Aktualności

Złota Żaba 2019/20 skoczyła!

Złota Żaba 2019/20 skoczyła!

21 i 22 listopada w 264 szkołach podstawowych w województwie wielkopolskim i województwie lubuskim został przeprowadzony pierwszy etap 27. edycji „Złotej Żaby”, konkursu w dziedzinie języka polskiego i literatury oraz w dziedzinie matematyki. Tegoroczna edycja została zaadresowana do uczniów klas 7. oraz 8. Do udziału w konkursie zgłosiło się, łącznie w obu dziedzinach, prawie 6 tysięcy uczniów (język polski: 2890, matematyka: 2981). W mieście i gminie Oborniki do konkursu przystąpiło 59 uczniów w szkołach podstawowych w Objezierzu i Obornikach.

Zamiarem organizatora konkursu, swarzędzkiej Fundacji Edukacji Społecznej EKOS, jest premiowanie tych, którzy łączą umiejętność logicznego i niestereotypowego myślenia z wyobraźnią i  gotowością szukania niebanalnych rozwiązań. Konkurs eksponuje też dobrą pracę nauczycieli w szkołach z uczniami zdolnymi. W przeprowadzenie etapu szkolnego angażuje się kilkuset matematyków i polonistów.

Zadania konkursowe układa zespół złożony z nauczycieli szkół społecznych prowadzonych przez Fundację, pracowników Instytutu Filologii Polskiej UAM i Katedry Matematyki Stosowanej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pomocą dla startujących w Konkursie (i nie tylko!) w rozwijaniu potrzebnych kompetencji i umiejętności jest zbiór zadań Lekcje twórczego myślenia ze Złotą Żabą (wyd. Fundacji Edukacji Społecznej EKOS, Poznań-Swarzędz 2018).

Drugi, finałowy etap konkursu 2019/20 odbędzie się w Swarzędzu 14 marca 2020 r. Ogłoszenie wyników nastąpi 9 maja 2020 r., podczas gali w siedzibie organizatora. Laureatom (do 20. miejsca) i wyróżnionym (kolejnych 20 miejsc) zostaną przyznane prestiżowe statuetki Złotej Żaby, nagrody rzeczowe i prawo przyjęcia do I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi Fundacji EKOS w Swarzędzu.

Konkurs jest współfinansowany przez  Województwo Wielkopolskie i Powiat Poznański. Wiele edycji wspierały samorządy innych powiatów, miast i gmin. Patronat nad Konkursem 2019/20 sprawuje Radio Poznań. Sponsorami „Złotej Żaby” są: Drukarnia Swarzędzka panów Stanisława i Marcina Witeckich, Terravita sp. z o. o., Biofarm sp. z o. o.

Patronat: