Aktualności

Pierwsi lokatorzy już w nowych mieszkaniach

Pierwsi lokatorzy już w nowych mieszkaniach

Trwa przekazywanie kluczy nowym lokatorom mieszkań komunalnych przy ulicy Łukowskiej. Pierwsi do swoich mieszkań wprowadzili się już przed świętami.

Budowa od podstaw mieszkań komunalnych to pierwsza tego typu inwestycja w naszym mieście od ponad dwudziestu lat.

W ramach przedsięwzięcia wybudowano cztery parterowe budynki, każdy z ośmioma lokalami mieszkalnymi z osobnymi wejściami, chodnikami i parkingiem. Niemal 40 metrowe mieszkania składają się z dużego pokoju z aneksem kuchennym i drugiego, mniejszego pokoju. Wykonane są  w standardzie „pod klucz” z białym montażem, piecem gazowym, kuchenką elektryczną i indywidualnym oświetleniem zewnętrznym. Na terenie wykonano również oświetlenie parkowe. Dwa z mieszkań przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych, mają podjazdy i specjalne uchwyty w łazience.

Koszt całej inwestycji to prawie 4 mln zł, w tym kwota 1,24 mln zł pochodząca ze środków Funduszu Dopłat pozyskana za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego.

To, kto otrzymuje klucze do nowych lokali wynika z opinii Gminnej Komisji Mieszkaniowej.

Lokale komunalne są wsparciem gminy dla osób o najtrudniejszych warunkach materialnych i często skomplikowanej sytuacji rodzinnej – wyjaśnia Burmistrz Obornik Tomasz Szrama. Komisja musiała zatem przeanalizować listę oczekujących na przyznanie pierwszego mieszkania, lub zamianę tego obecnie użytkowanego na nowe. Są bowiem osoby, często starsze i samotne, dla których aktualne mieszkanie stało się już za duże, lub trudno dostępne ze względu na stan zdrowia. W takich przypadkach bierze się pod uwagę między innymi stan mieszkania, a także brak zaległości w opłacanych czynszach.

Wierzę, że osoby, które odebrały już klucze, lub otrzymają je w najbliższych dniach odnajdą tam nie tylko przestrzeń mieszkalną, lecz prawdziwy, bezpieczny i spokojny dom – dodaje burmistrz.