24.06.2024 r.

24.06.2024 r.

#kalendariumobornickie

Zjazd z okazji 50- lecia Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach 1999 r. 🙂 

  • 24 czerwca 1939 r. w Sanatorium w Kowanówku odbyło się naukowe zebranie Koła Scyzjologów na którym referaty wygłosili doktor Meysner z Smukały, doktor Schreiber z Poznania i doktor Jankowski z Sanatorium w Kowanówku. Po zebraniu uczestnicy wzięli udział w uroczystości Wianków, które urządziło Sanatorium Kowanówko

  • 24 czerwca 1939 r. Gazeta Obornicka podała do wiadomości, że w czasie prac terenowych przy Drodze Leśnej w Obornikach jeden z rolników natrafił na głębokości ok 50 cm na dwie urny ze szczątkami spalonych kości. Urny te podczas wydobywania rozpadły się. O odkryciu poinformowano Instytut Prehistoryczny w Poznaniu, który wydelegował na miejsce doktor Karpińską żeby prowadziła dalsze prace. W ich efekcie wyciągnięto kolejnych 11 urn ze szczątkami spalonych kości. Urny te leżały obok siebie na przestrzeni ok 5 metrów. Według oświadczenia Karpińskiej urny przeleżały w ziemi od r. 800 do 1000 przed narodzeniem Chrystusa

  • 24 czerwca 2004 r. w Gimnajzum nr 1 w Obornikach odbyło się zakończenie roku szkolnego klas III

  • 24 do 26 czerwca 2005 r. na kąpielisku miejskim, czyli na popularnych  „Żwirkach”, odbył się I Ogólnopolski Zlot Garbusów. Gościło ok.  Mimo, ze organizatorzy, oraz kierownictwo kąpieliska, które przygotowało odpowiednio teren spodziewali się większej ilości samochodów, na zlot przyjechało ostatecznie około 30 Garbusów i ich właścicieli z całej Polski. Na uczestników zgodnie z programem czekały konkursy i szereg przeróżnych atrakcji. Chociażby to, że Garbusiarze mogli przeciągać swoje samochody na czas, rzucać drzwiami od Garbusa, rzucać wałkiem rozrządu, zmieniać koło na czas.

  • 24 czerwca 2005 r. w holu Zespołu Szkół im. Unicef w Obornikach odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Obornikach zorganizowana z okazji Dni Obornik

  • 24 czerwca 2005 r. na targowisku miejskim w Obornikach na inaugurację muzycznego wieczoru zagrała Obornicka Orkiestra Dęta

  • 24 czerwca 2005 r. gwiazdą muzycznego wieczoru Dni Obornik była grupa VOX

  • 24 czerwca 2006 r. o godz. 18.00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach odbył się wieczór autorski Józefa Zycha. Książka, której dotyczył wieczór autorski, to 16 trudnych lat krystalizowania się idei demokratycznego spojrzenia na nasz kraj, od Okrągłego Stołu do dziś.

  • 24 czerwca 2006 r. w Zespole Szkół im. Unicef odbyło się zakończenie roku szkolnego III klas Gimnazjum nr 1

 

  • 24 czerwca 2006 r. na obornickim torze motocrossowym odbyła się zaległa runda Pucharu Polskiego Związku Motorowego motocyklowego cross – country motocykli i quadów.  W zawodach wystartowało 63 zawodników z Niemiec i Polski, którzy startowali w trzech grupach  w wyścigu po 1,5 godz. każda. Zawody odbywały się nietypowo bo pierwsza grupa wystartowała o godz. 18.00, druga o 20.00. Jednak największe zainteresowanie wzbudzała trzecia grupa czyli quady, które wystartowały dopiero o godz. 22.00 przy sztucznym oświetleniu. Był to pierwszy w Polsce wyścig nocny. Takie wyścigi są już dość popularne na zachodzie Europy. Jeden wyścig nocny odbyły się też w marcu w Zakopanym pod nazwą ALPEN TROPHY QUAD. Organizatorami byli Belgowie, jednakże kierownikiem tych zawodów był Waldemar Iracki a sędzią Ryszard Obst- działacze obornickiego Motoklubu. -I z stąd wziął się pomysł że u nas też można coś takiego zrobić. Motoklub Oborniki jest już znany w kraju z ciekawych pomysłów, dlatego też Główna Komisja Sportu Motocyklowego ustosunkowała się przychylnie do pomysłu obornickich działaczy zatwierdzając regulamin zawodów Pucharu PZM z wyścigiem nocnym. – mówi prezes obornickiego Motoclubu W. Iracki. Sam wyścig wzbudzał niesamowite emocje. Widok mknących światełek po trasie country i skaczących na torze motocrossowym wzbudzał zachwyt wśród licznej wytrzymałej grupy kibiców a o 23.30 przy blasku sztucznych ogni na linię mety wjechał jako pierwszy zawodnik Motoklubu Oborniki Jacek Stelmaszyk, po czym poszły w powietrze fajerwerki i meldowali się następni zawodnicy.

