
16.06.2024 r.
Zdjęcie główne to pożegnalny mecz Jacka Węzika wychowanka Sparty Oborniki rozegrany w 2007 r. Zagrały wówczas aktualny skład Sparty i byli zawodnicy którzy przyjechali razem z trenerem Tadeuszem Łuczakiem.
- 16 czerwca 1938 r. na stadionie w Obornikach odbyły się zawody piłkarskie po między wojskowym zespołem piłkarskim Drużyn łączności, stacjonujących wówczas w Obornikach, a Klubem Sportowym Sparta. Czysty zysk z imprezy zarząd KS Sparta postanowił przekazać kościołowi parafialnemu w Obornikach na zasilenie funduszu zakupu dzwonów. W drużynie wojskowych wystąpiło kilku graczy ligowych: z Warty Nawrat, oraz gracze z Klubów Sportowych Admira, Penalton Poznań, oraz Polonia Główna i Szamotulski KS Szamotuły. Protektorat nad zawodami przejął ksiądz dziekan Szymański. Sparta pokonała WZP 3:2, do przerwy prowadząc 2:1.
- 16 czerwca 1961 roku zmarł w Koszalinie Adam Kuehn – burmistrz komisaryczny Obornik od 14 listopada 1932 roku do 1 września 1939 roku. Za jego rządów znacznie poprawiła się kondycja finansowa gminy Oborniki. Zwiększono wówczas majątek gminy, a dotychczasowe zadłużenie obniżono o ok. 30%.
- 16 czerwca 1967 r. w Szkole Podstawowej nr 2 odbyły się wybory patrona szkoły, którym ostatecznie zostało Ludowe Wojsko Polskie
- 16 czerwca 1970 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Uścikowie wyruszyli rowerami na trasę Chrustowo – Górka – Nieczajna – Objezierze – Uścikowo. Jak podaje kronika szkolna, „30 uczniów przemierzyło drogę na swych metalowych rumakach” Cała wycieczka trwała 6 godzin.
- 16 czerwca 1991 r. drużyna piłkarska MKS Sparta Oborniki awansowała do klasy okręgowej. Drużyna prowadzona przez Ireneusza Bartoszaka grała w składzie: Tomasz Kujawa, Szymon Pruszkowski, Ireneusz Bartoszak, Krzysztof Siewruk, Przemysław Matuszak, Michał Kosmowski, Krzysztof Jaroszyk, Roman Szymot, Jacek Zagrodzki, Grzegorz Grabarczyk, Mariusz Drewicz, Paweł Ratajczak, Marek Ostrowski, Rafał Jeneralczyk, Jacek Konieczny, Robert Czarnota, Ryszard Liske.
- 16 czerwca 1992 r. Sparta Oborniki zmierzyła się w towarzyskim meczu z II ligową Wartą Poznań. Powodem rozegrania spotkania był transfer zawodnika Sparty Krzysztofa Jaroszyka. Licznie zgromadzona publiczność zobaczyła aż 6 bramek, a oborniczanie ulegli zielonym 6:0.
- 16 czerwca 2000 r. w sali kameralnej Obornickiego Ośrodka Kultury grupa Mektub zaprezentowała widowisko teatralne: Wiara, nadzieja, miłość.
- 16 czerwca 2000 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach można było oglądać wystawę „Jak to było za szkolnych mych lat”

Głos Obornicki nr 93 z 2000
- 16 czerwca 2001 r. podczas uroczystej sesji rady miejskiej w Obornikach odegrany został po raz pierwszy hejnał obornicki.
- 16 czerwca 2001 r. Straż Pożarna w Obornikach uroczyście obchodziła 25 lecie powołania.
- 16 czerwca 2002 r. na stadionie OCS w Obornikach odbyły się igrzyska młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów.
