
14.05.2024 r.
Zdjęcie główne trampkarze Sparty Oborniki w roku 2006 r. 😉
- 14 maja 1938 r. Sąd Grodzki w Obornikach skazał Martę Ryst z Łukowa za kradzież kur na szkodę Gerturudy Krause z Łukowa na dwa tygodnie aresztu w zawieszeniu na trzy lata. Jana Walczaka z Górki za kradzież pierzyny i narzędzi ślusarskich na szkodę Majątku w Górce na 3 miesiące aresztu w zawieszeniu na 3 lata. Wiktora Walkowiaka, Kazimierza Muszyńskiego i Aleksandra Zychowskiego z Obornik za kradzież kartofli na szkodę Emila Warnkego na 2 tygodnie aresztu. Muszyńskiemu karę zawieszono na 3 lata, natomiast Walkiwiak i Zychowski skazani zostali na bezwzględne odbycie kary. Szczepana Świerkowskiego z Wargowa za użycie ostrych narzędzi i zadanie urazu cielesnego Szczepanowi Grajczyńskiemu na 7 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata.
- 14 maja 1939 r. Towarzystwo Czytelni Ludowych urządziło w Sali Hotelu pod Orłem popis muzyczny uczniów Pawła Klosego. Muzycznie popisywali się: Genia Łukanowska, Urszula Zenkerówna, Wiesia Zbączyniakówna, Jurek Guszczyński, Oleńka Rychlikówna, Wandzia Kruszkówna, Maria Iwaszkiewiczówna, Urszula Zenkerówna, Wiesia Zbączyniakówna, Bożena Stachowiakówna.
- 14 maja 2005 piłkarze nożni Sparty Oborniki zremisowali na wyjeździe w meczu o mistrzostwo IV ligi z TPS Winogrady Poznań 1:1. Bramkę dla oborniczan zdobył Maciej Brauza.
- 14 maja 2006 r. w meczu o mistrzostwo B klasy Tęcza Lulin pokonała u siebie Wartę Ocieszyn aż 9:0. Na zdjęciu: m.in. Rafał Stawujak, Piotr Frankowski, Remigiusz Pacholski i kibice Szymon Tomczak i Geniu Tomczak
- 14 maja 2006 r. piłkarze nożni Orkanu Objezierze w meczu o mistrzostwo A klasy przegrali u siebie z Kłosem Gałowo 0:1
- 14 maja 2012 r. Obornickie Stowarzyszenie Motocykli Ciężkich „Jastrzębie Dróg”, wraz z Obornickim Ośrodkiem Kultury i Urzędem Miejskim w Obornikach zorganizowało III Piknik Motocyklowy. Imprezę rozpoczęła parada ulicami miasta, w której wzięło udział ponad 200 motocykli z wielu wielkopolskich klubów. W trakcie imprezy motocykliści rywalizowali ze sobą w nietypowych konkurencjach sprawnościowych. Odbyła się również licytacja, z której pieniądze przeznaczono na rzecz Stowarzyszenia „Przyjaciel”. Podczas imprezy zbierano także pieniądze do puszek, a Stowarzyszenie ustawiło wyjątkowe stoisko, gdzie zakupić można było prace wykonane przez podopiecznych. W amfiteatrze OOK zebrały się tłumy, aby wysłuchać koncertów Mateusza Ziółko, finalisty programu „Mam Talent” oraz legendy polskiego rocka zespołu LOMBARD. Jako support gwiazd wystąpili: muzycy ze Stowarzyszenia „Przyjaciel” oraz zespół taneczny CatClan.
- 14 maja 2016 r. chór kameralny „Con Brio” działający przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Obornikach wziął udział w V Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym „Ave Maria” w Chojnicach.
Po raz kolejny dowiódł, że pasja, jaką jest muzyka żyje w każdym chórzyście i pozwala dzielić się jej pięknem z innymi. Praca nad wykonywanymi utworami pod okiem dyrygentki Marcjanny Nowak zaowocowała ogromnym sukcesem, czego dowodem jest zdobycie złotego pasma w kategorii chórów kościelnych.
To dla nas wielka radość i satysfakcja, ale również wezwanie, by muzyka chóralna ubogacała nie tylko nas jako wykonawców, ale przede wszystkim naszych słuchaczy, którzy są wiarygodnym dowodem na to, że wartościowość takiej muzyki jest nieprzemijająca.
- 14 maja 2016 r. oficjalnie otwarto sezon wodniacki w naszym mieście. Na miłośników turystyki czekało mnóstwo atrakcji. Od samych godzin rannych rozpoczął się spływ oraz zajęcia historyczne w Radzimiu.
To jednak nie jedyne atrakcje jakie tego dnia czekały na mieszkańców Obornik. Na ulicy Nadbrzeżnej odbyła się kolejna Biesiada Rybna, na scenie zaprezentowała się grupa muzyczna Taldeo, uczestnicy warsztatów wokalnych OOK i Obornicka Orkiestra Dęta. Występ Dimitrisa Zorbasa i jego zespołu, podobnie jak zaimprowizowana na ul Armii Poznań grecka tawerna spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem uczestników biesiady.
