniki. Hasło promocyjne „Gmina Oborniki paleta możliwości” podkreśla dodatkowo bogatą ofertę  naszego regionu. Biegi, nordic walking, motocross, motolotnie, jazda konna, pływanie, piłka ręczna i nożna, motorowodniactwo, kajakarstwo – to dyscypliny, które z powodzeniem można uprawiać w Obornikach. Tę różnorodność odnaleźć można także w palecie kolorów z logotypu kampanii” – wyjaśnia Krzysztof Sroka kierownik Referatu Promocji Urzędu Miejskiego.

W konferencji wziął udział również Marcin Jaskóła, autor nowej, bezpłatnej aplikacji na smartfony „Moje Oborniki”. Ciekawa aplikacja to nie jedyny produkt kampanii. W ramach projektu na miejskich bilbordach zawisną zachęcające do aktywności hasła, wydrukowane zostaną widokówki, ulotki i plakaty, a na finał  przewodnik turystyczny, który dostępny będzie już w sierpniu.

Kampania kierowana jest zarówno do mieszkańców, którzy nierzadko zapominają o możliwościach jakie daje nasz region, lub po prostu ich nie znają, a także do gości spoza gminy Oborniki, którzy szukają doskonałych miejsc na aktywną turystykę weekendową.

 

  • 26 czerwca 2015 r. zmarł Józef Nadolny, zasłużony oborniczanin i społecznik.

Przez 45 lat był pracownikiem telekomunikacji Polskiej. W długoletniej karierze zawodowej otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń.  Postrzegany jako człowiek o nieprzeciętnej osobowości, przez wiele lat działał społecznie na rzecz obornickich emerytów i rencistów. Zawsze żywo interesował się ich problemami. Na przestrzeni wielu lat był organizatorem licznych spotkań, wyjazdów, wycieczek, czy pielgrzymek. Stale zabiegał również o poprawę warunków socjalnych Związku Emerytów. Był również aktywnym działaczem na rzecz ochrony środowiska. W 2004 roku odznaczony został medalem Zasłużony dla Ziemi Obornickiej.

  • 26 czerwca 2017 r. Ponad pół miliona dofinansowania otrzymał projekt, który będzie realizowany w budynku przy ulicy Jagiellońskiej. Umowę w Urzędzie Marszałkowskim podpisał w poniedziałek, Burmistrz Obornik Tomasz Szrama.

Dziś budynek ten nie wygląda okazale, a jego użyteczność w tym stanie stoi pod znakiem zapytania. Już wkrótce jednak zmieni to wykonany dzięki dofinansowaniu remont. Ogłoszono już przetarg na jego wykonanie.

Budynek zostanie ocieplony, wymienione zostaną w nim instalacje: oświetleniowa, grzewcza, ciepłej wody. Pojawią się też nowoczesne, odnawialne źródła energii, jak instalacja solarna.

Projekt zakłada, ze po zakończeniu remontu do budynku przeniesiony zostanie w części Ośrodek Pomocy Społecznej, przewiduje się tam wstępnie obsługę świadczeń rodzinnych i wychowawczych oraz funduszu alimentacyjnego.

Kwota dofinansowania: 563 597,96 zł

Tytuł: Poprawa efektywności energetycznej poprzez kompleksową modernizację energetyczną (z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii) budynku przy ul. Jagiellońskiej 1 w Obornikach

Nazwa Programu:

Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020

Oś priorytetowa 3: Energia

Działanie 3.2. Poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym i mieszkaniowym

Poddziałanie 3.2.3. Poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym i mieszkaniowym w ramach ZIT dla MOF Poznania

  • 26 czerwca 2022 r. po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Jan Baszczyński. Urodzony 8 czerwca 1951 r. Radny Rady Powiatu Obornickiego I kadencji, działacz społeczny, były prezes Befrapol S.A. Zakłady Drobiarskie w Obornikach. Powstałe w latach 50 Zakłady Drobiarskie przez lata były obok Zakładów Mięsnych głównym producentem przetworzonej żywności w Obornikach. Szczyt rozwoju produkcji przypadł na koniec lat 80 tych, a głównym towarem była stłuszczona wątroba specjalnie hodowanych kaczek. Po zakazie takiego tuczu w krajach Unii Europejskiej, towar ten sprowadzano właśnie z Obornik. W latach 90 tych państwową firmę przekształcono właśnie na spółkę Befrapol. Załamanie rynku przyszło wraz z uchwaleniem przez sejm na prośbę ekologów zakazu tuczu kaczek właśnie na stłuszczone wątroby. Zakłady takie jak Befrapol miały dwa lata na zmianę produkcji. Obornicka firma przygotowywała się do zmiany i prawie się udało, gdyby nie ogromna sprzedaż towaru, jak się później okazało fikcyjnym firmom, które nigdy za niego nie zapłaciły. Zakład popadł w ogromne długi. Prezes Jan Baszczyński został odwołany a zastąpił go Piotr Sitek.

26 Czerwca

Słońce znajduje się w znaku Raka

Imieniny obchodzą: Dawid, Paulina, Jeremiasz

Święta:

Azerbejdżan- Święto Armii i Marynarki Wojennej

Madagaskar, Somalia- Święto Niepodległości

Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur

Polska- Dzień Zapobiegania Narkomanii

Osoby urodzone 26 czerwca posiadają niezwykłe zdolności, nieznane innym ludziom. Ich życie uczuciowe jest bardzo silne. Potrafią być dobrymi przyjaciółmi. Wykazują zdolności intelektualne. Z natury są niespokojni

Urodzeni 26 czerwca: Sebastian Świderski- siatkarz, Paweł Małaszyński- aktor

Zmarli 26 czerwca: Kazimierz Wichniarz (1995)- aktor

1982- Marie Osmond poślubiła Steve Craig`a

Opracowanie: Krzysztof Nowacki