Aktualności

Oborniki – gmina przyjazna przedsiębiorstwom

Oborniki – gmina przyjazna przedsiębiorstwom

W styczniu 2017 r. ogłoszony został ranking podatkowy czasopisma samorządowego „Wspólnota”. Oborniki wśród miast powiatowych zajęły w nim wysoką, 30 pozycję na 267 możliwych. W Wielkopolsce uplasowaliśmy się natomiast na zaszczytnym miejscu 2!

Rankingi „Wspólnoty” to opracowywane zestawienia wszystkich samorządów analizowane na podstawie danych z GUS pod kątem kilku aspektów. Każdy z nich to odrębny ranking. Ponieważ są opracowywane na bazie zestandaryzowanych, obiektywnych wskaźników często są wykorzystywane przez same samorządy do przygotowywania opracowań porównawczych wykorzystywanych, np. na sesjach rad. Publikowane są rok po okresie, którego dotyczą zebrane w tym zestawieniu dane, ponieważ w takim czasie są publikowane dane z GUS. Jak wyjaśniają eksperci – Oborniki zajęły wówczas wysoką, 30 pozycję na 267 możliwych. Oznacza to, że polityka podatkowa prowadzona przez burmistrza Tomasza Szramę nie opiera się na ściąganiu podatków z przedsiębiorców.

Gmina jest przyjazna dla przedsiębiorców, nie wprowadza od kilku lat maksymalnych stawek, które umożliwia ustawa. Dlatego Oborniki w rankingu uplasowały się zdecydowanie lepiej niż Szamotuły, Wągrowiec, Chodzież, Śrem a nawet Piła. Oborniki zajęły drugie miejsce w Województwie Wielkopolskim, a wyprzedza je tylko Września. Sam burmistrz wysoką lokatę skomentował następująco – podatki lokalne stanowią niewielką część obciążeń podatkowych obowiązujących w naszym kraju, a dla gminnego budżetu to około 20 proc. jego łącznej wielkości. Mimo to od kilku lat nie zdecydowaliśmy się na wprowadzenie maksymalnych stawek, które daje nam ustawa. Nasza polityka podatkowa nie opiera się bowiem wyłącznie na ściąganiu podatków, lecz poprzez jej racjonalne planowanie przynosi naturalne korzyści dla płatników. Zwiększa zainteresowanie mieszkańców polityką samorządową, czyni ich współtwórcami wspólnoty, przyczynia się do rozwoju demokracji lokalnej, a także wzmacnia gospodarność i oszczędność wydatków publicznych.

Gmina Oborniki zarządzana przez Tomasza Szramę, nie podwyższa podatków, a środków szuka w inny sposób. W tej chwili Oborniki mają niższe stawki podatku od nieruchomości niż: w Szamotułach, Suchym Lesie, czy nawet częściowo Rogoźnie. Natomiast podatek rolny w Obornikach jest niższy niż w Ryczywole, Szamotułach, Murowanej Goślinie, czy też Suchym Lesie.