- 14 maja 2016 r. zawodnicy Obornickiego Klubu Karate wzięli udział w Wojewódzkich Mistrzostwach Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Karate WKF. Impreza ta zorganizowana przy współudziale Wojewódzkiego Związku Karate WKF i Szkolnego Związku Sportowego „WIELKOPOLSKA”, zgromadziła blisko 600 zawodników z przeszło 100 szkół. Zawody te były szczególne, gdyż po raz pierwszy młodzi karatecy reprezentowali na zawodach nie swoje kluby a szkoły.
Nasza obornicka młodzież z dużym powodzeniem od lat bierze udział w wielu zawodach karate więc i tym razem stanęła na wysokości zadania. W poszczególnych konkurencjach dla swoich szkół medale wywalczyli:
- Szkoła Podstawowa nr 2
Kata indywidualne:
I miejsce Krystian Chrzanowski w roczniku 2007 w kat. 7-6 kyu
I miejsce Laura Chrzanowska w roczniku 2003 kat. 9-8 kyu
II miejsce Piotr Kulikowski w roczniku 2007 kat. 7-6 kyu
II miejsce Otylia Menclewicz w roczniku 2006 kat. 9-8 kyu
II miejsce Dominik Gawlik w roczniku 2005 kat. 9-8 kyu
III miejsce Weronika Kencka w roczniku 2003 w kat.7-6 kyu
Kumite indywidualne:
II miejsce Piotr Kulikowski w roczniku 2007
Kihon:
II miejsce Wiktor Maćkowiak w roczniku 2008 - Szkoła Podstawowa nr 4
Kumite indywidualne:
I miejsce Agata Wosicka w roczniku 2006
Tor sprawnościowy:
II miejsce Agata Wosicka w roczniku 2006
Kihon:
III miejsce Maja Różycka w roczniku 2006
- Prywatne Gimnazjum nr1
Kata indywidualne:
III miejsce Jakub Bartoszewicz w roczniku 2002 w kat. 9-8 kyu - Szkoła Podstawowa w Białężynie
Kata indywidualne:
I miejsce Tytus Włodarczak w roczniku 2007 kat 9-8 kyu - 14 maja 2016 r. w Mosinie odbyły się I Wielkopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w karate. Na starcie stanęło 550 zawodników podzielonych na kategorie wiekowe Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Nie zabrakło zawodników na co dzień trenujących pod okiem Wojciecha Blocha i Jarosława Kuca w Obornickim Klubie Karate Shotokan. Zawodnicy spisali się wspaniale zdobywając w sumie 22 medale w kategoriach indywidualnych kata i kumite.
WYNIKI WIELKOPOLSKICH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W KARATE
Szkoła Podstawowa nr 3 :
Jakub Wróblewski – 3 miejsce w kumite, 3 miejsce w kata – rocznik 2004
Bartosz Wróblewski – 3 miejsce w kihon – rocznik 2010
Szkoła Podstawowa nr 2 :
Monika Dmytruszyńska – 1 miejsce w kumite – rocznik 2005
Nikodem Januszak – 2 miejsce w kata, 2 miejsce w kumite – rocznik 2004
Jakub Dykcik – 3 miejsce w kumite(waga -40 kg) – rocznik 2004
Adam Leśnik – 3 miejsce w kumite(waga +40kg), 3 miejsce w kata – rocznik 2004
Marta Zydorczak – 3 miejsce w kata – rocznik 2003
Gracjan Maciejewski – 5 miejsce w kata – rocznik 2003
Szkoła Podstawowa nr 4 :
Kacper Rodak – 1 miejsce w kumite , 2 miejsce w kata – rocznik 2003
Wojciech Banaszkiewicz – 2 miejsce w kumite, 2 miejsce w kata – rocznik 2006
Filip Kuźniak – 3 miejsce w kumite –rocznik 2003
Jakub Spychała – 5 miejsce w kumite – rocznik 2004
Szkoła Podstawowa w Rożnowie :
Kamil Nogaj – 2 miejsce w kumite , 5 miejsce w kata -rocznik 2003
Gimnazjum nr 1 :
Monika Kuźniak – 1 miejsce w kata – rocznik 2000
Julia Wojciechowska – 2 miejsce w kata, 3 miejsce w kumite – rocznik 2002
Gimnazjum nr 3 :
Jakub Kuklewski – 3 miejsce w kata, 3 miejsce w kumite – rocznik 2001
Prywatne Gimnazjum nr 1 :
Magdalena Zydorczak – 3 miejsce w kata – rocznik 2003
- 14 maja 2017 r. niemal 1000 zawodników wzięło udział w biegu survivalowo – wytrzymałościowym Formoza Challenge. Obornicki tor motocrossowy specjalnie na te imprezę wzbogacił się o unikatowy tor przeszkód, zaprojektowany przez żołnierzy FORMOZY i wzorowany był na autentycznych torach szkoleniowych wykorzystywanych podczas wojskowej zaprawy komandosów. Zawodnicy mieli do pokonania trasę na dwóch dystansach – 5 i 10 km, urozmaiconych o 10 km Pro oraz Formoza Challenge Ultra.
