Aktualności

Zapraszamy na Otwarty Turniej Drużynowy w szermierce historycznej

Zapraszamy na Otwarty Turniej Drużynowy w szermierce historycznej

Sport z historią w tle – rozmowa z Markiem Helmanem prezesem Polskiej Federacji DESW

W dniach 8-10 grudnia będzie miało miejsce w naszym mieście niezwykłe wydarzenie?

Rok temu, w dniach 9-11 grudnia w Obornikach zapoczątkowaliśmy Polską Ligę Szermierki Historycznej. Zorganizowaliśmy wtedy Pierwszy Puchar Polski pod nazwą „Falcons Cup” oraz pierwszy w historii turniej drużynowy „T3”. Po roku zmagań ligowych wracamy do Obornik na drugą odsłonę naszej imprezy, która w tym roku zyskała rangę Mistrzostw Polski. Między 8 a 10 grudnia właśnie w naszym mieście zmierzą się najlepsi szermierze walcząc o tytuł mistrza Polski w szermierce historycznej.

Kogo możemy spodziewać wśród uczestników?

Wśród uczestników, którzy zjadą z całej Polski spotkać możemy osoby obu płci, w różnym wieku, rywalizujące wspólnie w trzech kategoriach: długiego miecza, rapiera oraz naszej narodowej broni – szabli. Nasze środowisko jest bardzo różnorodne. Najmłodsi uczestnicy mają 17 lat najstarsi są już grubo po 50. Szermierka jest taką dyscypliną gdzie młodzieńcza siła i szybkość często ściera się z doświadczeniem i opanowaniem. Jest to sport, który można uprawiać od najmłodszych lat aż do późnej starości.

Jak wygląda rywalizacja w takich zawodach?

W trakcie zmagań zawodnicy starają się trafić „skutecznie” przeciwnika swoją bronią nie będąc jednocześnie trafionym. To teoretycznie proste zadanie jest niesamowicie trudne do zrealizowania, wymaga szybkości zwinności wytrenowania oraz strategii na pokonanie przeciwnika. Zawodnicy rywalizują w trzech broniach. Dwuręczny długi miecz jest bronią bardzo szybką pozwalającą zadawać potężne cięcia i pchnięcia. Rapier jest długą jednoręczną bronią kolną tradycyjnie używaną ze sztyletem w drugiej ręce. Szabla pozwala zadawać potężne cięcia. Każda z tych broni wymaga innych umiejętności. Naszą „wisienką na torcie” jest rywalizacja drużynowa T3, w której drużyny trzyosobowe ścierają się w kolejnych pojedynkach na miecze, rapiery i szable. To bardzo emocjonujące widowisko w którym bojowe okrzyki towarzyszą każdemu pojedynkowi.

Dawne Europejskie Sztuki Walki (DESW) to dziedzictwo renesansowej Europy. Sztuka władania bronią białą, stworzona i opisana przez wielkich mistrzów, od lat tkwiła uśpiona w manuskryptach leżących w muzeach i zbiorach bibliotecznych. Ponownie odkryta pod koniec XX wieku, dziś rozkwita dzięki historykom i rekonstruktorom w całej Europie. Polska zawsze była bardzo silnym ośrodkiem na mapie światowego DESW. Szermierka historyczna zdobywa coraz liczniejsze grono miłośników, przyciągając uwagę mediów oraz szerokiej publiczności.

Marek Helman jest prezesem Polskiej Federacji DESW oraz naczelnikiem Obornickiego gniazda Sokoła. Szermierkę historyczną uprawia od 16 lat. Jest certyfikowanym instruktorem szermierki, prowadzi zajęcia w Poznańskiej sekcji ARMA-PL oraz w Obornickim Sokole. Naucza walki Mieczem, rapierem i szablą a także zapasów historycznych.

Zapraszamy już w najbliższy weekend do Zespołu Szkół przy ulicy Obrzyckiej 88, start o godzinie 9:00.