Aktualności

Gmina otrzyma kolejne środki na utrzymanie i remonty miejsc pamięci

Gmina otrzyma kolejne środki na utrzymanie i remonty miejsc pamięci

We wtorek, 14 marca Burmistrz Obornik Tomasz Szrama podpisał z Wojewodą Wielkopolskim Michałem Zielińskim porozumienie, na mocy którego Gmina Oborniki otrzyma dotację na działania związane z utrzymaniem i remontami grobów wojennych.

To kolejne już tego typu porozumienie. W ramach pierwszego, w 2021 roku przy Grobach Rożnowskich ustawiono tablice, prezentujące tragiczną historię mogił kryjących prochy około 12 tysięcy osób zamordowanych, w latach 1939 – 1941, przez hitlerowców.

W ubiegłym roku dzięki środkom z województwa przeprowadzono pierwsze etapy prac restauratorskich na Grobach Powstańczych na cmentarzu parafialnym w Obornikach oraz w miejscu pamięci, w obrębie Grobów Rożnowskich.

Podpisane 14 marca porozumienie, opiewające na kwotę 60 tys. zł, pozwoli na realizację kolejnych etapów prac. Łącznie wysokość wszystkich trzech dotychczasowych dotacji przekazanych przez wojewodę to 120 tys. zł.

W podpisaniu dokumentu Wojewodzie Wielkopolskiemu i Burmistrzowi Obornik towarzyszyli: Radne Rady Miejskiej w Obornikach Renata Małyszek i Julita Pawlaczyk, proboszcz rożnowskiej parafii ks. Przemysław Prędki oraz przedstawiciel Urzędu Wojewódzkiego Województwa Wielkopolskiego Mateusz Daszkiewicz.