- 16 czerwca 2005 r. na Pływalni w Obornikach odbyły się zawody pływackie zorganizowane przez UKS Trójka
- 16 – 18 czerwca 2006 r. odbył się zlot Hufca Oborniki organizowany przez 89 ŚWDH „Na Szlaku”. Zlot jest jedną z najważniejszych imprez hufca, wymaga dużo przygotowań i nakładów finansowych. W rozwiązaniu problemów pomógł nam Urząd Miejski w Obornikach. Harcerze otrzymali 1800 zł (po uprzednim złożeniu oferty) zostały one przeznaczone na nagrody i materiały programowe, a także Starostwo Powiatowe w Obornikach. Oferta realizacji zadania pod nazwą “Przygotowanie zlotu Hufca Oborniki” zyskała aprobatę Zarządu Powiatu Obornickiego podczas rozstrzygnięcia konkursu ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Obornickiego i na ten cel Starostwo przekazało w formie dotacji celowej 1900 zł. Pieniądze przeznaczono na plakietki, obiad oraz materiały jednorazowe.
- 16 czerwca 2006 w Zespole Szkół Unicef w Obornikach odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Obornikach która zainaugurowała weekendowe wydarzenia z okazji Dni Obornik
- 16 czerwca 2006 r. podczas piątkowego koncertu z okazji Dni Oborniki na scenie wystąpił zespół Bajm z Beatą Kozidrak
- 16 czerwca 2007 r. na stadionie OCS odbył się pożegnalny mecz piłkarza nożnego Sparty Oborniki Jacka Węzika. Spotkanie byli zawodnicy Sparty na aktualną drużynę było bardzo emocjonujące. Do Obornik przyjechało wielu byłych piłkarzy nożnych wraz z trenerem Tadeuszem Łuczakiem. Jacek Węzik grał w drużynie Sparty przez 22 lata
- 16 czerwca 2009 r. w parku przy Obornickim Ośrodku Kultury oficjalnie otwarto Plac Zabaw Muszkieterów, a zabawy z dziećmi prowadzili aktorzy „Słoneczka Placu Zabaw”. Plac zabaw w Obornikach powstał w ramach ogólnopolskiej akcji „Place Zabaw Muszkieterowie”. Skupieni w Fundacji Muszkieterów właściciele sklepów Intermarché i Bricomarché już drugi rok fundują place zabaw dla najmłodszych. Zestawy i urządzenia do zabawy montowane są na terenach zielonych, należących do samorządu. Powstanie tego placu zabaw to ogromna zasługa Joanny Urbaniak, na co dzień pracownika Urzędu Miejskiego w Obornikach, która zainicjowała akcję oddawania głosów na specjalnej stronie internetowej, dzięki czemu dzieci zza Warty mają ładny plac zabaw.
- 16 czerwca 2009 w parku Obornickiego Ośrodka Kultury odbyły się Uczniowskie Oscary
-
16 czerwca 2013 r. w południe uroczystą mszą św. w intencji mieszkańców miasta i gminy rozpoczęliśmy świętowanie największej miejskiej imprezy roku – Dni Obornik.
Często mówiąc o Dniach Obornik mamy na myśli przed ostatni czerwcowy weekend. Jednak imieniny miasta to nie tylko koncert, Wianki i półmaraton! To ogrom mniejszych, lecz równie ciekawych, niebanalnych przedsięwzięć, propozycji i wydarzeń towarzyszących.
Wczorajsze, ciepłe, niedzielne popołudnie upłynęło w wyjątkowo rodzinnej atmosferze, a to za sprawą Festynu Parafialnego przy kościele Miłosierdzia Bożego. Tam również odbył się finał XIV Turnieju o Puchar „Wielkiej Dziury”, który poprowadził tradycyjnie Tadeusz Ratajczak.
