25.05.2024 r.

25.05.2024 r.

#kalendariumobornickie

Zdjęcie główne to rok 2004 i drużyna Tęczy Lulin 🙂 

  • 25 maja 1946 r. Miejska Rada Narodowa, podjęła uchwałę o anulowaniu decyzji przedwojennej Rady Miejskiej z 21 lutego 1934 r. o ustanowieniu w Obornikach instytucji zawodowego burmistrza. Był to zarazem koniec samorządu miejskiego, który odrodził się po upadku komunizmu w roku 1990. 

  • 25 maja 1946 r. Pierwszym niezawodowym burmistrzem Obornik został wybrany Henryk Borowicz, a stanowisko sekretarza miejskiego powierzono Leonowi Łukomskiemu. W Zarządzie Miejskim zatrudnionych było  28 pracowników.

  • 25 maja 1979 r. urodził się Dariusz Szrama, sportowiec, biegacz, zastępca komendanta Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Obornikach. Radny Rady Miejskiej w Obornikach w kadencji 2018 – 2023

  • 25 maja 1994 r. odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej w Obornikach pierwszej kadencji. Obrady prowadził przewodniczący Błażej Stasiak. Była to także ostatni sesja Burmistrza Juliana Kubiaka, który nie został wybrany w kolejnych wyborach na radnego.  Tak sesję zrelacjonowała gazeta Ziemia Obornicka.

  • 25 maja 1994 r.  piłkarze nożni Sparty Oborniki pokonali na własnym obiekcie drużynę Victorii Września 1:0 po bramce Rafała Pruszkowskiego. Trenerem gości był wówczas wychowanek Sparty, były piłkarz nożny Lecha Poznań, Bałtyku Gdynia i Warty Poznań – Stanisław Manicki.

  • 25 maja 1997 r. piłkarze nożni Sparty Oborniki ulegli Sokołowi Pniewy a 6:2. Tak to spotkanie opisał Tadeusz Ratajczak.

Gazeta Obornicka nr 06 z 14 czerwca 1997 r.

  • 25 maja 2000 r. odbyła się uroczysta Rada Powiatu Obornickiego z okazji dziesięciolecia samorządu. Była to wspólna sesja z poszczególnymi radami gmin. Podczas sesji starosta Jacek Koralewski oficjalnie przedstawił herb i flagę powiatu obornickiego. Autorem ich był Jerzy Bąk.

  • 25 maja 2000 r. na Rynku w Obornikach odbył się festyn Nadciśnienie o tym trzeba wiedzieć. 

  • 25 maja 2002 piłkarze nożni Sparty Oborniki w przed ostatnim meczu sezonu 2001/2002 w IV lidze pokonali na wyjeździe Wełnę Rogoźno 4:2. Sparta ostatecznie zajęła 5 miejsce w tabeli, a ligę wygrała Polonia Środa Wielkopolska.

  • 25 maja 2003 r. piłkarze Sparty Oborniki w meczu o mistrzostwo IV ligi przegrali na wyjeździe z 1920 Mosina 0:1.

  • 25 maja 2003 r. w meczach o mistrzostwo B klasy Orkan Objezierze zremisował u siebie z Rożnovią Rożnowo 2:2, a Huragan Łukowo pokonał u siebie Relaks Pamiątkowo 3:2

  • 25 maja 2004 r. o godzinie 18 miało miejsce uroczyste otwarcie kompleksu handlowego Intermarche. Przybyli na otwarcie zaproszeni goście zwiedzili cały obiekt i wysłuchali krótkiego rysu historycznego dotyczącego samej sieci w Europie i w Polsce, głos zabrał również Starosta Powiatu Obornickiego Antoni Żuromski, który pożyczył właścicielom wielu zadowolonych klientów, jak i zadowolonych pracowników. Obiekt również został poświęcony przez księdza z parafii Św. Józefa w Obornikach. Po części oficjalnej odbył się wspaniały bankiet w restauracji Millenium w Obornikach przy ulicy Mostowej. Goście mogli zajadać się specjałami garmażerki, jak również  wspaniałymi pieczonymi świniakami. 

