Aktualności

Są problemy z dostawami węgla

Są problemy z dostawami węgla

Gmina Oborniki od początku uruchomienia rządowego programu dotyczącego preferencyjnej sprzedaży węgla przystąpiła do działania. Bardzo szybko udało się stworzyć specjalną aplikacją umożliwiającą wprowadzanie chętnych do zakupu mieszkańców, którym na miejscu w Biurze Obsługi Interesanta wydawano potwierdzenia założenia wniosku. Szybko podpisano także umowę z jedną ze spółek węglowych dotyczącą zakupu węgla.

Pierwsze zamówienia zostały zrealizowane w ciągu kilku tygodni i do Obornik na składy węgla dojechało  400 ton urobku ze składu w Ujściu koło Piły. Niestety w ostatnim tygodniu organizacja odbioru węgla bardzo się skomplikowała. Realizacja aktualnego zamówienia przyniosła wiele nerwów i przede wszystkim wielkiego poświęcenia kierowców, którzy w poniedziałek 19 grudnia na składzie węgla w Koninie (w Ujściu węgiel się już skończył)  czekali aż 4 godziny na załadunek. Jeszcze gorzej sytuacja wyglądała 20 grudnia kiedy to po staniu w kolejce od 9.00 do 18.00 skład został zamknięty i 4 kierowców musiało wracać 150 km do domu, zostawiając swoje auta, żeby 21 grudnia wstać o 4 rano i ponownie wyruszyć do Konina. Ostatni załadunek miał miejsce 21 grudnia o godzinie 19.00.

Z powodu niewydolności składu w Koninie, spółka węglowa anulowała także cześć awizacji z dnia 22 grudnia. Dzięki interwencji Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego anulowane awizacje udało się przenieść na skład węgla w Ostrowie Wielkopolskim. Węgiel który już dojechał trafi jeszcze przed świętami do mieszkańców Gminy Oborniki. Jednocześni informujemy, mieszkańców, że z powodu braku węgla którego gmina nie może zakupić oczekiwanie na dostawę trwa nawet do 4 tygodni.

Gmina Oborniki jest w stanie kupić i odebrać węgiel, jednak musi czekać na swoją kolej. Jednocześnie warto podkreślić duże zaangażowanie pracowników spółki węglowej z którą Oborniki mają podpisaną umowę, bowiem bez ich często osobistego zaangażowania realizacja zamówienia i sam odbiór towaru na pewno wydłużyłby się w czasie.

Przypominamy, że każdy kto złoży wniosek, wniesie opłatę, musi czekać na jej zaksięgowanie, oraz dostępność towaru i wówczas otrzymuje dopiero smsa z wiadomością dotycząca możliwości odbioru orzecha lub groszku (ekogroszek). Czas oczekiwania nie jest uzależniony od gminy, czy od opieszałości urzędników, ale od dostępności węgla którego nie można szybciej kupić.

Na zamieszczonym zdjęciu kolejka w której stały samochody wysłane przez Gminę Oborniki. Czas załadunku jednego samochodu w Koninie groszkiem trwał ok 1.5 godz. Odpowiedzialnym za sprzedaż węgla na terenie Gminy Oborniki jest upoważniony przez Burmistrza Obornik Tomasza Szramę Sekretarz Gminy Krzysztof Nowacki.