KLASYFIKACJA KOŃCOWA
GIMNAZJA (klasy II-III)
1.Mysie Pysie
2.Bachorki
3.Muszkieterzy
GIMNAZJA (klasy I)
1.Słoneczny Patrol
2.Mana Mana
3.Czerwone Diabły
SZKOŁY PODSTAWOWE
Klasy VI
1.Słoneczny Patrol
2.Muminki
3.Lechici
Klasy V
1.Dzieci Barcy
2.Ogniste Diabły
3.Redbule
Klasy IV
1.Dzieci Kolejorza
2.Maka Paka
3.Złote Smoki
Klasy III
1.Auto Wicherek
2.Przebojowa Trójeczka
3.Złoci Piłkarze
Klasy II
1.Czarne Pioruny
Podczas uroczystości uhonorowano również dawnych piłkarzy obornickiej Sparty, którzy reprezentowali barwy trzecioligowej drużyny w latach 1960-1962.
Wśród wyróżnionych znaleźli się: Kazimierz Stuper, Kazimierz Pocentek, Janusz Zawieja oraz Józef Wróblewski.
Szczególne gratulacje z rąk burmistrza Tomasza Szramy otrzymała Agnieszka Maluśkiewicz – tegoroczna halowa i Akademicka Mistrzyni Polski Seniorek w pchnięciu kulą.
- 16 czerwca 2019 r. odsłonięto przy ulicy Piłsudskiego 1 zegar który powrócił na to miejsce po ponad 10 latach od jego demontażu. Na najstarszych zdjęciach miasta z końca XIX oraz następnych do początku XXI wieku widać ozdobny, dwustronny zegar, wystający nad chodnik ulicy noszącej kolejno nazwy Banhofstrasse, Dworcowa, Piłsudskiego, Goeringa, Świerczewskiego i ponownie Piłsudskiego. Na białej tarczy widać było czarne cyfry i umieszczoną powyżej czerwoną czcionka wypisaną datę 1897 lub 8 rok. Na prawo od zegara widać zawsze na fotografiach zakład zegarmistrzowski. Pierwszy, zapewne w roku widniejącym na cyferblacie, założył wraz ze wspólnikiem zegarmistrz Appolt, noszący poetyckie imię Narcyz. Sama kamienica wyglądała wówczas inaczej i składała się z parterowego budynku mieszczącego na narożu sklep z pieczywem, towarami składowymi i tytoniem pod firmą W. Heina, sąsiadujący z nim zakład zegarmistrzowski oraz osobnego piętrowego budynku na narożniku ul.Kościelnej. Około 1905 roku (bodajże taka data widniała jeszcze do niedawna na metalowej chorągiewce wieńczącej narożną wieżyczkę) budynki zniszczone
- 16 czerwca 2019 r. po raz pierwszy odtworzony został w kościele Farnym hejnał Obornik. Skomponowany przez Szymona Wyrzykowskiego, po raz pierwszy odegrany został 16 czerwca 2001 roku, z okazji Dni Obornik. Dziś, nie chcąc aby był on tylko zbiorem nut, czekających na wyjątkowe samorządowe wydarzenia, postanowiono podarować go mieszkańcom. Już wkrótce na co dzień gościł będzie w naszym mieście, odgrywany z wieży najstarszego miejskiego zabytku – kościoła farnego.
16 Czerwca
Słońce znajduje się w znaku Bliźniąt
Imieniny obchodzą: Aneta, Judyta, Franciszek
Święta:
Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego
Irlandia- Bloomsday
RPA- Dzień Młodzieży
Osoby urodzone 16 czerwca posiadają dużą intuicję. Uczucia łączą z intelektem. Są niezwykle wrażliwi na opinie innych. Dzięki swym wysiłkom, mogą osiągnąć dobre stanowisko w pracy. Są gadatliwi i chytrzy.
Urodzeni 16 czerwca: Tupac Shakur- muzyk, Michał Paszczyk- aktor
Zmarli 16 czerwca: Igor Śmiałowski (2006)- aktor
2010- na warszawskim Bemowie odbył się festiwal Sonisphere
Opracowanie: Krzysztof Nowacki