  • 25 maja 2005 r. po raz pierwszy w historii Obornik Obornickie Centrum Sportu zorganizowało halową ligę piłki nożnej. Pomysłodawcą ligi był Henryk Polaszek, a po nim ster nad ligą przejął Tadeusz Ratajczak. Liga została zorganizowana odpowiadając na potrzeby mieszkańców, którzy co roku od lat 90 tych brali udział w zimowym turnieju piłki halowej. W swoim szczytowym okresie liga liczyła I i II ligą, a poziom rywalizacji był bardzo wysoki. To właśnie w tej lidze pierwsze szlify zbierała drużyna KS Futsal Oborniki

  • 25 maja 2005 r. w Bibliotece Publicznej w Obornikach, odbył się uroczysty dzień Matki. Przed mamami zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Obornikach. Prezentowali swoje umiejętności aktorskie, recytatorskie, wokalne, oraz taneczne. Wzruszone mamy z wielkim podziwem patrzyły, jak ich pociechy przygotowały tak wspaniały program artystyczny. Po występach na mamy czekały przepiękne róże i skromny poczęstunek.

  • 25 maja 2005 r. w kościele parafialnym p.w. św. Anny w Kiszewie, została odprawiona msza dziękczynna z okazji trzydziestolecia posługi lektorskiej pana Kazimierza Adamka. Błogosławieństwo na służbę lektorską otrzymał pan Kazimierz z rąk św. Pamięci arcybiskupa A. Borowiaka w katedrze Poznańskiej. Pan Adamek jest również radnym Rady Miejskiej w Obornikach, oraz członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Kiszewie, znany jest on również ze swojego zaangażowania w sprawy nurtujące jego lokalne środowisko.  

  • 25 maja 2008 r. w meczach o mistrzostwo B klasy Orkan Objezierze pokonał Akrę Kiekrz 3:1, a Tęcza Lulin przegrała na wyjeździe z Orłem Słopanowo 1:4

  • 25 maja 2011 r. w Restauracji Millenium odbyło się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Kółek Rolniczych. W spotkaniu uczestniczyli zastępca Burmistrza Obornik Piotr Woszczyk, Prezes Zarządu Damazy Zawiślak oraz członkowie zarządu i rady nadzorczej. Spotkanie miało charakter sprawozdawczy i podsumowujący ubiegłoroczną działalność Spółdzielni Kółek Rolniczych. Dokonano wyboru Przewodniczącego i Sekretarza oraz przedstawiono sprawozdanie z działalności R.N SKR za 2010 i udzielono absolutorium zarządowi.

 

  • 25 maja 2012 r. Chóry  CANTILENA i CON BRIO, BRASS BAND Oborniki oraz gość specjalny chór żeński z Norwegii PROSGRUNN KVINNEKOR, pod batutą Jerzego Milotzkiego, wystąpiły w wyjątkowym, międzynarodowym koncercie zatytułowanym „Barwy Przyjaźni”.

Muzyczne spotkania zorganizowane przez chór Cantilena odbyły się w naszym mieście dwa razy w piątek, 25 maja w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, podczas którego wystąpiła również orkiestra złożona z muzyków grających w operze poznańskiej „CAMERATA POSNANIENSIS” pod dyr. Aleksandra Grefa oraz w niedzielę, 27 maja w Obornickim Ośrodku Kultury.

Po  niedzielnym koncercie dyrektor norweskiego chóru Jerzy Milotzki otrzymał  z rąk Piotra Woszczyka honorowe wyróżnienie nadane przez Burmistrza Obornik, za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju współpracy kulturalnej pomiędzy Obornikami a Porsgrünn.

Jerzy Milotzki – pochodzi z Poznania. Od ponad 30 lat mieszka na stałe w Norwegii. Był nauczycielem w szkołach muzycznych w Ryukan i Porsgrünn. Cały czas prowadził chóry, orkiestry i grał w zespołach muzycznych.

Kontakty „Cantileny” z Norwegią zaczęły się w czerwcu 1998 r. wtedy to chór uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Skien. Tłumaczami i opiekunami „Cantileny” podczas festiwalu był ponownie: Jerzy Milotzki i Per Lorenz Milotzki – ojciec i syn, doskonali muzycy, Polacy mieszkający w Norwegii.