„Nigdy nie zostawiamy swoich” to hasło towarzyszyło biegaczom, między którymi współpraca była jedną z najważniejszych elementów rywalizacji.
Formoza to nie tylko bieg ale również piknik rodzinny, podczas którego można było poznać wyposażenie komandosów oraz pojazdów wojskowych.
- 14 maja 2018 r. Agencja Narodowa Programu ERASMUS+ ogłosiła wyniki oceny projektów. Wniosek złożony przez Gminę Oborniki i Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu wśród 300 innych złożonych aplikacji otrzymał bardzo wysoką ocenę, znajdując się na 34 pozycji, a także znalazł się wśród 80 wniosków zaakceptowanych do realizacji z przyznanym finansowaniem ponad 14 800 Euro!!
Projekt pod tytułem ,,Poznajemy się przez taniec‘’ zakłada wyjazd członków Zespołu Folklorystycznego do zaprzyjaźnionej z Zespołem Szkół im Adama Mickiewicza w Objezierzu, szkoły w dalekiej i pięknej Gruzji.
Środki finansowe pozyskane w ramach Programu ERASMUS+ MŁODZIEŻ pozwolą na całkowite pokrycie kosztów przelotu i tygodniowego pobytu w Gruzji 21 osobowej grupy uczniów i opiekunów. Warto dodać, że finansowanie jest stu procentowe bez konieczności wkładu własnego.
Prezentacja rodzimego folkloru na ziemi gruzińskiej będzie z pewnością dobrym początkiem realizacji zapisów porozumień zawartych pomiędzy Obornikami i Kobuleti oraz Zespołem Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu i LEPL Community College ,,Akhali Talaga”
- 14 maja 2018 r. Burmistrz Obornik Tomasz Szrama powierzył Mateuszowi Klepce obowiązki dyrektora Biblioteki Publicznej w Obornikach. Podczas wręczenia nominacji obecni byli również Starosta Obornicki Adam Olejnik, przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Drewicz oraz radny Marek Lemański. Spotkanie było także okazją do złożenia życzeń pracownikom z okazji obchodzonego w zeszłym tygodniu Dnia Bibliotekarza. Nowy dyrektor zapewniał, że postara się sprostać wszystkim stawianym przed nim wyzwaniom, w tym rozpoczętej przed kilku laty modernizacji obiektu przy ul. Kopernika. Mateusz Klepka ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (etnologia i antropologia kultury) oraz Podyplomowe Studia Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Dziedzictwa Architektonicznego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie kończy Podyplomowe Studium Muzeologiczne na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracował jako adiunkt muzealny w Muzeum Młynarstwa w Jaraczu – Oddziale Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Ponadto pracował w Muzeum Regionalnym w Kościanie jako asystent muzealny – opiekun działu etnograficznego, a przez 2 lata jako nauczyciel przedmiotu Edukacja regionalna w Niepublicznej Polsko-Angielskiej Szkole Podstawowej. Nowy dyrektor ma bogate doświadczenie w organizacji wydarzeń kulturalnych. Był organizatorem Festynu Młynarskiego w Jaraczu oraz współorganizatorem Rajdu Radzim i Historycznej Majówki w Maniewie. Wiele razy brał udział w przygotowaniu animacji z okazji Dożynek Gminnych, czy Dni Obornik. Prowadził badania naukowe w zakresie ukończonych studiów, jest współorganizatorem wystaw z dziedziny młynów, młynarstwa i wiatraków oraz wystaw historycznych, min. „Oborniczanie w walkach Powstania Wielkopolskiego”. Jest członkiem organizacji kulturalnych i historycznych.
14 Maja
Słońce znajduje się w znaku Byka
Imieniny obchodzą: Julita, Justyna, Wiktor
Święta: Liberia- Dzień Jedności
Polska- Dzień Farmaceuty
Samoa- Dzień Matek Samoa
14 maja 1984 roku premierę swą miał polski film komediowy z gatunku science fiction pod tytułem ,,Seksmisja” w reżyserii Juliusza Machulskiego. Reżyser jest także autorem scenariusza. Film opowiada historię o futurystycznym świecie zdominowanym przez kobiety.
W rolach głównych wystąpili: Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Stuhr,
Bożena Stryjkówna, Bogusława Pawelec, Hanna Stankówna, Beata Tyszkiewicz, Ryszarda Hanin, Barbara Ludwiżanka.
Osoby urodzone 14 maja mogą pokierować nieodpowiednio swoimi zdolnościami. W pracy są dość cierpliwi. Łatwo wierzą ludziom i źle lokują swe zaufanie. Nie lubią podlegać wpływowi otoczenia, lubią samotność.
Urodzeni 14 maja: Anna Barańska- siatkarka, Monika Mrozowska- aktorka
Zmarli 14 maja: Robert Stack (2003)- aktor
1928- powstał klub piłkarski Włókniarz Łódź
Opracowanie: Krzysztof Nowacki