  • 29 czerwca 2007 r. w Starostwie Powiatowym w Obornikach przebywał Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Leszek Wojtasiak, który skorzystał z zaproszenia Starosty Obornickiego Gustawa Wańkowicza. Wicemarszałek rozmawiał z samorządowcami z  terenu Powiatu Obornickiego między innymi o możliwościach pozyskiwania przez samorządy środków z Unii Europejskiej. Najwięcej pytań dotyczyło  sprawy dofinansowania inwestycji drogowych.

        W spotkaniu oprócz władz samorządowych Powiatu Obornickiego uczestniczyli również przedstawiciele gmin: Burmistrz Obornik Anna Rydzewska, Burmistrz Rogoźna Bogusław Janus oraz Maciej Nowicki Przewodniczący Rady Gminy Ryczywół.

  • 24 czerwca 2007 w Pniewach odbył się I Turniej Kibiców Zespołów Czwartoligowych. Cała rywalizacja miała na celu integrację, propagowanie zasad fair play oraz wzajemny szacunek wśród fanów przeciwnych drużyn. Do rozgrywek zgłosiło się 7 zespołów: Huragan Pobiedziska, Sparta Oborniki, TS Nordenia Dopiewo, Lubuszanin Trzcianka, Lubuszanin Trzcianka Ultras oraz 2 drużyny gospodarzy – Sokoła Pniewy. Swój udział w turnieju zgłosiło 9 drużyn, jednak ostatecznie kibice Noteci Rosko, oraz Lubońskiego KS nie dojechali.

     Wszystkie zgłoszone zespoły podzielone zostały na dwie grupy. Kibice Sparty trafili do silnej grupy w której zmierzyli się z Nordenią Dopiewo, Ultras Lubuszaninem Trzcianka, oraz Sokołem Pniewy. Wszystkie mecze rozgrywane były na połowach boiska dwa razy 12 min.

     W pierwszym meczu, kibice Sparty po zaciętej walce w końcówce meczu dali sobie strzelić bramkę i przegrali z Nordenią Dopiewo 1:0. W kolejnym Spotkaniu oborniczanie zmierzyli się z Sokołem Pniewy. Mecz ten zakończył się wygraną Sparty 4:0. Aby wyjść z grupy Sparta musiała wygrać ostatni mecz z Ultras Lubuszaninem Trzcianka. Niestety sztuka ta się nie udała i przyszły zwycięzca turnieju pokonał oborniczan 3:0.

     Ostatecznie Sparta Oborniki zajęła 5 miejsce w turnieju, ważne jednak że zespół z Obornik pojawił się na I Turnieju Kibiców zespołów Czwartoligowych i godnie reprezentował Spartę Oborniki. O wynikach zespołu z Obornik zadecydowała w dużej mierze krótka ławka rezerwowa, gdyż mieli oni tylko początkowo jednego, a w ostatnim meczu dwóch zawodników na zmianę.

     Organizatorowi turnieju czyli Sokołowi Pniewy należą się duże brawa za pomysł i sprawne przeprowadzenie całej imprezy.

 

Miejsca poszczególnych drużyn w turnieju:

 

1 – Ultras Lubuszanin Trzcianka

2 – Lubuszanin Trzcianka

3 – TS Nordenia Dopiewo

4 – Sokół II Pniewy

5 – Sparta Oborniki

6 – Huragan Pobiedziska

7 – Sokół Pniewy

Skład Kibiców Sparty:

Tomasz Kujawa – Piotr Koralewski, Dariusz Koralewski, Paweł Żołyniak, Krzysztof Nowacki, Patryk Okupniarek, Mateusz Andrzejewski, Bartosz Jarusz

  • 24 czerwca 2012 r. Podczas niedzielnego, XIII już finału Pucharu Wielkiej Dziury rozegrano trzy mecze pokazowe.

Na boisku przy kościele Miłosierdzia Bożego w Obornikach zmierzyły się drużyny nauczycieli wychowania fizycznego, przedstawiciele piłkarskiej kadry czeka (czyli drużyny, która w 1985 roku awansowała do ogólnopolskiego turnieju Piłkarska Kadra Czeka) oraz samorządowcy z Obornik.

W drużynie samorządowców zagrali przedstawiciele Obornickiego Centrum Sportu: Piotr Kucharski i Błażej Jastrząbek, Urzędu Miejskiego: Krzysztof Sroka, Piotr Olejniczak, Michał Klupczyński, Stanisław Buczkowski i Krzysztof Nowacki oraz przedstawiciel Rady Miejskiej w Obornikach Jarosław Paulus.