Gdy spotykają się ludzie kochający muzykę, to na ogół jest jakiś ciąg dalszy. W tym przypadku wyglądał tak:

–  W  2011r. ówczesny dyrektor OOK i jednocześnie dyrygent „Cantileny” pan Józef Czypek zaprosił Orkiestrę Dętą z Porsgrünn na Dni Obornik, co zapoczątkowało liczne kontakty między orkiestrami. W kolejnych latach gościliśmy w Obornikach orkiestrę dziecięcą, młodzieżową oraz Orkiestrę Dętą pod dyr. Evina Stranda, a Obornicka Orkiestra Dęta pod dyr. Krzysztofa Wwarguły gościła w Porsgrünn.

– W 2005 r. pierwszy raz gościliśmy w Obornikach „PORSGRÜNN  KVINNEKOR” pod dyrekcją Jurka Milotzkiego (koncert w Obornikach)

– Rok 2007 – chór przyjechał do Obornik po raz drugi (koncerty w Połajewie i na dożynkach gminnych w Maniewie)

–  Rok 2009 – kolejna wizyta chóru z Porsgrünn pod dyr. J. Milotzkiego oraz zespołu muzycznego „TRESS i ESS” pod dyr. Pera Lorenza Milotzkiego (syn).

Koncert w Obornikach, Ryczywole i w szpitalu w Kowanówku. Zespoły były gośćmi „Cantileny”.

Rok 2011 – wraz z Jurkiem Milotzkim do Obornik przyjechał inny chór żeński, chór „JA- DA” ze Skien pod dyrekcją Berit Moven, z którym „Cantilena” miała przyjemność śpiewać w Wągrowcu.

Rok 2012 – już po raz czwarty mieliśmy przyjemność gościć „Porsgrünn Kvinnekor” pod dyr. J. Milotzkiego podczas koncertów „Barwy Przyjaźni”.

Historię współpracy opracowano na podstawie wspomnień chóru Cantilena.

 

  • 25 maja 2013 r. dwójka zawodników Obornickiego Klubu Karate brała udział w odbywających się we Wrocławiu Mistrzostwach Polski Akademickiego Związku Sportowego w Karate WKF. 

Nasi karatecy podczas tej ogólnopolskiej rywalizacji reprezentując zarówno nasz klub jak i swoje uczelnie wywalczyli dwa medale.

3 miejsce Krzysztof Waśko w kumite drużynowym z Uniwersytetem Ekonomicznym.

3 miejsce Krystian Chudziński w kata drużynowym z Politechnika Poznańska.

 

25 Maja

Słońce znajduje się w znaku Bliźniąt

Imieniny obchodzą: Grzegorz, Borys, Magdalena

Święta:

Argentyna- Rocznica Rewolucji

Fani Douglasa Adamsa- Dzień Ręcznika

Liban- Dzień Wyzwolenia Południowego Libanu

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Światowy Dzień Mleka

Dzień Działacza Kultury i Drukarza

Organizacja Jedności Afrykańskiej- Dzień Afryki

Sudan- Rocznica Rewolucji Majowej

Unia Afrykańska- Dzień Wyzwolenia Afryki

Osoby urodzone 25 maja odznaczają się zdrowym rozsądkiem. Przyciąga do siebie innych ludzi, w ich życiu nie brakuje przyjaciół. Lubią prace społeczne. Osoby te są wierne i lojalne w stosunku do swoich życiowych partnerów.

Urodzeni 25 maja: Ilona Ostrowska- aktorka, Majka Jeżowska- piosenkarka

Zmarli 25 maja: Laurie Bartram (2007)- aktorka

25 maja 1941 roku do KL Auschwitz przewieziono Maksymiliana Kolbe. Otrzymał on numer 16670. W Oświęcimiu uratował życie współwięźniowi Franciszkowi Gajowniczkowi ojcu rodziny, godząc się ponieść zamiast niego śmierć głodową.

2008- Robert Kubica zajął II miejsce w Grand Prix Monaco w wyścigach Formuły 1

Opracowanie: Krzysztof Nowacki