Aktualności

Tydzień Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej w Obornikach

Tydzień Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej w Obornikach

Od 8 do 15 maja 2024 roku, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zorganizowało po raz dwudziesty pierwszy Tydzień Bibliotek. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie” i miała na celu promowanie czytelnictwa i bibliotek, podkreślanie ich roli w poprawie jakości życia i edukacji, a także zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza.

Tydzień Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej w Obornikach był bogaty w wydarzenia i cieszył się dużym zainteresowaniem. Biblioteka zorganizowała wiele ciekawych zajęć i spotkań dla dzieci i młodzieży, a także dla nauczycieli.

8 maja obchodzono Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek. Z tej okazji biblioteka otrzymała od Wydawnictwa Dwie Siostry książkę „Łoś i biblioteka na kółkach” autorstwa Ingi Moore, która pokazuje jak bardzo ważne są dla nas wszystkich biblioteki. Tego dnia goszczono w placówce Panią Katarzynę Czubińską z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Przeprowadziła ona zajęcia i szkolenie dotyczące projektu „Muzeum w Pudełku”. Zajęcia dla uczniów klasy 5A Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach obejmowały prezentację zestawu edukacyjnego „Miasteczko Malki”. Następnie odbyło się szkolenie dla nauczycieli na temat wykorzystania projektu w pracy z uczniami. “Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki” jest teraz dostępne w bibliotece do wypożyczenia.

9 maja bibliotekarki poprowadziły wyjątkowe zajęcia w Przedszkolu Rupaki inspirowane książką „Łoś i biblioteka na kółkach”. Podczas zajęć przedszkolaki rozwiązywały zagadki dotyczące zwierząt, bawiły się ruchowo i wykonywały zakładki do książek.

Z kolei 10 maja dzieci z Zespołu Przedszkoli w Obornikach uczestniczyły w spotkaniu w ramach projektu „Mądre bajki z całego świata”. Podczas spotkania dzieci omówiły z opiekunami takie zagadnienia, jak poczucie bycia niesłuchanym i nierozumianym oraz doświadczanie życzliwości od ludzi.

13 maja, w Szkole Podstawowej nr 4, miała miejsce lekcja dla uczniów z Ukrainy, którzy uczęszczają na zajęcia z języka polskiego jako obcego. Podczas lekcji dzieci miały okazję obejrzeć film animowany, stworzony na podstawie opowiadania Zofii Staneckiej “Pamięć drobinek”. Film ten posłużył jako punkt wyjścia do rozmowy na temat emocji i pamięci.

Pod patronatem Biblioteki Pedagogicznej w Zespole Szkół im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Obornikach odbył się konkurs na ekslibris biblioteki szkolnej. Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu miało miejsce 16 maja. Wyróżnieni uczniowie oprócz otrzymania nagród, dyplomów i niespodzianek mieli okazję zapoznać się z historią biblioteki, przejrzeć zawartość zbiorów bibliotecznych, zobaczyć jak działa internetowy katalog.

Tydzień Bibliotek był doskonałą okazją do promowania czytelnictwa i bibliotek jako miejsca na czasie. Biblioteka zaprasza do odwiedzin i zapoznania się z bogatą ofertą książek i innych materiałów edukacyjnych.
                                                                                               

Zespół PBP Filia w Obornikach