Aktualności

Zyta Czechowska Nauczycielem Roku 2019

Zyta Czechowska Nauczycielem Roku 2019

Mieszkanka Bogdanowa, nauczycielka Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku Zyta Czechowska została laureatką ogólnopolskiego konkursu Nauczyciel Roku.

Jak podkreślają organizatorzy nie jest to konkurs dla dobrych ani nawet bardzo dobrych nauczycieli. Jest dla wybitnych, najlepszych. 

Nauczyciel Roku to nie jest plebiscyt – wyjaśniają. Tu nie liczą się kliknięcia czy wysłane SMS-y. Ważne są osiągnięcia – te małe i te duże. Te, które da się zważyć i zmierzyć, ale i te wychowawcze, niedające się przeliczyć na procenty i punkty. Ważne są opinie innych: uczniów, wychowanków, absolwentów i ich rodziców, kolegów z pracy, współpracujących z nauczycielem instytucji i organizacji. Ważne są zaangażowanie i kreatywność. Ważna jest pasja i ważna jest misja. I ważne jest też to, jak sam nauczyciel postrzega siebie, swoją pracę, zawodowy etos. Ważne jest wszystko, co sprawia, że można powiedzieć o nauczycielu, iż jest nietuzinkowym przedmiotowcem, nauczycielem przedszkola, szkoły specjalnej, biblioteki, wychowawcą, logopedą czy pedagogiem.

Kandydatów na Nauczyciela Roku zgłaszają uczniowie, rodzice, dyrektorzy, samorządy, organizacje społeczne oraz nauczyciele. Zgłoszeni są poddani ocenie nie tylko za wyniki nauczania, ale również za pozytywny wpływ wywierany na środowisko.

Konkursowemu jury przewodniczy prof. Stefan M. Kwiatkowski, obecnie rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie oraz wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

Uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody odbyła się we wtorek, 8 października w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. 

Praca nauczyciela wymaga wiele pokory, wiele zaangażowania, a przede wszystkim tego, by być szczerym, prawdziwym i sprawiedliwym, bo nasi uczniowie, uczniowie szkoły specjalnej w lot wyeliminują niestety nauczyciela, który nie miałby takich cech. Dlatego wiem, że tylko i wyłącznie pokora doprowadziła mnie do tego miejsca, w którym dziś jestem – powiedziała oborniczanka odbierając główną nagrodę.

Nagroda Nauczyciel Roku to jednak nie pierwsze wyróżnienie jakie na koncie ma Zyta Czechowska. W 2017 roku, w uznaniu szczególnych zasług w pracy dydaktycznej,  wychowawczej  i opiekuńczej otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Jest również laureatką Ogólnopolskiego Konkursu ogłoszonego przez Komisję Europejską.

fot. głosnauczycielski