W pierwszym meczu samorządowcy pokonali piłkarską kadrę (zasiloną przez synów byłych zawodników) 2:0. Bramki dla samorządowców zdobyli: Błażej Jastrząbek i Krzysztof Nowacki. W drugim spotkaniu piłkarska kadra pokonała nauczycieli wychowania fizycznego 2:0. Ostatnie spotkanie rozegrano pomiędzy samorządowcami, a nauczycielami wychowania fizycznego. Miał to być rewanż za mecz rozegrany dwa lata temu, w którym to górą byli nauczyciele. I tak też się stało, drużyna samorządowców po bramkach Błażeja Jastrząbka, Krzysztofa Nowackiego, Michała Klupczyńskiego i Piotra Olejniczaka pokonała nauczycieli 4:1. Honorową bramkę dla pedagogów zdobył Michał Chmiel. Tym samym samorządowcy wygrywając dwa spotkania, zajęli pierwsze miejsce w mini turnieju, wyprzedzając piłkarską kadrę i wuefistów.

W drużynie  nauczycieli zagrali m.in: Marek Arciszewski, Michał Chmiel, Jacek Wosicki, Tomasz Wosicki, Tomasz Konitz, Przemysław Cybulski, Marek Zawierzyński, Rafał Ratajski

W drużynie piłkarskiej kadry zagrali, m.in.: Tomasz Ott wraz z synem, Tomasz Kujawa, Robert Czarnota, Przemysław Stachowiak, Paweł Ratajczak wraz z synem, Michał Kosmowski wraz z synem oraz Jacek Zagrodzki.

  • 24 czerwca 2014 r. w Bibliotece Publicznej odbył się wyjątkowy wieczór poetycko-muzyczny.

Barbara Zielińska pracownik biblioteki wydała czwarty tomik poezji. Tym razem są to wiersze dotyczące Obornik. W wieczorze uczestniczyli m.in. Członkowie Towarzystwa Literackiego Poetycki Wędrowiec: Jolanta Staniszewska, Alicja Jastrząbek, Maria Kogut, Henryk Wojtysiak, Antoni Pawłowski, Czesław Karolczak.

Ponadto premierę tomiku swoim śpiewem uświetnił Tomasz Misterski, a wiersz pt. „Jest takie miasto” recytowała Patrycja Stachowiak uczennica Szkoły Podstawowej nr 2.

Każdy uczestnik spotkania mógł nabyć książkę z autografem. Na wszystkich gości czekał również poczęstunek.

 

  • 24 czerwca 2015 r. z okazji przypadającej w tym roku 25. rocznicy utworzenia samorządu terytorialnego w Obornickim Ośrodku Kultury odbyła się jubileuszowa gala z udziałem samorządowców siedmiu kadencji.

Gospodarz spotkania Burmistrz Obornik Tomasz Szrama wręczył wyróżnienia swoim zacnym poprzednikom: Annie Rydzewskiej, Jackowi Koralewskiemu i Ewie Kubiak, która reprezentowała nieżyjącego już męża Juliana Kubiaka – pierwszego burmistrza odrodzonego samorządu.

Specjalne wyróżnienie z rąk burmistrza odebrała również Ewa Thiem, która od 1990 roku niezmiennie piastuje stanowisko sekretarza Gminy Oborniki i jak zapewniał prowadzący galę Krzysztof Sroka „o samorządzie wie absolutnie wszystko”!

Podczas spotkania przypomniano kilka dat z minionego ćwierćwiecza, tych ważnych, ale i tych wspominanych z lekkim przymrużeniem oka. Całość humorem doprawili Marcin Samolczyk i Lech Faron.

 

  • 24 czerwca 2019 r. Burmistrz Obornik podpisał umowę na budowę kolejnych trzech placów zabaw w naszej gminie. Ich koszt to około 40 tys. zł, a wykona je spółka Hydro z Mosiny.

Nowe place powstaną: przy zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kiszewie, gdzie zdemontowane zostaną stare konstrukcje, przy  ulicy Łazienkowej oraz w Kowalewku.

W podpisaniu umowy wzięły udział panie, które szczególnie zabiegały o budowę Renata Małyszek oraz Justyna Konieczna.

Dzieci będą mogły cieszyć się nowymi placami jeszcze podczas wakacji, ponieważ wykonawca zadanie zrealizuje do 15 lipca.

24 Czerwca

Słońce znajduje się w znaku Raka

Imieniny obchodzą: Danuta, Emilia, Bartosz

Święta:

Andora, Estonia, Litwa, Łotwa, Quebec- Dzień św. Jana

Polska- Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

Peru- Dzień Indian

Wenezuela- Rocznica Bitwy o Carabobo

Osoby urodzone 24 czerwca lubią rozrywkę, zabawy i muzykę. Z uporem idą własną drogą, nie zważając na rady innych. Piękno przyrody wywiera ni nich ogromne wrażenie. Często są dość egoistyczni i zazdrośni.

Urodzeni 24 czerwca: Rafał Grzelak- piłkarz, Robert Kudelski- aktor

Zmarli 24 czerwca: Zbigniew Żakiewicz (2010)- pisarz

1901- otwarto pierwszą wystawę prac Pabla Picassa

Opracowanie: Krzysztof Nowacki